legalizacja

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, Wolne Konopie przekładają organizację obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na rok 2021. To była paskudnie trudna decyzja. Przygotowywaliśmy się do organizacji zbiórki podpisów prawie rok. Do udziału w akcji zgłosiły się tysiące osób, które miały zbierać podpisy za zniesieniem kar za posiadanie marihuany; przygotowanych do inicjatywy było też kilkaset sklepów i punktów usługowych w całym kraju. Zawirowania związane z COVID-19 sprawiły, że niestety cały plan wziął w łeb.

Zebranie stu tysięcy podpisów Polaków daje prawo przedstawienia projektu ustawy w Sejmie. Taką samą „moc” ma piętnastu parlamentarzystów. Gdyby chodziło wyłącznie o skierowanie projektu do prac w Sejmie, dużo łatwiej byłoby nam pójść drogą projektu poselskiego. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na inicjatywę obywatelską? Jednym z głównych powodów była chęć wywołania debaty publicznej, pokazania problemu, stymulowania dyskusji między ludźmi. Obywatelska inicjatywa była do tego świetnym narzędziem. Była. Niestety organizowanie takiego przedsięwzięcia w czasie „dystansowania społecznego” byłoby odebrane jako nierozsądne i przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego.

Inicjatywa OBYWATELSKA, więc i proces podejmowania decyzji w jej sprawie powinien być demokratyczny, oddolny. Nie chciałem jednoosobowo decydować o losach akcji, w którą zaangażowały się tysiące aktywistów, więc zorganizowaliśmy korespondencyjne wybory. Wyniki ankiety na fejsbuku nie pozostawiły wątpliwości:

Ponad 85% spośród przeszło pięciu tysięcy odpowiedzi było za przełożeniem akcji na przyszły rok. Nawet pośród zdecydowanych zwolenników pełnej legalizacji marihuany przeważa zatem opinia, że poruszanie tego tematu w obecnej sytuacji byłoby strzałem w stopę. Nie chcemy stosować półśrodków (dużo mniej skuteczne „petycje internetowe”) czy przekładać akcji na miesiące jesienno-zimowe (zbieranie podpisów w deszczu i na mrozie nie sprzyja sprawie), więc decyzja jest jednoznaczna i ostateczna: 2021.

W dalszym ciągu zachęcamy do zgłaszania się na inicjatywa@wolnekonopie.pl – niech nas będzie jak najwięcej, a w przyszłym roku zbierzemy nie sto tysięcy, a milion podpisów!

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
11 komentarzy
 1. Agnieszka 4 lata temu

  Czekam z niecierpliwością, choć uważam, że nie powinniście walczyć o zniesienie kar, ale o pełną legalizację. To absurdalne, że w sklepach można kupić wódkę, a nawet spirytus, że nic się nie robi z pandemią alkoholizmu, ani nie informuje społeczeństwa o rakotwórczym działaniu alkoholu, a tymczasem marihuana jest ścigana w bardzo restrykcyjny sposób. Przecież w Rosji wyraźnie widać, choćby na wykresie zmian demograficznych, że alkohol odpowiada za podobną ilość zgonów, co II wojna światowa, a pomimo wiedzy o jego skrajnej szkodliwości społecznej i zdrowotnej, nikt nie chce go zakazywać. Dość już hipokryzji i podwójnych standardów niedouczonych urzędników w tym kraju.
  Btw może na fali ostatnio modnych stref wolnych od czegoś tam, powinno się zaproponować rozwiązanie podobne do sklepów wolnocłowych lub specjalnych stref ekonomicznych, gdzie na ograniczonym obszarze na próbny okres nastąpiłaby pełna legalizacja w celu oceny wpływu na społeczeństwo i gospodarkę?

 2. Piotr Wisniewski 4 lata temu

  Czy marihuana będzie legalna czy nie i tak jest i będzie więcej ludzi co lubią to palić, jeść, pić i kochać po tym co jest najlepsze to życie i wolność a nie jak na dzień dzisiejszy politycy kłamią i zmuszają ludzi by nosiły maski w restauracji a może jeszcze będzie tak że ludzie będą musieli nosić garnki na głowie ?
  Niech ludzie się sami posłuchają co oni sami chcą bo to jest jedyna prawda.
  Palenie marihuany jest zdrowe tak jak jedzenie sałaty.

 3. Tomasz 4 lata temu

  Ale czy marihuana jest z konopii? Chyba nie…

 4. Jaro 4 lata temu

  Ale czy marihuana jest z konopii ? Chyba nie…

 5. Jakub 4 lata temu

  Pandemia to kłamstwo globalne !!! Ja uważam że czarny rynek powinien zniknąć każdy powinien mieć prawo do sadzenia rośliny którą Bóg dał czlowiekowi

 6. Grzegorz Karpiński 4 lata temu

  Trzaskowski, niech Wam odda, lub zbierze 100k podpisów!

 7. Jacek 4 lata temu

  Niech dalej ten nieudolny kraj wspiera czarny rynek, a my obywatele płacimy podatki na policje i polityków.
  Dość tego zakłamania polityków skoro nie wiedzą, że ta roślina nie robi żadnych szkód dla człowieka i społeczeństwa. Niech ten kraj nie będzie zacofany w rozwoju, idźmy na przód przykładem USA gdzie legalny handel przynosi krajowi zyski, a nie straty i są wyłącznie nastawieni na łapanie przemytników i dilerów.
  Zostawcie w spokoju ludzi którzy chcą palić.

  Chcę wolnych konopii !!!!

 8. Jan 4 lata temu

  Jestem za tym żeby były wprowadzone konopie
  TAK

 9. Robert 4 lata temu

  Zróbcie ankietę na fejsbuku czy ludzie nie uważają że ktoś inny powonien się tym zająć i co macie jeść na śniadanie skoro fejsbuk jest wyznacznikiem waszych decyzji

 10. Robert 4 lata temu

  Poddaliście się. zatrzymanie tak ważnej inicjatywy z powodu wirusa gdzie już luzowane są obostrzenia to chowanie głowy w piasek, z takim podejściem i w przyszłym roku nic nie załatwicie; uzbieracie podpisy i na tym się skończy a rząd który ze swoich planów nie rezygnuje tak łatwo jak Wy w dwóch słowach stwierdzi że nie i będzie po inicjatywie.Zmiana prawa mogła by pomóc niewinnie osadzonym ale dla Was ważniejsze jest poczekać.Żenada i tyle, odpuściliście zbyt łatwo ale cóż, spokojnie znowu możecie nie robić nic albo sztuczne ruchy przez cały rok.Z takim stowarzyszeniem które ma na celu legalizacje lub depenalizację konopii nie doczekamy się tego i za 20 lat.

  • Adam 4 lata temu

   Popieram. Właśnie gdy trwa walka z koronawirusem, rząd innaczej by spojrzał na legalizację marihuany, bo potrzebne są im pilnie pieniądze. Wiec nie chowajcie głowy w piasek wolnekonopie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content