1. Harry J. Anslinger – dyrektor Federalnego Biura do spraw Narkotyków powstałego po prohibicji. Twórca ustawy opodatkowującej konopie, machający kongresmenom przed oczami gazetami Hearsta. Dzięki niemu kłamstwo, iż „po zażyciu marihuany ludzie wychodzą na ulice i mordują się wzajemnie” było jedyną wiedzą na temat konopi, jaką owi kongresmeni uzyskali. Nie było wtedy (ani później) żadnych danych na temat jakiejkolwiek szkodliwości marihuany.

2.DuPont – właściciel największej firmy produkującej chemikalia umożliwiające przetwarzanie drzew w papier. Przywrócenie 'do życia’ konopi w latach trzydziestych byłoby zagrożeniem dla strategii petrochemiczych Duponta. Mógł produkować środki i substancje chemiczne i tworzywa sztuczne (nylon) bez obawy o konkurencję.

William Hearst

3.William Rundolph Hearst – potentat prasowy mszczący się na Meksykanach za odebranie mu połaci lasów z których produkował papier. Groźba taniej konopi oznaczała, że drzewa już nie będą najtańszym źródłem papieru. Hearst publikował w swoich gazetach paszkwile na temat konopi w rodzaju „Marihuana – przemoc, szaleństwo, śmierć”.

4.Andrew Mellon – finansista i milioner. Szef Anslingera, wujek jego żony i bankier Duponta. Sekretarz Skarbu.

Pazerność tych ludzi przyczyniła się do wyniszczenia środowiska naturalnego ziemi, produkcji plastiku i papieru na bazie drzew, tam gdzie można by użyć nieszkodliwej (lub właściwie: cudotwórczej) konopi. Chciwość ta nadal przyczynia się do zamknięcia w więzieniach, niejednokroć na dziesiątki lat, cierpień i upokorzeń będących udziałem milionów niewinnych ludzi na naszej planecie. Do skryminalizowania nieposzlakowanych skądinąd i inteligentnych młodych ludzi, którzy miast papierosa wolą zapalić nieszkodliwego i inspirującego artystycznie skręta z liści konopi. Policja całego świata przyznaje, że obecne prawo względem marihuany powoduje więcej szkody niż pożytku. Prześladowanie konopi jest niesamowicie kosztowne i pochłania dużo czasu całego systemy sprawiedliwości. Kryminalizuje wielkie rzesze przestrzegającej prawa młodzieży, niszcząc ich przyszłość.

 

HISTORIA DELEGALIZACJI MARIHUANY

8000-7000 p.n.e. – Pierwsze stworzone przez człowieka tkaniny są zrobione z włókna konopnego.

ok. 6500 p.n.e. – Chińczycy używają włókna konopii do produkcji lin i powrozów.

ok. 4000 p.n.e. – Pierwsze ubrania wykonane z konopii w Europie.

IV w. p.n.e. – Kanaba – sumeryjskie słowo, nazwa konopii, wchodzi na stałe do języków ludów Indii, Europy i Bliskiego Wschodu. Jest to jedno z najstarszych słów w historii rodzaju ludzkiego.

ok. 2700 p.n.e. – Shen Nung, jeden z ojców chińskiej medycyny opisuje zastosowanie konopii w medycynie.

ok. 2000 p.n.e. – Jeden z najstarszych indyjskich zapisów o „magicznej roślinie” pojawia się w wersach Athen-Verdy. Konopie indyjskie opisane zostały jako jedna z pięciu świętych roślin. Warto wspomnieć, że konopie indyjskie dają mniej użyteczne włókno, za to produkują więcej substancji psychoaktywnych. Tę odmianę arabscy kupcy dostarczali przez Mezopotamię i Bliski Wschód do Egiptu.Pierwsze warsztaty przetwarzające włókno konopne – Egipt.

ok. 1000 p.n.e. – Znaleziska znad Wołgi wskazują, że zamieszkujące te ziemie Scytowie, oprócz wykorzystania włókna, odkryli inne właściwości konopii. Pozostałe po obróbce kwiaty żeńskie palono w ognisku, dookoła którego zbierali się członkowie plemienia i wdychali dym. Do złudzenia przypomina to komisyjne palenie marihuany przez policję 🙂

ok. 550 p.n.e. – Perski prorok Zoroaster pisze Zend-Avestę, święty tekst opisujący ponad 10 000 gatunków roślin leczniczych. Konopie znajdują się na początku listy.

ok. 450-400 p.n.e. – Herodot opisuje ceremonię pogrzebu scytyjskiego wodza, podczas której zbiorowo palono konopie (najprawdopodobniej odmianę Cannabis ruderalis). Z tego czasu pochodzą odkryte w górach Altaj na Syberii, zamrożone wśród pozostałości po Scytach, nasiona Cannabis ruderalis. Ta odmiana konopii ma prawdopodobnie najsłabsze działanie psychoaktywne.

