W pierwszy weekend marca przedstawiciele i sympatycy Wolnych Konopi zjechali się do Warszawy na spotkanie.

Pierwszego dnia, w sobotę, drugiego marca, odbyło się zebranie dla członków WK, na które przybyli przedstawiciele z całej Polski – od Pomorza, przez Polskę Centralną aż do samych gór. Ku ogólnemu zadowoleniu, po raz pierwszy pojawili się przedstawiciele takich miast jak Częstochowa, Płock czy Katowice.

Zaczyna się wiosna, więc najważniejszym punktem do omówienia był zbliżający się majowy Marsz Wyzwolenia Konopi. W tym roku został zaplanowany na dwudziestego piątego maja. Będzie to dziesiąty, jubileuszowy Marsz. Okazja jest wyjątkowa, więc i wydarzenie też takie być musi. Chcemy pobić zeszłoroczny rekord (liczba maszerujących wyniosła dwadzieścia dwa tysiące maszerujących!), więc poświęcamy swoją całą energię na zapewnienie atrakcji i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Już teraz jedno możemy Wam obiecać – każdy będzie się dobrze bawił a przed marszem planujemy 3 dniowe miasteczko konopne przed Kancelaria Premiera, gdzie odbywać się będą wykłady, happeningi i wspólne sesje przy sziszach!

Kolejną ważną sprawą do omówienia, była akcja zdobywania medycznej marihuany w postaci leku Bedrocan dla potrzebujących osób w Polsce. Wolne Konopie pomagają pacjentom w legalnym nabyciu leczniczego suszu, aby, zgodnie z tym, co zapewnia im konstytucja, mogli się leczyć na takim samym poziomie jak nasi zachodni sąsiedzi. W ramach akcji edukacyjnej w przygotowaniu są billboardy o przekazie prolegalizacyjnym, które mają pojawić się w tym roku na ulicach Warszawy.

Podczas zebranie omawiane były również kwestie finansowe (m.in. sponsorzy, składki, budżety), polityczne (np. współpraca z Ruchem Palikota, współpraca z Partią Piratów, stanowiska polityczne WK). Jak wiemy bez finansów i dobrej współpracy niewiele da się zrobić.

Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy na wspólne piwo i jointa. Dogadywane były szczegóły, wyjaśniane sytuacje, na które wcześniej nie było czasu, a jedyne co zostało po tym wieczorze, to zapach marihuany w powietrzu i uśmiech na myśl o nadchodzących wydarzeniach i zmianach.

Niedziela była dniem przeznaczonym na warsztaty i spotkania z naszymi gośćmi. Był to dzień otwarty dla wszystkich chętnych – każda zainteresowana osoba mogła wziąć udział w spotkaniach tego dnia, poznać czołowych aktywistów, strukturę działania czy po prostu posiedzieć i posłuchać. Rozpoczęło się od ciekawego wystąpienia Roberta Biedronia, sympatyzującego z Ruchem Palikota, znanym z działań na rzecz legalizacji związków partnerskich. Podczas swojego czasu, objaśniał działania organizacji pozarządowych. Doradzał również w jaki sposób działać, aby ze swoimi poglądami dotrzeć do jak największej liczby osób. Przyjął również od Wolnych Konopi bibułkę wypełnioną polskim suszem roślinnym koloru zielonego.

Kolejny gość, Jarema Dubiel, przedstawiał temat ekologicznego budownictwa. Pokazywał i omawiał sposób budowania domów i pomieszczeń przy użyciu włókien roślinnych (np. konopnych), gliny i słomy. Najciekawszym fragmentem była opowieść o kobiecie, której na ścianie wyrosły krzaczki ganji, bo tym jak postawiono jej taki właśnie dom. Intrygujący był również fakt, że mimo tego, iż izolacja gliniana, jak i słomiane domy budowane z worków i rękawów wypełnianych piaskiem, gliną i żwirem, są tańsze w utrzymaniu, dają ciepło zimą i chłód latem, w Polsce ich produkcja jest wciąż nierozpowszechniona i mało znana. Nikogo nie zachęca również fakt dotacji unijnych czy zwolnienia z niektórych podatków.

Kolejny odbyty warsztat dotyczył wystąpień publicznych. Obecni poznawali język perswazji i uczyli się nim posługiwać. Dowiadywaliśmy się, co należy mówić, w jaki sposób, co lepiej przemilczeć, jak reagować w skomplikowanych sytuacjach. Wszystko po to, żebyśmy mogli jak najlepiej prezentować się w mediach i jak najskuteczniej przekazywać nasze poglądy. Nauczyliśmy się ważnej rzeczy – nie prowadzić rozmowy, a wypowiadać swoje zdanie.

Ostatni warsztat dotyczył technik biernego oporu i był prowadzony przez członków Stowarzyszenia Lepszy Świat. Bierny opór jest pojęciem związanym z nieposłuszeństwem obywatelskim. Polega na sprzeciwie bez użycia siły fizycznej oraz większej aktywności. Podczas tych zajęć aktywiści podnosili swoje umiejętności z zakresu technik biernego oporu obywatelskiego (tzw. non-violence) oraz skutecznej samoobrony podczas ataku funkcjonariuszy policji na pokojowe zgromadzenie. Zajęcia dostarczyły nam informacji w jaki sposób się przygotowywać do manifestacji, aby było to dla nas jak najbezpieczniejsze oraz umiejętności, w jaki sposób zachowywać się podczas interwencji policji. Podczas warsztatów odbyły się ćwiczenia ruchowe, które były świetną zabawą, a jednocześnie pokazały, że w razie starcia z policją, to my będziemy górą.

Cały weekend minął w bardzo przyjemnej atmosferze – atmosferze wolnego dymu. Po raz pierwszy wszystkie sprawy udało się omówić bez kłótni.  Po spotkaniu cała załoga WK jak i sympatycy i wolni słuchacze wyrażali się pozytywnie. Niektórzy twierdzą nawet, że to najlepsze i najbardziej merytoryczne spotkanie od dwunastu lat działania Wolnych Konopi!

Dziękujemy Zarządowi za możliwość spotkania się, za ogranizację, gościom za wartościowe i przydatne informacje przekazane podczas warsztatów, a uczestnikom za przybycie i aktywny udział w zjeździe. Miejmy nadzieję, że tendencja rosnąca będzie się utrzymywać. Oby jak najwięcej takich spotkań! Aż do legalizacji.

Do zobaczenia wkrótce!

Początek spotkania Wolnych Konopi

Warsztaty z biernego oporu

Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content