Nie dla kryminalizacji obywateli – Premierze, poprzyj depenalizację!
Poniższa wiadomość ma na celu poinformowanie o ważnej inicjatywie dotyczącej depenalizacji posiadania do 15 gramów marihuany oraz jednego krzaka konopi indyjskich. Dotyczy to dezyderatu, który Komisja Sejmowa ds. Petycji skierowała do premiera. Premier ma 30 dni na odpowiedź, dlatego teraz jest kluczowy moment, aby wesprzeć tę sprawę i pokazać, że głos obywateli ma znaczenie. Zachęcamy każdego do napisania listu lub e-maila do premiera, aby podkreślić wagę tej kwestii i wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie tej propozycji.
Dołącz do akcji i wspólnie zadbajmy o zmianę, a także podpisz petycję!
TYTUŁ:
„Prośba o wsparcie i pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy” lub „Apel Obywatelski o uwzględnienie mojej prośby”
TREŚĆ:
Szanowny Panie Premierze,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie pozytywnego stanowiska wobec dezyderatu Komisji Sejmowej ds. Petycji dotyczącego projektu ustawy depenalizującej posiadanie do 15 gramów marihuany oraz uprawę jednego krzewu konopi indyjskich na własny użytek. Proszę również o przesłanie tej ustawy do dalszego procedowania.
Uważam, że przyjęcie tej ustawy stanowiłoby istotny krok naprzód w kwestii praw człowieka oraz racjonalizacji polityki narkotykowej w Polsce. Obecna Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, mimo wieloletniego funkcjonowania, nie spełniła swoich założeń. Zamiast skutecznie chronić społeczeństwo, penalizacja posiadania marihuany prowadzi do niepotrzebnej kryminalizacji obywateli, obciążania wymiaru sprawiedliwości i angażowania sił policji w sprawy o niskiej szkodliwości społecznej. Co więcej, penalizacja nie powstrzymuje młodzieży przed sięganiem po marihuanę, podczas gdy dorosłych ogranicza w ich prawie do decydowania o sobie.
Depenalizacja posiadania niewielkich ilości marihuany oraz dopuszczenie uprawy jednego krzewu na użytek własny mogłoby znacznie ograniczyć czarny rynek oraz działalność zorganizowanych grup przestępczych. Legalizacja uprawy w skali mikro pozwoliłaby na kontrolę jakości produktu, zmniejszając ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi mieszankami chemicznymi.
Przyjęcie tego prawa stworzyłoby również fundament pod nową narrację skierowaną do młodzieży. Poprzez edukację i otwartą dyskusję publiczną, wspartą odpowiedzialnym podejściem prawnym, można zwiększyć świadomość młodych ludzi oraz zmniejszyć atrakcyjność sięgania po zakazane substancje. Doświadczenia innych krajów, które zdecydowały się na podobne reformy, pokazują, że zmniejsza się liczba młodych użytkowników, a działania policji stają się bardziej skuteczne w zakresie zwalczania poważniejszych przestępstw.
Depenalizacja miałaby również pozytywny wpływ na system sądowy i policyjny, odciążając ich od spraw o niskiej szkodliwości społecznej i redukując koszty związane z postępowaniami karnymi. To z kolei umożliwiłoby efektywniejsze alokowanie zasobów na zwalczanie realnych zagrożeń, takich jak przestępczość zorganizowana, oraz wzmacniało zaufanie obywateli do instytucji państwowych.
Nasze społeczeństwo powinno zmierzać w kierunku bardziej humanitarnej i zrównoważonej polityki narkotykowej, która szanuje prawa człowieka, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i dobro obywateli. Depenalizacja używania i uprawy niewielkich ilości marihuany to krok ku bardziej sprawiedliwej, efektywnej i perspektywicznej polityce.
Proszę zatem o przychylne rozważenie tego projektu oraz przekazanie ustawy do dalszych prac legislacyjnych.
Z wyrazami szacunku,
[Twoje Imię i Nazwisko]
[Opcjonalnie: Twój Adres lub dane kontaktowe]
[Opcjonalnie: Stanowisko lub funkcja]
E-mail do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:
Adres Kancelarii Premiera:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
Chcesz przekazać swoje zdanie osobiście? Zadzwoń do Kancelarii:
Infolinia dla Obywatela: tel. 222 500 151
Nie dla kryminalizacji obywateli – Premierze, poprzyj depenalizację!
Petycja do premiera Donalda Tuska w sprawie poparcia projektu depenalizującego marihuanę
- Wskazówki dla kierowców. Jak bronić się przed niesłusznymi zarzutami prowadzenia pod wpływem THC? - 18 stycznia 2025
- THC we krwi kierowcy – badania, przykłady orzeczeń polskich sądów karnych, wnioski i postulaty - 15 stycznia 2025
- Redukcja szkód: Jak używać marihuany bardziej świadomie - 15 stycznia 2025
Napisał bym ale szanowny Panie w kierunku ryżego nie przejdzie mi przez klawiaturę poza tym on wam powie że po co wam ziele w pl jak jest w de
Poszło… mam nadzieje że przestaniemy byc zadupiem świata jeśli chodzi o konopie
Przez roślinę, ktora wyrosła w pomidorach, hodowaną z ciekawosci i dla fanu, meża wyprowadzili o poranku w kajdankach na oczach dzieci. Jak zabójcę, bandziora. Straszyli, ze pojdzie siedzieć, dostanie 8 lat, tyle co dają za zabójstwo!
Współczucia i dla pani i dla Państwa polskiego w którym fentanyl, czy nawet o 100% bardziej destrukcyjny jest traktowany znacznie łagodniej niż lecznicze ziele za którego brak hodowli za czasów króla Kazimierza Wielkiego można było trafić „za kratki”
Zrobione 🙂
Nie dla kryminalizacji obywateli
Wysłane mailowo na kontakt@kprm.gov.pl mam nadzieje, że taka forma też może być.