Środek przeciwdrgawkowy, który można uzyskać z konopi charakteryzuje się znacznie mniejsza ilością skutków ubocznych, niz dotychczasowo odkryte farmaceutyki – donosi “British Journal of Pharmacology”. Badania nad przeciwdrgawkowymi właściwościami słabo dotąd poznanej, zawartej w zielu konopi kannabidiwaryny (CBDV) prowadził Ben Whalley z brytyjskiego University of Reading przy współpracy z firmą GW Pharmaceuticals z Wiltshire.

Liczne wcześniejsze informacje i przekazy wskazywały na przydatność tej substancji w leczeniu drgawek u ludzi, jednak niewiele z nich było dostatecznie potwierdzonych w badaniach naukowych.

CBDV należy do grupy około 100 kannabinoidów pozbawionych właściwości psychoaktywnych. Badacze wywoływali sztucznie drgawki u myszy i szczurów, którym następnie podawali kannabidiwarynę. U zwierząt przyjmujących leczniczy składnik drgawki były znacznie łagodniejsze, zaobserwowano także rzadszą śmiertelność. Badania wykazały ponadto, że ten składnik konopi ma znacznie mniej skutków ubocznych i jest lepiej tolerowany przez żywe organizmy niż trzy najczęściej stosowane obecnie środki przeciwdrgawkowe.

Drgawki są najczęściej objawem epilepsji (padaczka), którą odnotowuje się przeciętnie u jednej na sto osób. Nieleczona choroba prowadzić może do depresji, spadku sprawności umysłowej, a nawet śmierci. U większości pacjentów dotychczas poznane leki były wystarczające, jednak dużej grupie około 20-30% chorych leki te nie pomagały. Teraz chorzy mogą mieć nadzieję, że wkrótce powstanie skuteczny lek na bazie kanabidiwaryny.

Decyzja o ewentualnym dopuszczeniu CBDV do badań na ludziach ma zapaść w przyszłym roku. Jednak już dziś chorzy licznie donoszą, że kannabidiwaryna w naturalnej postaci i w obecności innych kannabinoidów pochodzących z marihuany znacznie ogranicza ilość napadów padaczki. Liczni pacjenci, również z Polski informują o całkowitym ustąpieniu napadów od chwili, w której zaczęli sporadycznie korzystać z dobrodziejstw marihuany!

źródło:

(PAP)pmw/ ula/Squart

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!   |    WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt.- underground. BTC: 18RjqnTAyJ4QH3ZZkEjbZEE5MzEoactZ2H ETH: 0xf3f7F9453ea5Ac7eAFdB113bd18e7D6275229d82  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account

Skip to content