Sativex, pionierski lek na bazie konopi indyjskich produkowany przez firmę farmaceutyczną GW Pharmaceuticals Plc, dostał rekomendację wprowadzenia do obrotu w sześciu europejskich krajach, w których brytyjska firma i jej hiszpański partner Almirall chcą rozpocząć działalność.

GW poinformowało we wtorek, że od połowy bieżącego roku powinny być wydawane zgody w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Włoszech i Szwecji. W Niemczech, Danii i Szwecji sprzedaż mogłaby ruszyć nawet jeszcze przed końcem roku.

W pozostałych krajach lek powinien trafić do sprzedaży w 2012… Notowania akcji GW zyskiwały od początku sesji ok. 2,5 proc.

Sativex – aerozol aplikowany pod język zapobiegający spastyczności u chorych na stwardnienie rozsiane uzyskał już zgodę na wprowadzenie do obrotu od władz Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Kolejne zgody wydawane są w ramach unijnego, wzajemnego uznawania procedur. – To znaczący krok w kierunku międzynawowej komercjalizacji Sativexu – powiedział Stephen Wright, dyrektor ds. badań w GW.

Sativex jest sprzedawany w Wielkiej Brytanii przez Bayer jako lek na receptę. Koszt dziennej kuracji to ok. 11 funtów. Almirall ma z kolei być głównym dystrybutorem leku w pozostałych krajach Europy. Sativex jest pierwszym na świecie lekiem na bazie konopi indyjskich, któremu udało się uzyskać oficjalną zgodę na wprowadzenie do obrotu. Miało to miejsce w 2005 r. w Kanadzie, gdzie tamtejszy rząd uznał jego skuteczność w leczeniu bólów neurotycznych. Jego wprowadzenie do Europy jako preparatu na stwardnienie rozsiane otwiera nowy, znacznie większy rynek.

GW, które stara się również o zgodę na wykorzystanie leku w terapiach onkologicznych, uzyskuje niezbędne składniki do jego produkcji z marihuany hodowanej w nieujawnionym miejscu, znajdującym się gdzieś w Wielkiej Brytanii.

 

źródło:
http://biznes.onet.pl/

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content