Konopny rynek budowlany w XXI wieku

Budownictwo konopne znane jest od starożytności, jednak w dzisiejszych czasach zyskują one nowe życie. Konopie odporne są na pleśń, ogień i szkodniki, a także pochłaniają dwutlenek węgla. Stosuje się je już dziś w materiałach izolacyjnych i budowlanych. Należą do nich płyty pilśniowe, bloki cementowe, szpachlówki, sztukaterie i zaprawy, powłoki i inne produkty, o których piszemy w tym artykule. Doskonałe właściwości izolacyjne i ujemny ślad węglowy sprawiają, że konopne materiały budowlane zyskują coraz większe zainteresowanie.

Co ogranicza rozwój sektora konopnych materiałów budowlanych?

Z uwagi na szereg korzyści wynikających ze stosowania konopnych materiałów budowlanych. Jedynymi czynnikami ograniczającymi rozwój tego sektora są przepisy prawne oraz względy finansowe. Na szczęście, w obu tych przypadkach, czas działa na korzyść rolników, przetwórców oraz ostatecznie – użytkowników domów z konopi.

Po pierwsze – na całym świecie podnoszony jest temat regulacji prawnych w zakresie konopi przemysłowych. W wyniku tego, coraz więcej krajów dopuszcza i reguluje możliwość uprawy i przetwórstwa tych roślin.

Drugim argumentem jest wzrost globalnego zapotrzebowania na produkty z konopi. Sprawia to, że producenci mają coraz lepszy dostęp do maszyn rolniczych przystosowanych do uprawy i zbiorów konopi, dzięki czemu produkcja i przetwórstwo staje się coraz bardziej opłacalne.

Jakie kraje europejskie wyróżniają się na konopnym rynku budowlanym?

Konopie stają się w ostatnich czasach niezwykle popularne, ale czy ma to pozytywny wpływ na sektor materiałów budowlanych?

Konopie uprawia się są na całym świecie, przy czym największe obszary uprawowe występują w Chinach, Rosji, Kanadzie czy Francji. Mimo tego, w sektorze budownictwa konopnego, przodują jednak głównie kraje europejskie, a także USA oraz Australia.

Każdy region posiada swoje własne oczekiwania w zakresie budownictwa i użyteczności budynków, w zależności od otoczenia. Budownictwo konopne rozwijające się szczególnie w północnej i środkowej Europie, ponieważ koncentruje się na przystosowaniu domów do zimnego klimatu. Rozwiązania konopne są zatem lekkie i zależą od drewnianej konstrukcji nośnej. W przeciwieństwie do regionów ciepłych, konstrukcje z betonu konopnego stosuje się ze względu na jego dynamiczne właściwości termiczne. Wtedy do betonu konopnego dodaje się inny składnik odporny na zmiany temperatury, aby zmniejszać ryzyko przegrzania.

Francja

Grafika: Arkitera.com

Od muru pruskiego do nowoczesnych hal sportowych

Konopie w formie materiałów budowlanych, nie stanowią żadnej nowości. Szczególnie we Francji, gdzie były częścią oryginalnych budynków, a także muru pruskiego. Instrukcje wytwarzania bloków konopnych odnaleziono już w 1916 roku. Ich tradycja kontynuowana jest także we współczesnej Francji.

Beton konopny to materiał biokompozytowy, który po raz pierwszy użyty został w takiej formie, we Francji w latach 90. Niestety, do niedawna przepisy budowlane i brak certyfikacji utrudniały stosowanie go w budynkach użyteczności publicznej. Hala sportowa Pierre Chevet w Croissy-Beaubourg jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej we Francji, wzmocniono ściany bloczkami z betonu konopnego. Dzięki temu, budynek uzyskał wyjątkową wydajność cieplną oraz akustykę.

Dowodem na to, że budownictwo konopne sprawdza się nawet na dużą skalę jest Paryż. Pierwszą nowoczesną inwestycję z betonu konopnego w Paryżu stworzono w ramach mieszkalnictwa socjalnego. Jest to pięciopiętrowy budynek w 13. Dzielnicy, ukończony w 2012 roku. Jednak od tego czasu miasto zbudowało jeszcze trzy budynki z betonu konopnego, a w planach znajdują się kolejne. Paris Habitat planuje wykorzystać konopie wraz z innymi naturalnymi materiałami do modernizacji kilkuset jednostek mieszkalnych.

