Zależy to od sposobu użycia i innych czynników.

Nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jak długo potrwa, zanim osoba będzie testowana na czysto pod kątem marihuany w teście narkotykowym. Wynika to z wielu różnych zmiennych wpływających na tempo metabolizowania i wydalania marihuany. Najbardziej wiarygodnym wynikiem jest badanie moczu.

Szacunkowy czas wykrywania marihuany w moczu po ostatnim użyciu przedstawia się następująco:

UżycieSzacunkowy czas wykrywania
Tylko raz4-8 dni
2-4 razy w miesiącu11-18 dni
2-4 razy w tygodniu23-35 dni
5-6 razy w tygodniu33-48 dni
Codzienne użycie49-70 dni po ostatnim użyciu*

*Okazjonalnie niektórzy przewlekli użytkownicy z wysoką tolerancją mogą eliminować THC tak szybko jak użytkownicy jednorazowi.

Możemy podać szacunkowy czas, przez który marihuana pozostaje w organizmie, ale najbardziej wiarygodnym sposobem jest samodzielne testowanie się dwa razy w tygodniu, aż pierwsza poranna próbka moczu okaże się czysta. Jednak nawet to nie jest w 100% pewne, ponieważ domowe zestawy do wykrywania narkotyków mają wyższy górny limit wykrywania (zazwyczaj 50 ng/ml) w porównaniu z niektórymi innymi zestawami do badań medycznych. Oznacza to, że możesz uzyskać wynik negatywny, ale test laboratoryjny może nadal wykazać obecność marihuany w twoim systemie.

Należy zauważyć, że wykresy, grafy lub programy komputerowe, które twierdzą, że są w stanie przewidzieć, jak długo będziesz testować się na brak narkotyków, są zasadniczo bezużyteczne w tym zadaniu, nawet jeśli mogą twierdzić inaczej.

Co to jest delta-9 THC? Marihuana jest produkowana przez roślinę Cannabis sativa. Cannabis sativa zawiera ponad 421 substancji chemicznych, w tym 61 różnych kannabinoidów, z których delta-9-tetrahydrokannabinol (delta-9 THC) jest uważany za najbardziej psychoaktywny. Delta-9 THC ma gęstą, lepką konsystencję (gdzieś między ciałem stałym a płynem) i łatwo ulega odparowaniu. Łatwo rozpuszcza się w lipidach i tłuszczach, a raz dostając się do organizmu, jest deponowany w tkance tłuszczowej (adipocytowej), oraz w wątrobie, płucach i śledzionie.

Delta-9 THC ulega metabolizmowi w wątrobie do innego psychoaktywnego związku, 11-OH-THC, a następnie dalszemu metabolizmowi do nieaktywnego THCCOOH. CYP2C9 i CYP3A4 to główne enzymy zaangażowane w ten metabolizm, a oba enzymy wykazują zmienność genetyczną – oznacza to, że niektóre osoby będą metabolizować THC szybciej niż normalnie, podczas gdy inne wolniej niż normalnie.

Jakie zmienne wpływają na czas, przez który marihuana pozostaje w twoim systemie?

Indywidualne zmienne, które odgrywają rolę w tym, jak długo marihuana pozostaje w twoim systemie i czasach wykrywania, obejmują:

Tkanka tłuszczowa:

 • Osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej będą zatrzymywać THC na dłużej.
 • Chudzi użytkownicy mają mniej miejsc do magazynowania THC.
 • Spożycie płynów w momencie testu.

Genetyka:

 • Szybko metabolizujący będą szybko wydalać THC.
 • Częstość ćwiczeń.

Metoda i częstotliwość użycia:

 • Sporadyczni użytkownicy eliminują THC szybciej niż użytkownicy przewlekli.
 • Typ użytego testu wykrywającego (krew, włosy, ślina, mocz).

Twoje ogólne zdrowie:

 • Wiele stanów medycznych wpływa na to, jak twoje ciało zatrzymuje, magazynuje i metabolizuje marihuanę.

Inne przyjmowane leki:

 • Wiele leków wchodzi w interakcje z enzymami CYP2C9 i CYP3A4.
 • Moc marihuany i twoja tolerancja na nią również mają wpływ.

Jakie są różne sposoby testowania na obecność marihuany?

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między testowaniem jakościowym a ilościowym.

