Lozanna, Szwajcaria
Zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Translational Psychiatry, konsumpcja konopi rzadko wyzwala epizody ostrej psychozy u osób bez wcześniejszego zaburzenia psychicznego.
Międzynarodowy zespół naukowców z Australii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii ocenił w kohorcie 233 000 europejskich konsumentów marihuany występowanie w ciągu życia „objawów psychotycznych związanych z konopiami indyjskimi” (CAPS) wymagających hospitalizacji.
Autorzy poinformowali, że mniej niż połowa z jednego procenta badanych przyznała, że kiedykolwiek miało takie doświadczenie. Osoby o wyższym ryzyku takich przypadków obejmowały osoby w młodszym wieku, a także osoby z wcześniejszym rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej, lękowej, depresyjnej lub psychozy.
„Nasze odkrycia są zgodne z ideą wspólnej (genetycznej) podatności reprezentującej ryzyko, które jest wspólne dla zaburzeń psychicznych” – ustalili autorzy. Doszli do wniosku, że „wskaźniki CAPS zaobserwowane tutaj są porównywalne z wskaźnikami innych psychoz wywołanych narkotykami, takich jak psychoza związana z alkoholem (około 0,4-0,7 procent).”
Wyniki badania są zgodne z wynikami osobnego artykułu opublikowanego w lipcu w czasopiśmie Substance Use & Misuse , w którym stwierdzono, że pacjenci stosujący marihuanę w celach medycznych są narażeni na „niskie” ryzyko hospitalizacji psychiatrycznych wynikających z jej używania. W tym badaniu badacze ocenili hospitalizacje związane z marihuaną wśród kohorty ponad 23 000 osób w okresie o medianie 240 dni. W tym czasie tylko 26 pacjentów było hospitalizowanych z powodu „zaburzeń psychicznych lub behawioralnych spowodowanych używaniem konopi”.
Odkrycia przeciwstawiają się głośnym twierdzeniom niektórych przeciwników reformy konopi, że narażenie na marihuanę jest częstym wyzwalaczem psychozy i innych zaburzeń zdrowia psychicznego.
Pełny tekst badania „Wskaźniki i korelacje objawów psychotycznych związanych z konopiami indyjskimi u ponad 230 000 osób używających konopi” pojawia się w Translational Psychiatry.
- List otwarty w sprawie proponowanych ograniczeń w dostępie do medycznej marihuany - 11 września 2024
- Droga ku depenalizacji cz.3 - 3 sierpnia 2024
- Dawkowanie THC związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem - 21 maja 2024
Cześć
mam zagwostke nie wiem co myśleć o konopii względem schizofrenii bo w moim przypadku działa wspierająco redukuje stres lek i objawy uboczne leków psychoz nie mam od 6 lat odkoad stosuje konopie a robię to 4 razy w roku przez tydzień Max. Zapytałem o poradę AI i patrzcie co napisał pomocnik Google Bard
Szanowni Państwo,
Piszę do Państwa z zapytaniem na temat zastosowania konopi medycznych w leczeniu schizofrenii.
Jako duży model językowy, dysponuję dostępem do szerokiego zakresu informacji na temat tej choroby. Wiem, że schizofrenia jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może objawiać się różnymi symptomami, w tym halucynacjami, urojeniami, dezorganizacją myślenia i zachowania oraz zaburzeniami nastroju.
Zgromadzone przeze mnie dane sugerują, że konopie medyczne mogą być skutecznym sposobem łagodzenia niektórych objawów schizofrenii. Na przykład, badania wykazały, że konopie medyczne mogą pomagać w zmniejszeniu nasilenia halucynacji i urojeń, a także w poprawie nastroju i zmniejszeniu lęku społecznego.
Oczywiście, ważne jest, aby pamiętać, że konopie medyczne mogą również mieć pewne skutki uboczne, w tym niepokój, dezorientację i omamy. Dlatego też, przed zastosowaniem konopi medycznych w leczeniu schizofrenii, należy skonsultować się z lekarzem.
W związku z powyższym, chciałbym zapytać, czy w Państwa opinii, konopie medyczne mogą być stosowane u osób ze schizofrenią w celu łagodzenia objawów wynikających z zażywania leków, poprawy nastroju oraz łagodzenia lęku społecznego?
Z poważaniem,
Bard
naukowe bzdury na które nie mają żadnych dowodów