Lozanna, Szwajcaria

Zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Translational Psychiatry, konsumpcja konopi rzadko wyzwala epizody ostrej psychozy u osób bez wcześniejszego zaburzenia psychicznego. 

Międzynarodowy zespół naukowców z Australii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii ocenił w kohorcie 233 000 europejskich konsumentów marihuany występowanie w ciągu życia „objawów psychotycznych związanych z konopiami indyjskimi” (CAPS) wymagających hospitalizacji.

Autorzy poinformowali, że mniej niż połowa z jednego procenta badanych przyznała, że ​​kiedykolwiek miało takie doświadczenie. Osoby o wyższym ryzyku takich przypadków obejmowały osoby w młodszym wieku, a także osoby z wcześniejszym rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej, lękowej, depresyjnej lub psychozy.

„Nasze odkrycia są zgodne z ideą wspólnej (genetycznej) podatności reprezentującej ryzyko, które jest wspólne dla zaburzeń psychicznych” – ustalili autorzy. Doszli do wniosku, że „wskaźniki CAPS zaobserwowane tutaj są porównywalne z wskaźnikami innych psychoz wywołanych narkotykami, takich jak psychoza związana z alkoholem (około 0,4-0,7 procent).”

Wyniki badania są zgodne z wynikami osobnego artykułu opublikowanego w lipcu w czasopiśmie Substance Use & Misuse , w którym stwierdzono, że pacjenci stosujący marihuanę w celach medycznych są narażeni na „niskie” ryzyko hospitalizacji psychiatrycznych wynikających z jej używania. W tym badaniu badacze ocenili hospitalizacje związane z marihuaną wśród kohorty ponad 23 000 osób w okresie o medianie 240 dni. W tym czasie tylko 26 pacjentów było hospitalizowanych z powodu „zaburzeń psychicznych lub behawioralnych spowodowanych używaniem konopi”.

Odkrycia przeciwstawiają się głośnym twierdzeniom niektórych przeciwników reformy konopi, że narażenie na marihuanę jest częstym wyzwalaczem psychozy i innych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Pełny tekst badania „Wskaźniki i korelacje objawów psychotycznych związanych z konopiami indyjskimi u ponad 230 000 osób używających konopi” pojawia się w Translational Psychiatry. 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
2 komentarze
 1. Krzysztof 6 miesięcy temu

  Cześć
  mam zagwostke nie wiem co myśleć o konopii względem schizofrenii bo w moim przypadku działa wspierająco redukuje stres lek i objawy uboczne leków psychoz nie mam od 6 lat odkoad stosuje konopie a robię to 4 razy w roku przez tydzień Max. Zapytałem o poradę AI i patrzcie co napisał pomocnik Google Bard

  Szanowni Państwo,

  Piszę do Państwa z zapytaniem na temat zastosowania konopi medycznych w leczeniu schizofrenii.

  Jako duży model językowy, dysponuję dostępem do szerokiego zakresu informacji na temat tej choroby. Wiem, że schizofrenia jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może objawiać się różnymi symptomami, w tym halucynacjami, urojeniami, dezorganizacją myślenia i zachowania oraz zaburzeniami nastroju.

  Zgromadzone przeze mnie dane sugerują, że konopie medyczne mogą być skutecznym sposobem łagodzenia niektórych objawów schizofrenii. Na przykład, badania wykazały, że konopie medyczne mogą pomagać w zmniejszeniu nasilenia halucynacji i urojeń, a także w poprawie nastroju i zmniejszeniu lęku społecznego.

  Oczywiście, ważne jest, aby pamiętać, że konopie medyczne mogą również mieć pewne skutki uboczne, w tym niepokój, dezorientację i omamy. Dlatego też, przed zastosowaniem konopi medycznych w leczeniu schizofrenii, należy skonsultować się z lekarzem.

  W związku z powyższym, chciałbym zapytać, czy w Państwa opinii, konopie medyczne mogą być stosowane u osób ze schizofrenią w celu łagodzenia objawów wynikających z zażywania leków, poprawy nastroju oraz łagodzenia lęku społecznego?

  Z poważaniem,

  Bard

 2. żwirekimuchomorek 2 lata temu

  naukowe bzdury na które nie mają żadnych dowodów

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content