Testowanie jakościowe informuje, czy substancja jest obecna, czy nie. Nie informuje, ile tej substancji jest obecne. Będzie istniał punkt odcięcia dla wykrycia. Na przykład, system testowy Alere DDs 2 Mobile używany przez organy ścigania ma poziom odcięcia dla Delta-9-THC w ślinie wynoszący 25 ng/ml. Badania wykazały, że ten system testowy jest dokładny w 97,5% przy tym poziomie odcięcia (to oznacza, że więcej niż 97 osób będzie dokładnie testowanych pozytywnie spośród 100 osób, które używały marihuany w ciągu ostatnich 24 godzin).

Testowanie ilościowe mierzy faktyczną ilość substancji.

Ten typ testowania jest droższy i bardziej czasochłonny niż testy jakościowe i jest zazwyczaj zarezerwowany dla osób, które uzyskały pozytywny wynik w teście jakościowym. Musi być przeprowadzany w laboratorium i jest używany, gdy potrzebna jest bardziej określona wartość, na przykład, do celów sądowych. Testowanie ilościowe może wykryć minimalne ilości substancji, daleko poniżej punktu odcięcia w teście jakościowym. Seria testów ilościowych może określić, czy użycie narkotyków jest ciągłe, czy zostało zatrzymane.

Najczęstsze sposoby testowania na obecność marihuany to mocz, ślina, krew lub włosy. Większość praktyk testowych szuka obecności THCCOOH, który ma znacznie dłuższy okres półtrwania (czas, w którym 50% substancji jest wydalane) niż delta-9 THC. Okres półtrwania THCCOOH wynosi 20-57 godzin u okazjonalnych użytkowników w porównaniu do 3-13 dni u regularnych użytkowników.

Szacunkowe okresy wykrywania metabolitu marihuany THCCOOH

Typ testu Okres wykrywania (szacunkowy)
Test krwi 36 godzin
Niektóre raporty sugerują do 7 dni przy przewlekłym użyciu (>3 miesiące)
Test włosówNie wykrywa pierwszego użycia narkotyków w ciągu ostatnich 7-14 dni
Każdy 1cm długości włosa reprezentuje miesięczne okno wykrywania
Okres wykrywania zależy od długości włosów, ale ogólnie 90 dni
Test śliny Do 34 godzin
Test moczu 1-4 dni
Niektóre raporty sugerują do 70 dni przy przewlekłym użyciu (>3 miesiące)

Fałszywie negatywny wynik testu pojawia się, gdy wynik testu na obecność substancji jest negatywny, ale osoba ta substancję stosowała. Fałszywie pozytywny wynik testu pojawia się, gdy wynik testu na obecność substancji jest pozytywny, ale osoba nie stosowała tej substancji.

Czy bierne wdychanie dymu marihuany może spowodować niezaliczenie testu narkotykowego?

W przypadku zestawów, które wykrywają na poziomie 50 ng/ml, okoliczności musiałyby być ekstremalne, na przykład, gdybyś znajdował się w zamkniętym samochodzie pełnym palących marihuanę osób przez kilka godzin i zostałbyś poddany testowi narkotykowemu następnego dnia. Jeśli jesteś niepalącym w wentylowanym obszarze, gdzie inne osoby palą marihuanę, ogólnie jesteś bezpieczny.

Bibliografia:

 1. Krotulski AJ, Mohr ALA, Friscia M, Logan BK. Field Detection of Drugs of Abuse in Oral Fluid Using the Alere™ DDS®2 Mobile Test System with Confirmation by Liquid Chromatography Tandem Mass Spectrometry (LC-MS/MS). J Anal Toxicol. 2017 Dec 28. doi: 10.1093/jat/bkx105.
 2. Levy S, Siqueira L. Testing for Drugs of Abuse in Children and Adolescents. Clinical Report. Pediatrics 2014;133(6) http://pediatrics.aappublications.org/content/133/6/e1798.long
 3. Sharma P, Murthy P, Bharath MMS. Chemistry, Metabolism, and Toxicology of Cannabis: Clinical Implications. Iranian Journal of Psychiatry. 2012;7(4):149-156.
 4. Windows of detection. Alere Toxicology. 2018 https://www.aleretoxicology.co.uk/en/home/support/testing-explained/windows-of-detection.html
 5. Verstraete AG. Detection times of drugs of abuse in blood, urine, and oral fluid. Ther Drug Monit. 2004 Apr;26(2):200-5.

Zobacz także: Testy policyjne fałszują wyniki

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content