Kolejny paryski budynek z 2017 roku zaadaptowano zgodnie z ekologicznymi zasadami projektowania, wykończony został konopnym materiałem izolacyjnym. Obecnie, we Francji wykorzystuje się ok. 5000 ton materiału konopnego rocznie do celów budowlanych.

Irlandia w 2022 r.

Grafika: thenewdaily.com.au

Czy możliwe jest drukowanie domów 3D z konopi?

Ciekawy kierunek rozwoju w sektorze budownictwa konopnego prezentuje Irlandia. Przyszłość budownictwa opiera się na systemie drukowania domów. Tworzony jest specjalny beton konopny, wykorzystywany właśnie w drukarkach 3D. W kolejnych etapach, planowana jest produkcja specjalnego biodiesla konopnego, który będzie je zasilać, podobnie jak inne urządzenia wykorzystywane w budownictwie. Konopie potrafią przekształcać CO2 w związki węgla, jednak tym sposobem możliwe będzie dodatkowe ograniczenie zużycia paliw kopalnianych.

Beton konopny stosowany poprzez drukarki 3D wykorzystuje się do budowy zrównoważonych domów modułowych, budynków komercyjnych, baz danych czy magazynów żywności.

Firmę Hempoffset przodująca na irlandzkim rynku podaje: „100% wychwyconego CO2 można uznać za trwale zsekwestrowane, czyli zawiązany w betonie konopnym. Konopie pochłaniają węgiel jako CO2 z atmosfery, uwalniają O2 i chelatują węgiel w stabilne cząsteczki, które stanowią biomasę roślin. Sekwestrujemy węgiel z atmosferycznego CO2, łącząc go z krzemianami i innymi pierwiastkami, tworząc cząsteczki, które składają się na biomasę roślin. Biomasa jest suszona oraz mieszana z wapnem hydraulicznym i wodą. Tworzy się beton konopny, trwały, obojętny (nieaktywny chemicznie). Jest też stabilny, ognioodporny biokompozytowy materiał budowlany o doskonałych właściwościach izolacyjnych i przeciwpleśniowych.”

Belgia

Solidne bloki konopne – konkurencja dla betonu?

Belgijski producent bloków konopnych IsoHemp otworzył nową fabrykę z siedzibą w Fernelmont (Belgia) i zapowiada, zwiększenie produkcji do 5 mln bloków rocznie. Wystarczy to do budowy 5 nowych domów dziennie lub ostatecznie 1800 domów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla rocznie.

Nowa fabryka o wartości 5,9 miliona dolarów na 2 hektarach odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na bloki konopne, zarówno do renowacji, jak i do budowy nowych budynków na całym świecie. Wstępnie utwardzone bloki konopne oszczędzają czas schnięcia, w porównaniu do mieszania na miejscu tynku konopnego i wapiennego. Firma poddaje recyklingowi wszystkie swoje odpady produkcyjne i odzyskuje wodę produkcyjną.

Aspekt środowiskowy

„Budowanie domu z bloków konopnych to niedroga, zdrowa i zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego sposobu budowania, o znacznie niższym wpływie CO2” – powiedział współzałożyciel, Olivier Beghin, w swoim oświadczeniu. „W ten sposób wniesiemy znaczący wkład w dekarbonizację sektora budowlanego i osiągnięcie ambitnych europejskich celów klimatycznych”.

Sprzedaż nowych konstrukcji IsoHemp wzrosła od czasu wprowadzenia na rynek modułowego systemu Hempro składającego się z dwóch rozmiarów bloków. Są one podtrzymywane przez szkielet słupowo-belkowy z drewna lub betonowy mur nośny. Firma poddaje recyklingowi wszystkie swoje odpady produkcyjne i odzyskuje wodę produkcyjną.

Wielka Brytania

Grafika: dezeen.com

Brytyjskie stowarzyszenie British Hemp Alliance (BHA) utworzone zostało w 2019 r. Powstało celu lobbowania na rzecz zmian i usuwania barier uniemożliwiających wzrost brytyjskiego przemysłu konopnego. Składa się ono z organizacji pozarządowych, rolników, przedsiębiorstw, organizacji ekologicznych i osób, które chcą wspierać postępowe zmiany w przepisach dotyczących konopi.

