Coraz częściej pojawiają się pytania o stosunek Głównego Inspektoratu Sanitarnego do preparatów z konopi włóknistych. Zainteresowanie regulatora nowym rynkiem to rzecz całkowicie normalna i na dłuższą metę korzystna dla wszystkich. Krótko mówiąc – nie ma powodów do paniki.

Rolą GIS-u jest dbanie o bezpieczeństwo konsumentów. Największym zagrożeniem dla producentów i osób korzystających z ekstraktów z konopi jest nie GIS, a nieuczciwi producenci, którzy swoją bezczelnością drażnią państwowe instytucje. Jeśli nadużyją dobrej woli i cierpliwości inspekcji, stracą na tym wszyscy.

To, co robi duża część producentów, dystrybutorów i sprzedawców olejków z konopi włóknistych, jest stąpaniem po bardzo cienkiej granicy pomiędzy nachalnym, nieetycznym marketingiem, a przestępstwem. Jak pokazują liczne przykłady podobnych przypadków „wolnej amerykanki” w innych obszarach, prędzej czy później może się to skończyć całkowitym zakazem obrotu.

Co można zrobić, by zapobiec katastrofie? Przede wszystkim, nie wpadać w panikę. Nie ma żadnej wojny z konopiami włóknistymi. Plotki takie są próbą gry na emocjach dla zaspokojenia partykularnych interesów. Największym orężem, jaki mają w tej chwili w rękach użytkownicy olejków z konopi włóknistych są ich własne decyzje konsumenckie. Jeśli pokażemy, że branża jest w stanie sama oczyścić się z podejrzanych typów, nieuczciwych praktyk i niebezpiecznych preparatów – żadna instytucja nie będzie nam wchodzić w drogę.

**

Dla ułatwienia, krótki poradnik „jak zdelegalizować CBD”:

Produkt kolekcjonerski”

Bodaj najczęstszym przewinieniem jest oferowanie ekstraktów z konopi jako tzw. „produkty kolekcjonerskie”, czyli w tym samym reżimie prawnym (czyt. jego braku), jak dopalacze. Takie produkty nie podlegają żadnej kontroli, konsument nie ma pewności na temat składu, zawartości składników pożądanych i pozostałości niepożądanych. Unikanie poddania się podstawowej kontroli jest nie tylko kpiną z klientów, ale też objawem krótkowzroczności i typowego psucia rynku. Większość podmiotów sprzedających olejki z CBD jako „nie przeznaczone do spożycia” dobrze wie, że ma obowiązek dokonania zgłoszenia do GIS – nie robiąc tego, grają im na nosie, licząc na to, że „jakoś to będzie”.

Handel nadzieją

Drugim popularnym nadużyciem jest stosowanie nieuprawnionych twierdzeń o działaniu medycznym. Preparaty z konopi (zarówno włóknistych jak i z marihuany) stanowią przedmiot bardzo gorącej dyskusji w świecie naukowym i medycznym. Coraz więcej jest wyników badań, które pokazują potencjalne korzyści płynące ze stosowania tego typu substancji – ale wszystko to jeszcze nie spełnia jasno określonych wymogów prawnych, które pozwalają na powoływanie się na efekt zdrowotny. Jeśli któryś z producentów uważa, że jego specyfik leczy to, czy tamto, regulacje na całym świecie wymagają przejścia długiej i kosztownej procedury badań klinicznych. Duża część zwolenników stosowania konopi widzi w tym rękę „Big Pharmy” i knuje coraz to nowe teorie spisku. Rzeczywistość, jak to zwykle bywa, jest dużo bardziej przyziemna – sugerowanie działania leczniczego suplementu diety, inne niż dopuszczone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oświadczenia zdrowotne, jest po prostu łamaniem prawa, koniec kropka.

Medyczna marihuana przemysłowa

Zainteresowanie mediów wykorzystaniem marihuany (tj. suszonych kwiatostanów konopi innych niż włókniste) jest nieraz używane do reklamowania olejków z CBD. Uprawiane w Polsce legalnie konopie włókniste, ani otrzymywane z nich ekstrakty, to nie jest medyczna marihuana! Mieszanie jednego z drugim jest nieporozumieniem i ściąganiem sobie na głowę problemów. Zmiany w prawie regulującym kwestie dostępu do marihuany są niewątpliwie potrzebne, ale nie mają one żadnego związku z konopiami włóknistymi, z których powstają olejki z naturalnym CBD. Włączanie do debaty na temat marihuany zagadnień związanych z konopiami włóknistymi może odnieść tylko jeden skutek – ktoś w końcu uzna, że to jedno i to samo i wrzuci do jednego wora z wielkim napisem „nielegalne”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: Maciej Kowalski

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content