Obejmują ponad sześćdziesięcioletnie babcie odlatujące na LSD i 70-letnich dziadków sądzonych za handel narkotykami. Niemcy stoją przed problemem gwałtownego wzrostu liczby ”emerytowanych hipisów”, którzy, po prawie połowie stulecia od czasu końca ery dzieci-kwiatów, wciąż są przywiązane do substancji psychoaktywnych.
Fenomen ”naćpanego dziadka” zaalarmował organy prawne i opiekę społeczną w Nadrenii Północnej-Westfalii, najgęściej zaludnionym kraju związkowym Niemiec, gdzie liczba emerytów skazywanych rocznie za przestępstwa narkotykowe niemal podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, wzrastając do 117 każdego roku.
Problem spowodował uruchomienie programu mającego pomóc specjalistom geriatrii zapoznać się z tematem nałogu i starości. ”Starsi ludzie coraz częściej sięgają po nielegalne używki,” jak powiedziała Gaby Schnell z regionalnego stowarzyszenia emerytów w rozmowie z Niemieckim magazynem Der Spiegel. ”To nowe wydarzenie, które zaczęło wypływać na wierzch dopiero w ostatnich kilku latach.”
Większość udokumentowanych spraw obejmowała hipisów w wieku emerytalnym skazanych za przestępstwa narkotykowe. W jednym przypadku, oddział narkotykowy w Dortmund aresztował 69-letniego dilera zwanego ”Dziadek Opium”. Oficerowie skłonili go do sprzedania im 20 gramów narkotyku w zamian za 250 euro. Dostał wyrok dwóch lat w zawieszeniu.
Inna sprawa dotyczyła 71-letniego emeryta skazanego za sprzedaż marihuany nieletnim w parku w Kolonii, a także 73-latka, który potrzebował pomocy medycznej po zjedzeniu zbyt dużej ilości ciasteczek z haszyszem. Niedawne
śledztwo policyjne w Solingen rozbiło układ, w którym 85-letnia kobieta aktywnie uczestniczyła w sprzedawaniu twardych narkotyków. W jej mieszkaniu znaleziono trzy kilogramy heroiny, dużą ilość kokainy i dwa pistolety.
Dane dotyczące tych przestępstw do dowód wielkiej, choć ukrytej liczby starszych ludzi będących regularnymi użytkownikami narkotyków, lub narkomanami. Socjologowie mówią, że niemieccy emeryci-hipisi jedynie naśladują ich idoli, rockowe gwiazdy z hedonistycznych lat sześćdziesiątych, kiedy branie substancji psychoaktywnych było niezbędną częścią bycia fajnym. Pośród przykładów, które podają, jest 77-letni amerykański muzyk Willie Nelson, który został złapany zeszłego roku mając przy sobie 170 gramów
marihuany. ”Wyłania się całe pokolenie, które będzie miało duże trudności z problemami uzależnienia w podeszłym wieku,” powiedziała pani Schnell. Jej przewidywania są potwierdzone przez statystyki z niemieckiej Centralnej Agencji Uzależnień, które pokazują, że liczba osób po czterdziestce leczących się z uzależnienia od twardych narkotyków więcej niż potroiła się w ciągu ostatniej dekady do ponad 22 procent całości, i wciąż rośnie.
Peter Raiser, prowadzący projektu agencji, mówi, że substytuty heroiny takie jak metadon pomogły uciec od przedwczesnej śmierci wielu uzależnionym, którzy mogli umrzeć w młodym wieku. Dodaje jednak, że większość z tych, którzy spędzają całe życie pod wpływem narkotyków cierpią na przedwczesne starzenie się.
Rosnący problem uzależnionych od używek ”emerytów-hipisów” zaczął także martwić ekspertów w rządzie Kanclerz Angeli Merkel. ”Ten rodzaj ludzi nie może być po prostu otaczany opieką w domach starców,” przyznała Mechthild Dyckmans, specjalny doradca do spraw narkotyków i uzależnień, we wczorajszym wywiadzie z Der Spiegel. ”Rozpoczęliśmy kilka pilotowych projektów życia wspólnotowego, ale jesteśmy dopiero na początku.”
Zwraca uwagę na fakt, że 14 procent emerytów będących obecnie pod opieką w Niemczech jest zależnych od alkoholu lub narkotyków. Planuje skłonić rząd do pochylenia się nad problemem uzależnienia w podeszłym wieku, przy okazji kształtowania polityki zdrowotnej. ”Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, liczba takich przypadków będzie tylko wzrastać,” jak mówi.
- Wskazówki dla kierowców. Jak bronić się przed niesłusznymi zarzutami prowadzenia pod wpływem THC? - 18 stycznia 2025
- THC we krwi kierowcy – badania, przykłady orzeczeń polskich sądów karnych, wnioski i postulaty - 15 stycznia 2025
- Redukcja szkód: Jak używać marihuany bardziej świadomie - 15 stycznia 2025