W 2006 r., w wiejskim hrabstwie Suffolk w Wielkiej Brytanii powstało centrum dystrybucji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Ściany zbudowano z ponad 90 000 bloków wapienno-konopnych, dzięki czemu jest największym konopnym budynkiem w Wielkiej Brytanii. Znany jest z ogromnego, zielonego dachu, który zamieszkuje ponad pół miliona pszczół.

Flat House w Wielkiej Brytanii

Innym przykładem konopnego projektu ekologicznego w Wielkiej Brytani jest Flat House w Cambridgeshire. Budynek przekształcony za pomocą konopi z szopy rolniczej w nowoczesny, zrównoważony obiekt. Sam szkielet zbudowano z prefabrykowanych kasetonów o konstrukcji drewnianej, wypełnionych betonem konopnym. Zewnętrzną część pokryto panelami wykonanymi z łodyg konopi połączonych z żywicą wytworzoną z odpadów rolniczych. Również wnętrze wyposażone jest materiały oraz meble produkowane na bazie tej rośliny.

Polska i konopny rynek budowlany w 2022

fot. Anna Ołdytowska Źródło: ekologia.pl

Pierwszy budynek z betonu konopnego w Polsce powstał w 2014 roku. Projekt budynku opracowany został przez zespół prof. Jerzego Mańkowskiego. Dotyczył początkowo budynku gospodarczego na terenie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Od tamtej pory, w Polsce buduje się domy z konopi coraz częściej. Produkowane są też konopne materiały budowlane, wykończeniowe, a także meble czy tapicerki. Powstaje także wiele polskich firm, których celem jest opracowanie własnej technologii produkcji i wprowadzenie swojego innowacyjnego produktu do użytku.

Rynek budownictwa konopnego w Polsce

Polskie budownictwo konopne znane jest już jednak na całym świecie. Dominika Bednarek, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, wzięła udział w kalifornijskim konkursie „Architecture at Zero”. Zaprojektowała ekologiczne osiedle zrównoważonych domków z konopi. Rozwiązania, których użyła, ograniczają ryzyko podpalenia w regionie objętym susza i pożarami, izolację termiczną przed intensywnym słońcem. Równocześnie, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, co szczególnie sprawdza się w amerykańskim klimacie zachodniego wybrzeża.

Coraz więcej osób w Polsce, ucząc się technologii budownictwa konopnego, stawia eksperymentalne domy z konopi na własny użytek. Prowadzą także warsztaty mające na celu naukę i popularyzację opracowanych technologii  produkcji.

Budownictwo konopne na świecie w 2022 r.

Stany Zjednoczone i konopny rynek budowlany

Grafika: goodnewsnetwork.org

Innowacje na amerykańskim rynku konopnych materiałów

Konopny rynek budowlany dynamicznie rośnie, co potwierdzają wydarzenia poświęcone tylko i wyłącznie tej tematyce. Jednym z nich jest Hemp Building Summit odbywający się w Austin, w Teksasie, gdzie pionierzy ujawniają nowe prototypy, plany i procesy w miarę rozwoju branży. Wynika z niego, że producenci branży budowlanej nie interesują się już tylko cegłami i betonem konopnym. Równocześnie, są one też elementami wykończenia wnętrz, podłogami, deskami tarasowymi, produktami izolacyjnymi i innymi ciekawymi zastosowaniami tej rośliny, o których więcej dowiecie się tutaj.

Główny mówca na szczycie Hemp Building, kanadyjski ekspert ds. emisji dwutlenku węgla, Chris Magwood, położył szczególny nacisk na promowanie działań edukacyjnych i politycznych. jednym słowem, zmierzać one będą w kierunku rozwoju rynku konopnych materiałów budowlanych.