I w. – Chińczycy rozpoczynają produkcję papieru z konopii.

800 r. – Islamski prorok Mohamed zezwala na używanie kanabisu i zabrania picia alkoholu.

1430-1431 r. – Joanna d’Arc zostaje oskarżona o czary i używanie roślin narkotycznych (m.in. konopii).

1484 r. – Papież Innocenty VIII ogłasza kanabis używką heretyków i zabrania stosowania go w medycynie.

1563 r. – Królowa Elżbieta I nakłada grzywnę w wysokości 5 funtów na ziemian, którzy posiadają ponad 60 akrów i nie uprawiają konopii. Było to uzasadnione ogromnym zapotrzebowaniem floty na liny i tkaniny. Rok później hiszpański król Filip nakazuje uprawę konopii we wszystkich koloniach hiszpańskich.

1619 r. – Konopie są masowo uprawiane w Ameryce Płn. Zapotrzebowanie brytyskiej floty na liny konopne było tak wielkie, że w Virginii karano grzywną farmerów, którzy ich nie uprawiali.

XVIII w. – Plantatorami konopii są m.in. T.Jefferson i G.Washington. Z pamiętników Waszyngtona wynika, że osobiście nadzorował on oddzielanie na plantacji roślin różnych płci. Takie działanie (niedopuszczenie do zapylenia) powoduje, że osobniki żeńskie produkują więcej żywicy – surowcu do produkcji haszyszu, a mniej nasion. Tak więc ojciec demokracji był niewątpliwie palaczem kanabisu.

deklaracja niepodległości USA

28 czerwca 1776 r. – Pierwsza wersja Deklaracji Niepodległości zostaje napisana na papierze konopnym. Druga wersja, opublikowana 4 lipca, także. Dopiero oficjalna kopia zostaje przepisana na pergamin.

1839 r. – W.B.O”Shaughnessy jako pierwszy europejski lekarz stosuje konopie jako środek przeciwbólowy przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Jean-Jacques Moreau de Tours, francuski psychiatra, uznaje przydatność kanabisu w leczeniu chorób psychicznych.

Teophile Gautier

1844 r. – Theophile Gautier zakłada w Paryżu „Le Club des Haschischius”, którego członkowie palili sprowadzany z Algierii haszysz. Do klubu należeli m.in. Hugo Balzac, Gerarde de Nerval, Alexander Dumas ojciec i Charles Baudelaire.

1868 r. – W Egipcie wprowadzono zakaz spożywania kanabisu. Kraj ten będzie potem nakłaniał do delegalizacji marihuany w Lidze Narodów.

1890 r. – Nadworny lekarz królowej Wiktorii, Sir Russell Reynolds, poleca kanabis jako środek na bóle menstruacyjne. Później w pierwszym numerze czasopisma medycznego „The Lancet”, pisze on: „Konopie, stosowane w odpowiedni sposób, są jednym z najcenniejszych lekarstw, jakie posiadamy.”

1895 r. – Zaniepokojony ogromnym spożyciem konopii w koloniach, angielski parlament powołuje komisję w celu zbadania szkodliwości zjawiska. W wyczerpującym, siedmiotomowym opracowaniu komisja jednoznacznie stwierdza, że palenie kanabisu nie wywołuje negatywnych objawów zdrowotnych i nie uzależnia. Ponadto wymienione zostają pozytywne efekty, zarówno emocjonalne, jak i społeczne.

przełom XIX i XX wieku – Rozpowszechnienie bawełny sprawiło, że zmalało zapotrzebowanie amerykańskiej gospodarki na konopie. Mimo to uprawy były nadal powszechne, ze względu na dużą popularność marihuany jako używki. Zyskała ona sobie uznanie głównie wśród biedniejszej ludności. Jest nadal stosowana w medycynie.

1910 r. – Biała mniejszość w Południowej Afryce zakazuje używania kanabisu. W ten sposób próbowano uniemożliwić rdzennej ludności odprawiania rytuałów religijnych.

