Stany w USA, które zalegalizowały rekreacyjną marihuanę, notują co najmniej 20 procent mniej ofiar śmiertelnych związanych z przedawkowaniem opioidów, wynika z badania opublikowanego w środę w czasopiśmie Economic Enquiry.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w 2017 roku opioidy były odpowiedzialne za 47 600 zgonów w USA w wyniku przedawkowania, a prezydent Donald Trump ogłosił w tym samym roku opioidowy kryzys.

Tymczasem status prawny marihuany zmienił się znacząco w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci: 10 stanów i Waszyngton DC, teraz zezwalają na jej rekreacyjne wykorzystanie, a w Illinois legalizacja obowiązywać będzie od stycznia, a 34 stany zezwalają na leczenie konopiami indyjskimi.

Porównując wskaźniki zgonów z powodu przedawkowania opioidów przed i po legalizacji oraz między stanami w różnych okresach trwania legalizacji. Autorzy nowego artykułu stwierdzili, że „efekt przyczynowy, jest bardzo silny” w przypadku zmniejszenia śmiertelności z powodu opioidów w stanach gdzie obowiązuje legalizacja.

Ich analiza ekonometryczna umieszcza redukcję w zakresie od 20 do 35 procent, przy czym efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku zgonów spowodowanych syntetycznymi opioidami, takimi jak fentanyl, który jest najbardziej śmiercionośnym narkotykiem w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z najnowszymi oficjalnymi danymi.

„Jak wiadomo, epidemia opioidów gwałtownie wzrosła w ostatnich latach” – powiedział AFP główny autor, Nathan Chan, ekonomista z University of Massachusetts Amherst.

„Oznacza to, że dotyczy to wszystkich Amerykanów, a tylko stany z legalną marihuaną nie są tak dotkliwie dotknięte, jak te, w których obowiązuje prohibicja”.

Wsród stanów z zalegalizowaną marihuaną najlepsze wyniki, które mają legalny dostęp za pośrednictwem aptek, odnotowały największe zmniejszenie śmiertelności, udokumentowali Chan, Jesse Burkhardt i Matthew Flyr z Colorado State University.

W badaniu nie sprawdzono, jakie czynniki odgrywają główne role, ale Chan zasugerował, że liczba osób, która leczy się samemu cały czas rośnie i „radzi sobie z bólem poprzez używanie marihuany, a zatem rzadziej przyjmuje uzależniające opioidy. „

Odkrycia prawdopodobnie zostaną dobrze przyjęte przez rodzący się legalny przemysł marihuany, ale zostaną potraktowane z pewną ostrożnością, zanim zostaną powtórzone w innych badaniach.

Niektóre wcześniejsze prace nad tym tematem przyniosły nawet odwrotny skutek: używanie konopi rośnie, a nie zmniejsza użycie opioidów na receptę w celach niemedycznych.

Chan powiedział jednak, że w tych dokumentach, których autorami są głównie lekarze, a nie ekonomiści, nie udało się odpowiednio rozróżnić pozytywnej korelacji od związku przyczynowego, co jest istotnym rozróżnieniem, zważywszy, że niektórzy użytkownicy narkotyków skłaniają się ku wielu innym narkotykom.

Idąc dalej, Chan powiedział, że chciałby dopracować mechanizm, dzięki któremu osiągnięto takie wyniki, i przetestować swoją teorię substytucji.

Alternatywną hipotezą jest to, że legalizacja marihuany poprawia działalność gospodarczą państwa i ma inne skutki dla przestępczości, aresztowań i więziennictwa, zatrudnienia i długoterminowego wpływu na zdrowie, a wszystko to może być związane z przedawkowaniem opioidów.

 

FRANCE24

ONLINELIBRARY

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content