Nowe wytyczne w USA

W 2022 roku, Departament Energii USA zapowiedział przyjęcie nowej strategii w kontekście materiałów budowlanych z konopi.  „Dekarbonizacja to jedno słowo, które naprawdę ekscytuje Departament Energii USA” – powiedział Tommy Gibbons z firmy Hempitecture, Inc. z siedzibą w Idaho, uczestniczący w programie DOE’s Innovation Crossroads w Oak Ridge National Lab w Tennessee. „Postrzegam konopie jako narzędzie do usuwania dwutlenku węgla z powietrza, przekształcania go w produkty o wartości dodanej i przeprowadzania tego procesu na szeroką skalę. Dekarbonizacja stała się jednym naszych z najważniejszych celów i Departamentu Energii jest gotowy na działania w tym kierunku” – dodał.

Zatwierdzenie lub certyfikacja betonu konopnego jako krajowego materiału budowlanego, dostępnego dla każdej osoby do budowy domu oznacza zniesienie ogromnej bariery blokującej do tej pory rozwój przemysłu budowlanego.

Jednym z dowodów na dynamiczny rozwój amerykańskiego rynku materiałów budowlanych jest również nabycie przez Global Hemp Group w maju 2021 r. strategicznej nieruchomości. Będzie ona siedzibą Hemp Industrial Agro-Zone (HIAZ). Oznacza to, że zakład produkcyjny koncentrować się będzie na konopnych materiałach budowlanych, ponieważ strategia firmy opiera się na budowaniu ekologicznej i zrównoważonej społeczności. W dodatku, rząd prowadzi działania w celu wsparcia przemysłu, interesariuszy i partnerstwa w ramach ekologicznej społeczności.

Hempwood i hempcrete – co to jest?

Produkty firmy HempWood położono jako podłogę w nowym salonie BMW w Beverly Hills, w sklepie Target w San Francisco, w ekskluzywnych sklepach konopnych w Kalifornii. Okazuje się, że firma ta dostarcza również niektóre komponenty do samochodów.

W styczniu 2022 roku ruszyły internetowe zajęcia Hempcrete Masterclass, prowadzone przez szkołę zrównoważonego budownictwa Endeavour Center w Peterborough w Ontario.

W tym samym roku, firma Hempitecture pozyskiwać będzie maty izolacyjne HempWool. Produkowane będą w nowym zakładzie produkcyjnym firmy Magic Valley w stanie Idaho. W tym przypadku, wykorzystane będą konopie uprawiane w Ameryce i przetwarzane przez IND HEMP w Montanie.

Australia

Ekologiczne, energooszczędne domy o negatywnym śladzie węglowym

Aż 81% rynku konopnego w Australii należy do konopi przemysłowych, gdzie na czele znajdują się materiały budowane, a następnie produkty do higieny osobistej, motoryzacja, żywność i napoje oraz tekstylia. Przewiduje się, że bez wątpienia wzrośnie popyt na materiały wykończeniowe na bazie konopi. Należą do nich lakiery, farby olejne, rozpuszczalniki, szpachlówki, smary, a także paliwo czy tusze drukarskie.

Rok 2020 okazał się przełomowy dla sektora konopnego budownictwa w Australii. Wtedy też powstało i rozwijało swoją działalność wiele firm. Tymczasem, w ich ofercie znajdują się ekologiczne, zrównoważone domy z konopi o negatywnym śladzie węglowym. Każda z firm promuje bowiem wykorzystanie energooszczędnych i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla materiałów budowlanych.

Postępująca degradacja środowiska i wzrost zainteresowania ekologią oznacza rosnącą potrzebę wprowadzania ekologicznych rozwiązań ratujących planetę. W związku z tym, prognozuje się wzrost wykorzystania konopi do rozmaitych celów przemysłowych. Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne budownictwo napędzać więc będzie rynek materiałów budowlanych opartych na konopiach.

Webinar o budownictwie konopnym w Australii

Więcej informacji o konopnym przemyśle budowlanym w Australii znajdziecie w webinarze. Idea Listka rozmawiała na ten temat z Ramonem Granadosem, założycielem firmy Hemp Engineering koncentrującej się na budownictwie konopnym.

Nepal

Efektywne wykorzystanie łodyg dzikich konopi

W Nepalu, rośliny konopi rosną często dziko i ich widok jest niezwykle popularny. Powszechnie wykorzystywane są kwiaty i nasiona, z kolei włókno konopne nie jest jeszcze odpowiednio przetwarzane.

