sondaż CBOS


Wyniki badania opinii publicznej na temat posiadania marihuany na własny użytek wyraźnie pokazują zmiany w podejściu społeczeństwa w ostatnich latach. Istotny spadek osób opowiadających się za karaniem więzieniem za posiadanie marihuany od września 2020 do lutego 2024 roku, z 14,1% do 8,1%, jest znaczącym wskaźnikiem ewolucji społecznej świadomości na ten temat.

Najbardziej godne uwagi jest to, że według wyników badania (nie uwzględniając niezdecydowanych), aż 73,4% respondentów opowiada się za zaprzestaniem karania za posiadanie marihuany. To jasne wskazanie, że większość społeczeństwa zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany podejścia do tego zagadnienia.

Interesujący jest również fakt, że jedyną grupą, która nadal w większości opowiada się za karaniem za posiadanie marihuany, są osoby bezrobotne. To może być rezultat różnych czynników, w tym związanych z ich wykształceniem, przekonaniami społecznymi czy też ekonomicznymi. Co ciekawe, gdyby zalegalizować marihuanę stworzono by setki tysięcy nowych miejsc pracy, a społeczeństwo byłoby zdrowsze i bardziej zamożne ekonomicznie.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te sugerują, że Polacy coraz bardziej dostrzegają korzyści z legalizacji lub dekryminalizacji marihuany, zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Jest to istotny sygnał dla decydentów politycznych, aby przystosować politykę publiczną do zmieniających się wartości i oczekiwań społeczeństwa.


Dodatkowo, warto zauważyć, że już w 2020 roku, gdy przeprowadziliśmy pierwsze badania, wyniki wskazywały na istnienie znacznej liczby osób popierających zmiany w polityce dotyczącej posiadania marihuany. Wtedy to aż 63% respondentów opowiadało się za zaprzestaniem karania za posiadanie tej substancji. Obecne badanie pokazuje jeszcze większe poparcie, aż o 10% więcej, co jest wyraźnym sygnałem, który politycy nie powinni ignorować. Polacy jasno wyrażają swoje oczekiwania co do zmian, które powinny nastąpić jak najszybciej. Oczekujemy, że politycy wyciągną wnioski z tych wyników i podejmą odpowiednie działania w celu dostosowania prawa do aktualnych potrzeb społeczeństwa.

wyniki-badania-marihuana-cbos
Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content