W wyniku przedawkowania leków opioidowych od roku 1999 zmarło co najmniej 450 tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych. Środki te są dostępne nie tylko na czarnym rynku. Bardzo często są przepisywane przez lekarzy w ramach terapii leczenia bólu. Marihuana stanowi świetną alternatywę zarówno w kuracji fizycznego cierpienia, jak i w leczeniu osób uzależnionych od opioidów i innych uzależniających leków, takich jak benzodiazepiny. Zmiany w USA rzutują na postrzeganie tego tematu na całym świecie, w tym również w Polsce.

Od marihuany się nie ginie

Cannabis jest stosowana w lecznictwie od 3 tysiąclecia przed naszą erą. Współczesna medycyna również zauważa zbawienne działanie tej rośliny między innymi w leczeniu bólu. W przeciwieństwie od opioidów nie daje tylu negatywnych efektów ubocznych. Ponadto działa także przeciwzapalnie lecząc pierwotne przyczyny fizycznej udręki. Marihuana może zatrzymać kryzys opioidowy zastępując te silnie uzależniające środki i wspierając osoby w walce z wywołanym przez nie nałogiem.

Opioidy takie jak morfina, fentanyl, kodeina, czy heroina to silnie uzależniające substancje oddziałowujące na receptory bólu znajdujące się w mózgu. Korzystanie z nich wiąże się z dużym ryzykiem przedawkowania, a co za tym idzie śmierci.

Marihuana działa na te same receptory, co opioidy mając przy tym nieporównanie mniejszy negatywny wpływ na organizm i nie wywołując silnego uzależnienia. Konopie w przeciwieństwie od heroiny, czy fentanylu nie wywołały nigdy żadnego zgonu.

Obecnie lekarze zaczynają dostrzegać zbawienną rolę konopi, włączając ją do terapii uzależnień od opioidów i alkoholu, jako tzw. substancję wyjściową (exit drug). Coraz częściej marihuana jest wykorzystywana także w leczeniu bólu.

Cannabis jest lepsza od morfiny

Konopie są coraz częściej stosowane jako środek przeciwbólowy. Zawierają mieszankę około 400 związków chemicznych. Różnią się tym od opioidów, które zazwyczaj powstają na bazie jednej molekuły. Mimo tego, że co do zasady opioidy działają lepiej na przewlekły i ostry ból, to konopie umożliwiają lepszą kontrolę nad nim i poprawiają codzienne funkcjonowanie.

Amerykańska Akademia Nauk i Medycyny uznała, po przebadaniu 10 tysięcy osób, że cannabis jest bezpiecznym i efektywnym środkiem w walce z chronicznym bólem. Czas więc przywrócić marihuanie rolę powszechnie stosowanego środka przeciwbólowego, tak jak to miało miejsce w przeszłości.

Konopie chronią przed uzależnieniem

Marihuana nie jest bramą do wejścia w uzależnienie od narkotyków, jak się powszechnie uważa. Bliższe prawdy byłoby stwierdzenie, że korzystanie z niej jest elementem wyjścia z nałogu.

Neurolog Dr. Adie Poe, która zajmuje się badaniem interakcji między konopiami, a opioidami mówi:

„Istnieją niezbite dowody, że konopie są bezpieczną i skuteczną drogą do wyjścia z nałogu opioidowego. Są też efektywnym substytutem dla przeciwbólowych leków opioidowych przepisywanych na receptę.”

Gdy w 2016 roku amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wydała swoje wskazówki, a jedną z rekomendacji było to, by nie przepisywać pacjentom opioidów, jako standardowych środków przeciwbólowych. Substancje te działają na krótką metę, zwalczając jedynie objawy.

W wielu badaniach zauważono także, że włączając marihuanę do terapii leczenia bólu opioidami, ryzyko uzależnienia od tych drugich zmniejsza się znacząco. Ponadto, gdy obie substancje działają razem ich właściwości ulegają spotęgowaniu. Potwierdzają to między innymi wyniki badań opublikowane w Future Medicine.