Shah Hemp Inno-Ventures (SHIV), czyli projekt z siedzibą w Katmandu (Nepal) ma na celu wykorzystanie słomy jako surowca budowlanego na masową skalę.

Motywacją dla powstania firmy było potężne trzęsienie ziemi w kwietniu 2015, które zniszczyło ponad 600 000 domów i wiele budynków użyteczności publicznej. „W ramach projektu startowego, lokalni mieszkańcy ręcznie obrabiali łodygi roślin konopi i dostarczali je zarówno w formie rozdrobnionej, jak i długiej słomie z łodyg konopnych” – powiedział Dhiraj Shah, założyciel i dyrektor generalny SHIV. Przy projekcie zatrudniono lokalnych robotników, którzy uczą się technologii produkcji w celu jej dalszego rozpowszechniania. Rozpoczęto już budowę poczekalni (6m x 9m) i 4 pomieszczeń (3m x 3m) dla szpitala w Janakpur w Nepalu, oczywiście z wykorzystaniem konopnych materiałów budowlanych. Projektem budowlanym kieruje na miejscu Steve Allin, dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Budownictwa Konopi.

Afryka Południowa i konopny rynek budowlany

Grafika: inhabitat.com

Domy z konopi w gorącym klimacie – czy to ma sens?

Mimo tego, że RPA nie posiada własnego zaopatrzenia w konopie, projektanci, architekci i wykonawcy z tego kraju z powodzeniem ukończyli Dom Konopny. Wykorzystali do tego surowiec z Francji oraz konopną płytę wiórową z Chin. „Hemp House”, co stanowi symboliczny przykład i wiadomość do rządu w RPA, że uprawa domów z konopi jest możliwa i opłacalna.

Z uwagi na wyjątkowo gorący klimat w tej części świata, wykorzystano wysoki poziom izolacji całej konstrukcji. Izolacja konopna uszczelniona została płytami z tlenku magnezu, do budowy ścian zewnętrznych użyto z kolei betonu konopnego na bazie wapna. Równocześnie, budynek jest pasywnie chłodzony, ogrzewany i wentylowany bez użycia żadnych dodatkowych systemów, a ponad 75% mebli i szafek wykonano także z płyty konopnej.

Podsumowanie: konopny rynek budowlany w 2022 r.

Wpływ na dynamiczny wzrost globalnego rynku konopnego ma zwiększenie inwestycji w badania i rozwój oraz innowacje produktowe w sektorze budowlanym przez uczestników branży w celu przyspieszenia konkurencyjności rynku.

Podsumowując, wyeliminowanie przeszkód prawnych oraz finansowych sprawi równocześnie, że właściwości konopi będą jeszcze chętniej wykorzystywane. W rzeczywistości, prowadzi to do znacznego wzrostu popytu, a co za tym idzie rozwoju technologii produkcji, obniżenia kosztów, uzyskania korzyści skali oraz zwiększenia opłacalności produkcji. Ostatecznie, to wszystko przyczynia się do dynamicznego rozwoju konopnych materiałów budowlanych, o którym za chwilę dowiecie się więcej.

Mnogość firm zajmujących się konopnym budownictwem w Australii, Stanach Zjednoczonych i w Europie, a także ich różnorodność dowodzi, że jest to sektor wydajny oraz opłacalny. W najbliższym czasie zanotujemy także dynamiczny rozwój także w innych regionach na świecie.

Źródła i ciekawe linki zawierające: konopny rynek budowlany

https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/6645/text

https://www.hempoffset.com/2022/02/03/hempcrete-is-the-sustainable-building-material-we-need-now/

https://www.globenewswire.com/news-release/2022/02/22/2389665/0/en/Hemp-Inc-Reports-Hempcrete-May-Soon-Be-Certified-as-a-US-National-Building-Material.html

https://hempiflax.com/product/wloknina-iglowana-filc-konopny-5-mm/

https://www.roofingmegastore.co.uk/blog/hemp-insulation-guide.html

https://www.gminsights.com/industry-analysis/industrial-hemp-market

https://www.hempbuildmag.com/home/isohemp-factory

https://www.thehempbuildingcompany.com.au/

https://unbate.ngontinh24.com/article/australia-legal-cannabis-market-size-share-report-2030

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content