Denise Kandel ukuła ten termin, często utożsamiany z marihuaną, w opracowaniu naukowym 40 lat temu. Ale jej badania wskazywały na to, że to raczej nikotyna, a nie trawka, może prowadzić do używania twardych narkotyków.

TRANSKRYPCJA:

NIEZIDENTYFIKOWANY MĘŻCZYZNA: Nowa ofiara jest zwabiana w pułapkę uzależnienia. Naćpana po same uszy – marihuana dobrze spełniła swoje zadanie. Teraz ofiarą można kierować, jest gotowa do posłuszeństwa. Od niechcenia prezentuje on teraz ideę czegoś mocniejszego, poważnego odlotu.

ARUN RATH, GOSPODARZ:

Opinia, że marihuana jest niebezpieczna, gdyż prowadzi do twardszych narkotyków, jak kokaina lub heroina, istnieje już od dawna. I zawsze budziła kontrowersje. Dr. Denise Kandel jest profesorem nauk społeczno – medycznych na Uniwersytecie Kolumbia, a kwestie używania narkotyków i uzależnienia interesują ją od dziesięcioleci. We wczesnych latach 70′, Krajowy Instytut Ds. Używania Narkotyków dał Dr. Kendel grant na cele studiów nad marihuaną jako przypuszczalnym narkotykiem wprowadzającym.

DENISE KANDEL: W tamtych czasach dostawałeś pieniądze na studiowanie marihuany i nie powinno cię było obchodzić nic innego.

RATH: Ale Dr. Kandel pomyślała że miałoby sens przyjrzenie się innym czynnikom oprócz marihuany. Pomimo że nie powinna była, Dr. Kandel i tak zaczęła zadawać pytania dotyczące używania tytoniu i alkoholu. Jej instynkt przyniósł efekty.

KANDEL: Kiedy przeprowadziłam analizę, odkryłam że istnieje pewna sekwencja, którą młodzi ludzie odtwarzają, gdy zaczynają mieć do czynienia z narkotykami. Nie zaczynali od marihuany, ale od narkotyków, które są legalnie oferowane dorosłym, takich jak piwo i wino i papierosy, inne formy alkoholu.

RATH: A tytoń – nikotyna – okazała się najskuteczniejszym wprowadzeniem z nich wszystkich. Aby podeprzeć swoje odkrycia behawioralne, Dr. Kandel chciała przeprowadzić studium biologiczne. A że nie można zamknąć dzieci w laboratorium i podawać im alkoholu lub tytoniu – ani tym bardziej heroiny – nauka skierowała się ku gryzoniom.

KANDEL: Kiedy ma się model zwierzęcy do dyspozycji, można zmieniać kolejność prezentacji. Można zaoferować zwierzęciu, na przykład, narkotyk A, zobaczyć jak zareaguje na narkotyk B, lub odwrotnie – B versus A.

RATH: Pamiętajmy, że Dr. Kandel nie jest neurologiem. Ale na szczęście, jest żoną neurologa – i to nie byle jakiego, ale zwycięzcy nagrody Nobla, Dr. Erica Kandela. Niemal w 40 lat po publikacji pracy Dr. Denise Kandel na temat hipotezy narkotyku wprowadzającego, ona i jej mąż opublikowali molekularną podstawę dla nikotyny jako narkotyku wprowadzającego w „New England Journal of Medicine”.

KANDEL: Odkryliśmy, że zwierzę, któremu podano najpierw nikotynę, a następnie kokainę, odczuło wpływ kokainy w zwielokrotnionym stopniu.

RATH: Dr. Kandel pragnie, by zwrócono uwagę na te rezultaty. Twierdzi ona, że wiedząc jak mocno nikotyna wpływa na zdolność mózgu do uzależnienia, bardzo niepokojące są raporty o stopniu użytkowania przez dorastającą młodzież e-papierosa.

KANDEL: Tak jak już sobie powiedzieliśmy, nikotyna to nikotyna, nieważne czy pochodzi z papierosa klasycznego czy e-papierosa, tak czy inaczej do mózgu trafia nikotyna.

RATH: Dr. Denise Kandel. Jej oryginalne badania nad nikotyną jako narkotykiem wprowadzającym ukazały się 40 lat temu. Ich uzupełnienie, stworzone przez nią na spółkę z mężem, ukazało się zeszłej jesieni.

 

ŹRÓDŁO:  NPR.ORG
WYWIAD Z DR DENIS KANDEL (ENG)http:// 

 

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content