Środek przeciwdrgawkowy, który można uzyskać z konopi charakteryzuje się znacznie mniejsza ilością skutków ubocznych, niz dotychczasowo odkryte farmaceutyki – donosi „British Journal of Pharmacology”. Badania nad przeciwdrgawkowymi właściwościami słabo dotąd poznanej, zawartej w zielu konopi kannabidiwaryny (CBDV) prowadził Ben Whalley z brytyjskiego University of Reading przy współpracy z firmą GW Pharmaceuticals z Wiltshire.

Liczne wcześniejsze informacje i przekazy wskazywały na przydatność tej substancji w leczeniu drgawek u ludzi, jednak niewiele z nich było dostatecznie potwierdzonych w badaniach naukowych.

CBDV należy do grupy około 100 kannabinoidów pozbawionych właściwości psychoaktywnych. Badacze wywoływali sztucznie drgawki u myszy i szczurów, którym następnie podawali kannabidiwarynę. U zwierząt przyjmujących leczniczy składnik drgawki były znacznie łagodniejsze, zaobserwowano także rzadszą śmiertelność. Badania wykazały ponadto, że ten składnik konopi ma znacznie mniej skutków ubocznych i jest lepiej tolerowany przez żywe organizmy niż trzy najczęściej stosowane obecnie środki przeciwdrgawkowe.

Drgawki są najczęściej objawem epilepsji (padaczka), którą odnotowuje się przeciętnie u jednej na sto osób. Nieleczona choroba prowadzić może do depresji, spadku sprawności umysłowej, a nawet śmierci. U większości pacjentów dotychczas poznane leki były wystarczające, jednak dużej grupie około 20-30% chorych leki te nie pomagały. Teraz chorzy mogą mieć nadzieję, że wkrótce powstanie skuteczny lek na bazie kanabidiwaryny.

Decyzja o ewentualnym dopuszczeniu CBDV do badań na ludziach ma zapaść w przyszłym roku. Jednak już dziś chorzy licznie donoszą, że kannabidiwaryna w naturalnej postaci i w obecności innych kannabinoidów pochodzących z marihuany znacznie ogranicza ilość napadów padaczki. Liczni pacjenci, również z Polski informują o całkowitym ustąpieniu napadów od chwili, w której zaczęli sporadycznie korzystać z dobrodziejstw marihuany!

źródło:

(PAP)pmw/ ula/Squart

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Michał 3 miesiące temu

  A jest ten alkaloid w cbd?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content