Kilka bieżących informacji dotyczących działań na rzecz zmiany polityki narkotykowej w Polsce:
1. Prace zespołu parlamentarnego
23 kwietnia 2025r odbędzie się posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. depenalizacji marihuany, na którym planujemy być obecni. Przedmiotem obrad będzie projekt wypracowany na poprzednim, zamkniętym spotkaniu. Co ważne – zespół najprawdopodobniej uwzględnił nasze propozycje: 15 g suszu oraz 1 krzak konopi na własny użytek.
Choć wiemy, że zespół nie złoży projektu ustawy przed wyborami parlamentarnymi, to zatwierdzenie propozycji otworzy kolejny, najtrudniejszy etap: budowanie poparcia politycznego. Jako projekt ponadpartyjny, będzie wymagał rozmów z przedstawicielami wszystkich ugrupowań. Posłowie z zespołu będą próbowali zdobyć szerokie poparcie – i tu pojawia się największe wyzwanie: PSL, którego głosy mogą przesądzić o wyniku głosowania w Sejmie.
Co ciekawe, projekt ten – podobnie jak ustawa o medycznej marihuanie – ma szansę na zbudowanie ponadpartyjnego konsensusu, jeśli tylko uda się pokonać uprzedzenia i stereotypy.
2. Dezyderat do premiera
W sprawie dezyderatu skierowanego do premiera otrzymaliśmy informację, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała odpowiedź do Ministerstwa Sprawiedliwości. Oznacza to, że stanowisko MS będzie de facto stanowiskiem premiera.
Niestety nie spodziewamy się odpowiedzi jeszcze przed wyborami.
3. Projekt zakazu suszu CBD
Działamy również na rzecz zablokowania projektu dotyczącego zakazu obrotu suszem CBD. Na tym etapie nie możemy mówić o szczegółach publicznie, jednak zostały już podjęte konkretne działania, mające na celu zablokowanie lub przynajmniej zmodyfikowanie tego projektu.
4. Nastroje społeczne i postrzeganie tematu
Niestety temat marihuany wciąż postrzegany jest przez wielu parlamentarzystów jako marginalny i „młodzieżowy”. Wciąż panuje przekonanie, że dotyczy on wyłącznie młodych ludzi, co świadczy o niezrozumieniu zmieniającej się rzeczywistości. Nasze pokolenie – wychowane w czasach prohibicji – już dawno dorosło, zakłada rodziny, pracuje, płaci podatki, a jednak nadal jest stygmatyzowane za wybory dotyczące własnego stylu życia.
Z badań wynika, że największym oporem wykazuje się największa grupa wyborców 60+, gdzie poparcie dla reformy jest wciąż poniżej 50%. Być może właśnie dlatego cała sprawa posuwa się powoli i z oporami.
5. Promyk nadziei
Jedno trzeba jasno powiedzieć: oddech prohibicji słabnie, a widmo normalności zagląda już przez lufcik. Coraz więcej osób – także spośród decydentów – zaczyna rozumieć, że obecna polityka nie działa, a zmiana jest nieunikniona.
- Analiza badania: Co naprawdę grozi nastolatkom sięgającym po marihuanę ? - 12 maja 2025
- Analiza: Używanie marihuany przez pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością w szpitalu i niższymi kosztami hospitalizacji - 10 maja 2025
- Marihuana? Nie taka straszna, jak ją malowali. – jak odczarować konopie w rozmowie międzypokoleniowej? - 8 maja 2025
Jestem wdzięczny za waszą pracę mam nadzieję że po wyborach w końcu będzie normalnie w tej Polsce jeżeli chodzi o marihuanę. Pozdrawiam
jak dla mnie cbd może zostać, ale fajnie by było normalnie na mieście przy kawie czy herbatce soczku, sobie machnać buszka