Rak i marihuana

Chemioterapia to często jedyna skuteczna metoda przy różnych rodzajach nowotworów.
Oprócz zwalczania komórek rakowych atakuje ona niestety także prawidłowe komórki organizmu. Jednym z częściej występujących dokuczliwych powikłań przy chemioterapii są nudności i wymioty. I temu właśnie może zaradzić „dymek”. Składniki marihuany, które mają to zbawienne działanie – kanabinoidy okazały się skuteczniejsze niż większość obecnie dostępnych leków. Niestety rozwój terapii na ich bazie jest powstrzymywany przez negatywnie nastawione do konopi prawo.

Choroba Alzheimera i marihuana

Ta wyniszczająca choroba dotyka ludzi starszych – najczęściej zaczyna się u osób powyżej 65. roku życia. Powoli, stopniowo odcina ich od rzeczywistości. Na początku powoduje lekkie zaburzenia pamięci, by po kilku latach doprowadzić do zapominania twarzy najbliższych członków rodziny. Naukowcy odkryli, że przy kilku czynnikach powodujących chorobę Alzheimera pomocnymi mogą być niektóre składniki marihuany. Ciekawe, że konopie mogą oddziaływać zarówno profilaktycznie jak i leczniczo.

Marihuana i spożycie alkoholu

Naukowcy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych postanowili zbadać wpływ legalizacji marihuany na liczbę samobójstw. Okazało się, że tam gdzie „trawa” jest łatwiej dostępna spadła też ilość osób, które targnęły się na własne życie. Średnio o pięć procent, ale np. w grupie ludzi pomiędzy dwudziestym a dwudziestym dziewiątym rokiem życia spadek wyniósł aż jedenaście procent. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy przypuszczają, że wzrost spożycia marihuany może się łączyć właśnie ze spadkiem konsumpcji alkoholu. Z tym wiąże się też kolejna zaskakująca statystyka – tam gdzie „zielsko” jest legalne spadła też ilość śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych. Choć część badań stwierdza, że prowadzenie pod wpływem dymka nie jest bezpieczne to inne zauważają, że „upaleni” jeżdżą wolniej i uważniej.

HIV/AIDS i marihuana

Zespół nabytego niedoboru odporności, który określamy angielskim skrótowcem AIDS, to plaga współczesnego świata, która pochłonęła ponad dwadzieścia pięć milionów istnień. Wirus HIV powodujący chorobę, roznosi się poprzez krew i kontakty seksualne. Jest bardzo trudny do zwalczenia. Choć przez prawie trzydzieści lat od jego odkrycia naukowcy poznali go najlepiej ze wszystkich wirusów, to wciąż nie jesteśmy w stanie go pokonać. AIDS utrudnia życie na wiele sposobów. Badania wskazują, że marihuana może częściowo wspomóc chorych. Między innymi zwiększa apetyt i ułatwia zasypianie. Zmniejsza także występujący przy AIDS ból neuropatyczny (spowodowany uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego).

Marihuana i uzależnienie od kokainy

Badania na myszach pokazały, że pewien składnik marihuany może blokować receptory w mózgu, które są odpowiedzialne za przyswajanie kokainy. Jak to wpływa na użytkownika „białego proszku”? Zmniejsza działanie „haju” – m.in. obniża wytwarzanie dopaminy, nazywanej hormonem szczęścia – przez co chęć zażycia następnej kreski nie jest taka duża.

ŹRÓDŁO:

NATEMAT.PL

Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content