Sprzedaż detaliczna konopi wiąże się ze spadkiem spożycia alkoholu, papierosów i leków przeciwbólowych przez młodych dorosłych, zgodnie z danymi opublikowanymi w Journal of Adolescent Health .
Naukowcy z University of Washington ocenili trendy dotyczące używania alkoholu, nikotyny i leków przeciwbólowych bez recepty wśród kohorty ponad 12 500 młodych dorosłych (w wieku od 18 do 25 lat) w stanie Waszyngton po legalizacji używania konopi indyjskich przez dorosłych.
Poinformowali: „Wbrew obawom o skutki uboczne, wdrożenie zalegalizowanej niemedycznej marihuany zbiegło się w czasie ze spadkiem spożycia alkoholu i papierosów oraz nadużywania środków przeciwbólowych”. Naukowcy odkryli, że rozpowszechnienie e-papierosów w ciągu ostatniego miesiąca zwiększyło się po legalizacji.
Autorzy podsumowali: „Nasze odkrycia stanowią dowód na to, że legalizacja niemedycznych konopi indyjskich nie doprowadziła do dramatycznego wzrostu spożycia alkoholu, papierosów i opioidów bez recepty. … Ustalenia wskazują, że najbardziej krytyczne obawy dotyczące zdrowia publicznego związane z legalizacją konopi indyjskich i ewolucją zalegalizowanych rynków konopi mogą dotyczyć używania konopi indyjskich i związanych z tym konsekwencji”.
Komentując wyniki badania, zastępca dyrektora NORML Paul Armentano powiedział: „Dane z rzeczywistych stanów legalizacyjnych kwestionują od dawna twierdzenia, że konopie indyjskie są swego rodzaju „bramą” . W rzeczywistości w wielu przypadkach regulacja konopi wiąże się ze zmniejszonym stosowaniem innych substancji, w tym wielu leków na receptę ”.
Liczne wcześniejsze badania, w tym te przeprowadzone przez The RAND Corporation i Narodową Akademię Nauk , kwestionowały tak zwaną „teorię bramy” — konkludując: „Marihuana nie ma żadnego wpływu na inicjację twardych narkotyków”.
Według amerykańskiego sondażu przeprowadzonego przez YouGov.com, większość Amerykanów nie zgadza się już z poglądem, że „używanie marihuany prowadzi do używania twardych narkotyków”.
Badanie: Trendy w używaniu alkoholu, papierosów, e-papierosów i leków przeciwbólowych bez recepty wśród młodych dorosłych po legalizacji niemedycznej marihuany w stanie Waszyngton.
Pełny tekst w źródle
Źródło: Journal Of Adolescent Health
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024