legalizacja

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, Wolne Konopie przekładają organizację obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na rok 2021. To była paskudnie trudna decyzja. Przygotowywaliśmy się do organizacji zbiórki podpisów prawie rok. Do udziału w akcji zgłosiły się tysiące osób, które miały zbierać podpisy za zniesieniem kar za posiadanie marihuany; przygotowanych do inicjatywy było też kilkaset sklepów i punktów usługowych w całym kraju. Zawirowania związane z COVID-19 sprawiły, że niestety cały plan wziął w łeb.

Zebranie stu tysięcy podpisów Polaków daje prawo przedstawienia projektu ustawy w Sejmie. Taką samą „moc” ma piętnastu parlamentarzystów. Gdyby chodziło wyłącznie o skierowanie projektu do prac w Sejmie, dużo łatwiej byłoby nam pójść drogą projektu poselskiego. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na inicjatywę obywatelską? Jednym z głównych powodów była chęć wywołania debaty publicznej, pokazania problemu, stymulowania dyskusji między ludźmi. Obywatelska inicjatywa była do tego świetnym narzędziem. Była. Niestety organizowanie takiego przedsięwzięcia w czasie „dystansowania społecznego” byłoby odebrane jako nierozsądne i przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego.

Inicjatywa OBYWATELSKA, więc i proces podejmowania decyzji w jej sprawie powinien być demokratyczny, oddolny. Nie chciałem jednoosobowo decydować o losach akcji, w którą zaangażowały się tysiące aktywistów, więc zorganizowaliśmy korespondencyjne wybory. Wyniki ankiety na fejsbuku nie pozostawiły wątpliwości:

Ponad 85% spośród przeszło pięciu tysięcy odpowiedzi było za przełożeniem akcji na przyszły rok. Nawet pośród zdecydowanych zwolenników pełnej legalizacji marihuany przeważa zatem opinia, że poruszanie tego tematu w obecnej sytuacji byłoby strzałem w stopę. Nie chcemy stosować półśrodków (dużo mniej skuteczne „petycje internetowe”) czy przekładać akcji na miesiące jesienno-zimowe (zbieranie podpisów w deszczu i na mrozie nie sprzyja sprawie), więc decyzja jest jednoznaczna i ostateczna: 2021.

W dalszym ciągu zachęcamy do zgłaszania się na inicjatywa@wolnekonopie.pl – niech nas będzie jak najwięcej, a w przyszłym roku zbierzemy nie sto tysięcy, a milion podpisów!

Jakub Gajewski
10 komentarzy
 1. Piotr Wisniewski 1 tydzień temu

  Czy marihuana będzie legalna czy nie i tak jest i będzie więcej ludzi co lubią to palić, jeść, pić i kochać po tym co jest najlepsze to życie i wolność a nie jak na dzień dzisiejszy politycy kłamią i zmuszają ludzi by nosiły maski w restauracji a może jeszcze będzie tak że ludzie będą musieli nosić garnki na głowie ?
  Niech ludzie się sami posłuchają co oni sami chcą bo to jest jedyna prawda.
  Palenie marihuany jest zdrowe tak jak jedzenie sałaty.

 2. Tomasz 2 tygodnie temu

  Ale czy marihuana jest z konopii? Chyba nie…

 3. Jaro 2 tygodnie temu

  Ale czy marihuana jest z konopii ? Chyba nie…

 4. Jakub 1 miesiąc temu

  Pandemia to kłamstwo globalne !!! Ja uważam że czarny rynek powinien zniknąć każdy powinien mieć prawo do sadzenia rośliny którą Bóg dał czlowiekowi

 5. Grzegorz Karpiński 3 miesiące temu

  Trzaskowski, niech Wam odda, lub zbierze 100k podpisów!

 6. Jacek 4 miesiące temu

  Niech dalej ten nieudolny kraj wspiera czarny rynek, a my obywatele płacimy podatki na policje i polityków.
  Dość tego zakłamania polityków skoro nie wiedzą, że ta roślina nie robi żadnych szkód dla człowieka i społeczeństwa. Niech ten kraj nie będzie zacofany w rozwoju, idźmy na przód przykładem USA gdzie legalny handel przynosi krajowi zyski, a nie straty i są wyłącznie nastawieni na łapanie przemytników i dilerów.
  Zostawcie w spokoju ludzi którzy chcą palić.

  Chcę wolnych konopii !!!!

 7. Jan 4 miesiące temu

  Jestem za tym żeby były wprowadzone konopie
  TAK

 8. Robert 4 miesiące temu

  Zróbcie ankietę na fejsbuku czy ludzie nie uważają że ktoś inny powonien się tym zająć i co macie jeść na śniadanie skoro fejsbuk jest wyznacznikiem waszych decyzji

 9. Robert 4 miesiące temu

  Poddaliście się. zatrzymanie tak ważnej inicjatywy z powodu wirusa gdzie już luzowane są obostrzenia to chowanie głowy w piasek, z takim podejściem i w przyszłym roku nic nie załatwicie; uzbieracie podpisy i na tym się skończy a rząd który ze swoich planów nie rezygnuje tak łatwo jak Wy w dwóch słowach stwierdzi że nie i będzie po inicjatywie.Zmiana prawa mogła by pomóc niewinnie osadzonym ale dla Was ważniejsze jest poczekać.Żenada i tyle, odpuściliście zbyt łatwo ale cóż, spokojnie znowu możecie nie robić nic albo sztuczne ruchy przez cały rok.Z takim stowarzyszeniem które ma na celu legalizacje lub depenalizację konopii nie doczekamy się tego i za 20 lat.

  • Adam 3 miesiące temu

   Popieram. Właśnie gdy trwa walka z koronawirusem, rząd innaczej by spojrzał na legalizację marihuany, bo potrzebne są im pilnie pieniądze. Wiec nie chowajcie głowy w piasek wolnekonopie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!        |        WolneKonopie.org © 2020  -  Made on blunt. -  underground.  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account