Polska należy do państw posiadających wieloletnią tradycję w uprawie i przerobie konopi. Pierwsze badania dotyczące: technologii uprawy, produkcji włókna, technologii przerobu i zagospodarowania surowca prowadzono już w okresie przedwojennym. W 1928 roku konopie uprawiano na areale 29,300 Ha.
Największy w Polsce obszar uprawy konopi wynosił 30tys. ha – w 1960 r. Zanotowano wówczas znaczny wzrost produkcji włókna (wg Rocznika Statystycznego 1971. z 11 054 t w 1960 roku do 22 585 t w roku 1970). W latach następnych areał systematycznie malał. Powodem tego był postęp technologiczny powodujący mniejsze zapotrzebowanie na surowiec, koszty jego pozyskiwania i procesy restrukturyzacyjne w Polsce oraz kłopoty ze zbytem i zmniejszona opłacalność. Całkowite załamanie rynku przypadło na początek lat 90-tych.
W 2001 r. powierzchnia areału uprawy konopi w Polsce według Powszechnego Spisu Rolnego wynosiła około 200 ha. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2002 r. wykazały, że wyjątkowo duża pracochłonność i stosunkowo niewielki stopień zmechanizowania prac związanych z uprawą i sprzętem konopi, przy niedostatecznie zorganizowanym zbycie uzyskanej produkcji spowodowały że w porównaniu z rokiem 1996 powierzchnia uprawy konopi zmniejszyła się. W kraju dziedziną tą zajmowało się w 2002 r. tylko 71 gospodarstw rolnych, a powierzchnia zasiewów wynosiła ok. 83 ha. Najwięcej gospodarstw uprawiających konopie zanotowano w województwach: lubelskim (21) i dolnośląskim (20).W 2003 r. areał zmniejszył się o kolejne 3 ha i wyniósł – 80 ha.
Gwałtowny wzrost upraw nastąpił w 2004 roku, kiedy ogólny areał uprawy konopi w Polsce według danych Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynosił 909,63 ha. Na wschodzie kraju znacznie ograniczono uprawę tej rośliny. Znaczny wzrost natomiast zanotowano w województwach północnej Polski (woj. Zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie). W woj. Dolnośląskim w 2004r. obsiano konopiami włóknistymi 113,98 ha. Po stworzeniu nowej bardzo dobrej odmiany Silesja nastąpił znaczny wzrost sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego głównie do Niemiec, Finlandii, Czech i Wielkiej Brytanii.Spowodowało to konieczność zwiększenia rejonów nasiennych w Polsce. W roku bieżącym (2004) zawarto umowy kontraktacyjne na wyprodukowanie kwalifikowanego materiału siewnego na areale ponad 100 ha. Plantacje te znajdują się głównie w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim.
W przeciwieństwie do uprawy lnu, na wschodzie kraju aktualnie znacznie ograniczono uprawę tej rośliny. Znaczny wzrost uprawy konopi odnotowano w pasie województw północnej Polski (woj. Zachodnio-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie). W woj. dolnośląskim w ubiegłym roku obsiano konopiami 113,89 ha. W zakresie uprawy konopi w Polsce w roku 2004 odnotowano plon na poziomie 6-9 t/ha. Wydajność włókna konopnego w Polsce w 2004 roku szacuje się na ilość ok. 1,5-1,9 t/ha.
fragment pracy inż: „Perspektywy uprawi rozwoju konopi siewnej w Polsce”
Jakub Siou Gajewski
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024
prawidłowa nazwa to konopie siewne, nie ma liczby pojedynczej. Czyli prawidłowy tytuł powinien być: Historia konopi siewnych w Polsce. Badaniami konopi zajmuje się od 90 lat Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) w Poznaniu, posiada bank genów, jest twórcą odmian konopi włóknistych. Pisząc historię konopi proszę nie zapominać o roli Instytutu. Maria Mackiewicz-Talarczyk, pracownik IWNiRZ