Obejmują ponad sześćdziesięcioletnie babcie odlatujące na LSD i 70-letnich dziadków sądzonych za handel narkotykami. Niemcy stoją przed problemem gwałtownego wzrostu liczby ”emerytowanych hipisów”, którzy, po prawie połowie stulecia od czasu końca ery dzieci-kwiatów, wciąż są przywiązane do substancji psychoaktywnych.

Fenomen ”naćpanego dziadka” zaalarmował organy prawne i opiekę społeczną w Nadrenii Północnej-Westfalii, najgęściej zaludnionym kraju związkowym Niemiec, gdzie liczba emerytów skazywanych rocznie za przestępstwa narkotykowe niemal podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, wzrastając do 117 każdego roku.

Problem spowodował uruchomienie programu mającego pomóc specjalistom geriatrii zapoznać się z tematem nałogu i starości. ”Starsi ludzie coraz częściej sięgają po nielegalne używki,” jak powiedziała Gaby Schnell z regionalnego stowarzyszenia emerytów w rozmowie z Niemieckim magazynem Der Spiegel. ”To nowe wydarzenie, które zaczęło wypływać na wierzch dopiero w ostatnich kilku latach.”

Większość udokumentowanych spraw obejmowała hipisów w wieku emerytalnym skazanych za przestępstwa narkotykowe. W jednym przypadku, oddział narkotykowy w Dortmund aresztował 69-letniego dilera zwanego ”Dziadek Opium”. Oficerowie skłonili go do sprzedania im 20 gramów narkotyku w zamian za 250 euro. Dostał wyrok dwóch lat w zawieszeniu.

Inna sprawa dotyczyła 71-letniego emeryta skazanego za sprzedaż marihuany nieletnim w parku w Kolonii, a także 73-latka, który potrzebował pomocy medycznej po zjedzeniu zbyt dużej ilości ciasteczek z haszyszem. Niedawne

Ewidentnie wyszkolona w paleniu jointów starsza kobieta.

śledztwo policyjne w Solingen rozbiło układ, w którym 85-letnia kobieta aktywnie uczestniczyła w sprzedawaniu twardych narkotyków. W jej mieszkaniu znaleziono trzy kilogramy heroiny, dużą ilość kokainy i dwa pistolety.

Dane dotyczące tych przestępstw do dowód wielkiej, choć ukrytej liczby starszych ludzi będących regularnymi użytkownikami narkotyków, lub narkomanami. Socjologowie mówią, że niemieccy emeryci-hipisi jedynie naśladują ich idoli, rockowe gwiazdy z hedonistycznych lat sześćdziesiątych, kiedy branie substancji psychoaktywnych było niezbędną częścią bycia fajnym. Pośród przykładów, które podają, jest 77-letni amerykański muzyk Willie Nelson, który został złapany zeszłego roku mając przy sobie 170 gramów

marihuany. ”Wyłania się całe pokolenie, które będzie miało duże trudności z problemami uzależnienia w podeszłym wieku,” powiedziała pani Schnell. Jej przewidywania są potwierdzone przez statystyki z niemieckiej Centralnej Agencji Uzależnień, które pokazują, że liczba osób po czterdziestce leczących się z uzależnienia od twardych narkotyków więcej niż potroiła się w ciągu ostatniej dekady do ponad 22 procent całości, i wciąż rośnie.

Peter Raiser, prowadzący projektu agencji, mówi, że substytuty heroiny takie jak metadon pomogły uciec od przedwczesnej śmierci wielu uzależnionym, którzy mogli umrzeć w młodym wieku. Dodaje jednak, że większość z tych, którzy spędzają całe życie pod wpływem narkotyków cierpią na przedwczesne starzenie się.

Rosnący problem uzależnionych od używek ”emerytów-hipisów” zaczął także martwić ekspertów w rządzie Kanclerz Angeli Merkel. ”Ten rodzaj ludzi nie może być po prostu otaczany opieką w domach starców,” przyznała Mechthild Dyckmans, specjalny doradca do spraw narkotyków i uzależnień, we wczorajszym wywiadzie z Der Spiegel. ”Rozpoczęliśmy kilka pilotowych projektów życia wspólnotowego, ale jesteśmy dopiero na początku.”

Zwraca uwagę na fakt, że 14 procent emerytów będących obecnie pod opieką w Niemczech jest zależnych od alkoholu lub narkotyków. Planuje skłonić rząd do pochylenia się nad problemem uzależnienia w podeszłym wieku, przy okazji kształtowania polityki zdrowotnej. ”Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, liczba takich przypadków będzie tylko wzrastać,” jak mówi.

ŹRÓDŁO:
Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content