1917 r. – 18 lat wcześniej Henry Timken, bogaty fabrykant i wynalazca łożyska kulkowego, spotkał się z George Schlichtenem, także wynalazcą. Timken zaproponował finansowanie projektu maszyny (ang. decorticator), która pozwalałaby oddzielić włókno i miąższ roślin. Celem było masowe uzyskiwanie miąższu, aby umożliwić opłacalną produkcję papieru, nie wymagającą wycinania lasów. Teraz projekt jest gotowy. Timken jest zachwycony; uważa że nowy wynalazek może być pozyteczny dla ludzkości (i przede wszystkim dla inwestorów). Zadowolony z sukcesu daje Schlichtenowi do dyspozycji 100 akrów żyznej ziemi na uprawę konopii w celu przetestowania maszyny. Pomimo prymitywnych metod uprawy, Schlichten ocenia że maszyna pozwoli wyprodukować 50 000 ton papieru w cenie 25$ za tonę.

1920 r. – Wprowadzona w USA prohibicja alkoholowa zaowocowała gwałtownym wzrostem zainteresowania marihuaną.

lata 20-te – Koncern DuPont staje się strategicznym zakładem papierowo-włókienniczym dla rządu USA, gdyż zaspokaja większość potrzeb rynku. Jako producent papieru drzewnego i późniejszy wynalazca Rayonu, pierwszego włókna sztucznego, DuPont jest zaniepokojony badaniami nad tanim (a przez to mało dochodowym) przetwórstwem konopii.

1931 r. – Andrew Mellon, sekretarz skarbu państwa, właściciel banku, z którego usług korzysta DuPont zatwierdza kandydaturę swojego przyszłego zięcia, Harry’ego J. Anslingera na stanowisko szefa nowopowstałego Federalnego Biura d/s Narkotyków.

1932 – 1937 r. – Harry J. Anslinger, rozpoczyna propagandowy atak na marihuanę. Jego wypowiedzi roiły się od plotek i bzdur (m.in. zapewniał kongresmanów, że pod wpływem marihuany będą skłonni zabić własnych braci). Rozpętana przez niego narkotykowa paranoja sprawiła, że rzesze ludzi uwierzyły w zabójczą szkodliwość kanabisu. Na licznych plakatach ostrzegających przed używką i rozprowadzającymi ją handlarzami, marihuana jawi się jako „piekielna roślina” i „zabójczy narkotyk”. Anslingerowi wiernie wtóruje William Randolph Hearst, właściciel wielkiego wydawnictwa. W jego gazetach artykuły o tytułach takich, jak „Marihuana zmienia chłopców w potwory w 30 dni” są na porządku dziennym i sąsiadują z rasistowskimi tekstami skierowanymi przeciwko Hiszpanom i Murzynom. Często oba przewodnie tematy tych poczytnych brukowców były mieszane – pojawiały się np. artykuły o „naćpanych marihuaną czarnuchach”, gwałcących białe kobiety i grających „voodoo-satanistyczny” jazz.

1936 r. – DuPont otrzymuje od niemieckiego koncernu I.G.Farben licencję na produkcję włókien sztucznych. Licencja ta jest częścię reparacji płaconych Stanom przez Niemcy po I W.Ś. DuPont staje się też właścicielem 30% udziałów I.G.Farben, i dużo inwestuje w firmę, która kilka lat później, będąc jednym z największych koncernów III Rzeszy, rozpoczęła produkcję Cyklonu-B, gazu używanego w obozach zagłady.

1937 r. – Propaganda Anslingera i Hearsta osiąga swój cel – w 46 stanach USA zdelegalizowano marihuanę. Jedyny głos sprzeciwu pochodził od Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego – Dr. James Woodward stwierdza że w ten sposób społeczeństwo straci jeden z najbardziej obiecujących leków. Przez nastepne 2 lata, ok. 3 000 lekarzy zostanie uklaranych za stosowanie konopii.DuPont otrzymuje patent na produkcję tworzyw z ropy naftowej, oraz na bardzo szkodliwą dla środowiska technologię wytwarzania papieru z drewna. Dzięki uniemożliwieniu produkcji papieru z konopii DuPont szybko osiąga ogromne zyski.

Artykuł o konopiach w Popular Mechanics z 1938r.

