Polska należy do państw posiadających wieloletnią tradycję w uprawie i przerobie konopi. Pierwsze badania dotyczące: technologii uprawy, produkcji włókna, technologii przerobu i zagospodarowania surowca prowadzono już w okresie przedwojennym. W 1928 roku konopie uprawiano na areale 29,300 Ha.

Największy w Polsce obszar uprawy konopi wynosił 30tys. ha – w 1960 r. Zanotowano wówczas znaczny wzrost produkcji włókna (wg Rocznika Statystycznego 1971. z 11 054 t w 1960 roku do 22 585 t w roku 1970). W latach następnych areał systematycznie malał. Powodem tego był postęp technologiczny powodujący mniejsze zapotrzebowanie na surowiec, koszty jego pozyskiwania i procesy restrukturyzacyjne w Polsce oraz kłopoty ze zbytem i zmniejszona opłacalność. Całkowite załamanie rynku przypadło na początek lat 90-tych.

W 2001 r. powierzchnia areału uprawy konopi w Polsce według Powszechnego Spisu Rolnego wynosiła około 200 ha. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2002 r. wykazały, że wyjątkowo duża pracochłonność i stosunkowo niewielki stopień zmechanizowania prac związanych z uprawą i sprzętem konopi, przy niedostatecznie zorganizowanym zbycie uzyskanej produkcji spowodowały że w porównaniu z rokiem 1996 powierzchnia uprawy  konopi zmniejszyła się. W kraju dziedziną tą zajmowało się w 2002 r. tylko 71 gospodarstw rolnych, a powierzchnia zasiewów wynosiła ok. 83 ha. Najwięcej gospodarstw uprawiających konopie zanotowano w województwach: lubelskim (21) i dolnośląskim (20).W 2003 r. areał zmniejszył się o kolejne 3 ha i wyniósł – 80 ha.

Gwałtowny wzrost upraw nastąpił w 2004 roku, kiedy ogólny areał uprawy konopi w Polsce według danych Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynosił 909,63 ha. Na wschodzie kraju znacznie ograniczono uprawę tej rośliny. Znaczny wzrost natomiast zanotowano w województwach północnej Polski (woj. Zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie). W woj. Dolnośląskim w 2004r. obsiano konopiami włóknistymi 113,98 ha. Po stworzeniu  nowej bardzo dobrej odmiany Silesja nastąpił znaczny wzrost sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego głównie do Niemiec, Finlandii, Czech i Wielkiej Brytanii.Spowodowało to konieczność zwiększenia rejonów nasiennych w Polsce. W  roku bieżącym (2004) zawarto umowy kontraktacyjne na wyprodukowanie kwalifikowanego materiału siewnego na areale ponad  100 ha. Plantacje te znajdują się głównie w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim.

W przeciwieństwie do uprawy lnu, na wschodzie kraju aktualnie znacznie ograniczono uprawę tej rośliny. Znaczny wzrost uprawy konopi odnotowano w pasie województw północnej Polski (woj. Zachodnio-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie). W woj. dolnośląskim w ubiegłym roku obsiano konopiami 113,89 ha. W zakresie uprawy konopi w Polsce w roku 2004 odnotowano plon na poziomie 6-9 t/ha. Wydajność włókna konopnego w Polsce w 2004 roku szacuje się na ilość ok. 1,5-1,9 t/ha.

 

fragment pracy inż: „Perspektywy uprawi  rozwoju konopi siewnej w Polsce”

Jakub Siou Gajewski

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
  1. prawidłowa nazwa to konopie siewne, nie ma liczby pojedynczej. Czyli prawidłowy tytuł powinien być: Historia konopi siewnych w Polsce. Badaniami konopi zajmuje się od 90 lat Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) w Poznaniu, posiada bank genów, jest twórcą odmian konopi włóknistych. Pisząc historię konopi proszę nie zapominać o roli Instytutu. Maria Mackiewicz-Talarczyk, pracownik IWNiRZ

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content