Mimo tego, że konopie wciąż otacza czarny PR badania naukowe i doświadczenia osób uzależnionych od opioidów są niepodważalne. Marihuana nie tylko skutecznie zwalcza ból, ale pomaga również w walce z uzależnieniami.

Opioidy w Polsce

W naszym kraju leczenie bólu opioidowymi lekami przeciwbólowymi jest powszechne zwłaszcza w terapii nowotworowej. Według Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Polsce około 50 tysięcy osób jest uzależnionych od opioidów. Leczenie tego nałogu jest dużym problemem. Według WHO najlepszym sposobem kuracji jest przeprowadzenie terapii substytucyjnej, ale dostęp do niej ma zaledwie 15% uzależnionych Polaków. 

Osoby z tym problemem zwracają się często ku czarnemu rynkowi i zamieniają leki na receptę (fenantyl) na heroinę. Według badania przeprowadzonego przez GUS w 2017 zanotowano 202 zgony związane ze spożywaniem narkotyków. W 2016 roku w samej Warszawie odnotowano z tego powodu 47 zgonów. Większość z nich była powiązana z użytkowaniem opioidów.

Benzodiazepiny to kolejna grupa uzależniających substancji, które stanowią zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych i ludzi borykających się z problemami psychicznymi. Jak wskazuje Anna Basińska w swojej publikacji „Leczenie uzależnienia od benzodiazepin u osób w wieku podeszłym” przewlekłe stosowanie, w wieku dojrzałym, leków uspokajająco-nasennych z grupy benzodiazepin, mimo rosnącej bazy dowodów dotyczących ich szkodliwości i potencjału uzależniającego, cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród lekarzy i pacjentów. 

Polscy lekarze często patrzą na marihuanę z dużą rezerwą, jednocześnie aplikując toksyczne i uzależniające leki osobom starszym i nieporadnym, którym trudniej będzie wyjść z nałogu. Paradoksalnie marihuana, której potencjał uzależniający jest niewielki jest traktowana jak niebezpieczny narkotyk, a substancje, które faktycznie są narkotykami, są przepisywane na receptę. 

Globalny trend idzie w inną stronę. To marihuana może zapewnić lepszą ochronę przed bólem, depresją, czy lękami niż opioidy, czy benzodiazepiny.

Marihuana może zatrzymać kryzys opioidowy nie tylko w USA. Dzięki coraz częściej prowadzonym badaniom na ten temat i działaniom na rzecz legalizacji medycznych i rekreacyjnych odmian konopi poznajemy właściwości tej rośliny jeszcze lepiej. Możemy mieć nadzieję, że coraz mniej osób będzie sięgało po opioidy, a cannabis stanie się powszechnym środkiem przeciwbólowym. Również w Polsce status marihuany powinien się zmienić, tak żeby nasi rodacy mogli czerpać z niej ulgę w bólu fizycznym i mentalnym.

Źródła:

1. theexitdrug.com

2. rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/180419224-Marihuana-leczy-z-uzaleznien

3. sponsored.bostonglobe.com/weedmaps/cannabis-the-exit-drug

4. pulsmedycyny.pl/uzaleznienie-od-opioidow-jest-coraz-czestsze-1108145

5. medonet.pl/zdrowie,opioidy—bol–wskazania–zatrucie–uzaleznienie,artykul,1731072

6. futuremedicine.com/doi/10.2217/pmt-2018-0051

7. rp.pl/Zdrowie-/307049930-Jak-skutecznie-leczyc-uzaleznienie-od-opioidow-w-Polsce.html

8. czytelniamedyczna.pl/3745,leczenie-uzaleznienia-od-benzodiazepin-u-oslb-w-wieku-podeszym.html

Autor: Hania Saron – redakcja WeedWeek dla Wolne Konopie

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content