1941 r. – Magazyn „Popular Mechanics” publikuje projekt samochodu wykonanego i napędzanego produktami z konopii, autorstwa Henry”ego Forda. Mając nadzieję na uniezależnienie od przemysłu naftowego, Henry Ford hodował nielegalnie konopie przez kilka lat.

lata II W.Ś. – Japońska inwazja na Filipiny odcina USA od dostaw konopii. Rząd amerykański, jeszcze niedawno nazywający konopie „zabójcami młodzieży”, rozprowadza wśród farmerów 400 000 funtów nasion konopi i namawia do ich uprawy.Rozpoczęte zostają badania nad wykorzystaniem kanabisu jako „serum prawdy”. W badaniach uczestniczy Anslinger. Wyniki są negatywne i prace szybko zostają zakończone.Anslinger każe agentom Biura d/s Narkotyków śledzić muzyków jazzowych i swingowych, co do których był pewien, że palą marihuanę. Pod obserwacją znaleźli się m.in. Thelonius Monk, Louis Armstrong, Count Basie, Cab Calloway, Duke Ellington i Dizzy Gillespie. Plan Anslingera przewidywał natychmiastowe aresztowanie tych ludzi na terenie całych Stanów. Przed dokonaniem tego szaleństwa powstrzymali go przełożeni.

1948 r. – Anslinger zeznaje w Kongresie, że marihuana nastraja ludzi pokojowo i pacyfistycznie i może być wykorzystana przez komunistów do osłabienia ducha walki amerykańskiej młodzieży. Jeszcze 11 lat wcześniej Anslinger głosił (także w Kongresie) że „Marihuana jest jednym z narkotyków, które wywołują najsilniejszą agresję i przemoc.”

1961 r. – 60 państw podpisuje „Uniform Drug Convention”, przez co zobowiązują się do wyeliminowania z użycia konopii w ciągu 25 lat (do 1986r).

1962 r. – John F. Kennedy wysyła Anslingera na emeryturę po jego próbach ocenzurowania książki „Osoba uzależniona a prawo” autorstwa prof. Alfreda Lindsmitha. Kilka lat po zabójstwie Kennedy”ego, związani z nim ludzie przyznali że w planach na drugą kadencję znajdował się projekt legalizacji marihuany.

1964 r. – Dr. Raphael Mechoulam z Uniwersytetu w Tel Avivie wyizolował delta-9-tetrahydrokanabinol (THC), główny składnik psychoaktywny kanabisu.

lata 70-te – „Medical World News” ogłasza: „Marihuana (…) jest prawdopodobnie najlepszym środkiem na epilepsję znanym współczesnej medycynie.”

Dr. Heath na zlecenie rządu USA przeprowadza badanie mające wykazać, że marihuana uszkadza mózg. Doświadczenie polegało na założeniu rezusowi maski gazowej i podaniu w ciągu 5 minut dawki dymu odpowiadającej ponad 60 jointom. Sekcja wykazała uszkodzenia mózgu, jednak były one spowodowane zatruciem tlenkiem węgla i brakiem tlenu.

W USA złagodzono przepisy dotyczące konopii. W niektórych stanach pozwolono na posiadanie ilości do własnego użytku.

Christiania – dawne koszary w Kopenhadze, opanowane przez hippisowskie komuny, stają się obiektem eksperymentu. Władze pozwalają mieszkańcom dzielnicy na posiadanie marihuany w celach niehandlowych.

W Holandii zalegalizowano posiadanie do 30g marihuany. Pozwolono też na sprzedaż jej w przeznaczonych do tego celu miejscach (coffeshopach). Efektem był wyraźny spadek liczby narkomanów (wśród osiemnastolatków – z 10% do 2%).

1989 r. – Badania w Akademii Medycznej w St. Louis wykazują, że w ludzkim mózgu znajdują się receptory reagujące na THC. Tak więc dowiedziono, że działanie kanabisu nie polega na niszczeniu komórek nerwowych. Co ciekawe, okazało się że receptory te nie są pobudzane przez żadne inne znane substancje.

1992 – 1994 r. – W północno-zachodnich landach niemieckich zezwolono na posiadanie znacznych ilości kanabisu (do 30g w Szlezwiku-Holsztynie). Zrezygnowano też ze ścigania osób używających marihuany i haszyszu.

luty 1998 r. – Brytyjski magazyn „New scientists” publikuje fragment tajnego raportu WHO na temat szkodliwości marihuany. Wybucha skandal; WHO jest zmuszone ujawnić całość raportu. Jak się okazało, trwające 15 lat szczegółowe badania wykazały, że marihuana jest mniej szkodliwa od alkoholu i nikotyny, oraz że „Palenie marihuany, nawet przez długi czas, nie powoduje szkód zdrowotnych”.

 

HISTORIA DELEGALIZACJI MARIHUANY – FILM

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content