Zużyty samochód z konopi sam się rozłoży. Rozpoczęcie produkcji samochodów z bardzo wytrzymałych materiałów uzyskanych z konopi indyjskich jest kwestią dekady i rozwiązaniem problemu przepełnionych złomowisk – twierdzi australijski uczony. Alan Crosky ze Szkoły Inżynierii i Nauki o Materiałach w Nowej Południowej Walii uważa, że materiały możliwe do uzyskania z konopi indyjskich są dostatecznie wytrzymałe, by produkować z nich samochody.  Według specjalisty, konopie są wytrzymalsze niż naturalne materiały uzyskiwane z orzechów kokosowych i drzew bananowych. „Składowanie starych samochodów jest coraz większym problemem. Kwestią czasu jest moment, w którym kupując samochód będziemy musieli pokrywać koszt całego jego cyklu życia” – uważa Crosky. „Podniesienie cen samochodów zmusi, więc producentów do konstruowania ich z materiałów przyjaznych środowisku” – dodaje Crosky.

Crosky oznajmił Reutersowi, iż testuje wytrzymałość takich materiałów
z konopi – chodzi o to, by samochód z nich zrobiony był dostatecznie mocny, by ochronić pasażerów podczas potencjalnego wypadku. Uczony uważa, że z konopi można tworzyć materiały zawierające jedynie śladową ilość narkotycznych THC (tetrahydrokannabinoli), a wytrzymałe jak szklane włókno – z tym, że naturalne.

„Spalaniu tych materiałów nie towarzyszy duża emisja dwutlenku węgla. Jest go tam jedynie tyle, ile roślina wchłonęła podczas swego życia. Jest to tzw. naturalny dwutlenek węgla” – uważa Crosky.

Kompozyty: konopie znalazły zastosowanie jako kompozyty w przemyśle motoryzacyjnym jako wypraski, czyli obicia drzwi, okładziny sprzęgieł, hamulców itd.

 

Lista modeli samochodów, których części zrobione są z konopi.

 

Audi A3, A4, Avant, A6, A8, TT

BMW 3, 5, 7

Daimler Chrysler – A-klasa, C-klasa, E-klasa, S-klasa

Fiat – Punkt, Brava, Marea, Alfa Romeo 146, 156

Ford – Modeno CD 162, Focus

Opel – Astra, Vectra, Zafira

Peugeot 406

Renault Clio,

Rover 2000

Samb,SEAT,Volkswagen Golf A4, Passat Wariant, Bora

Volvo C70, V70

 

Jakub „Siou” Gajewski

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content