Inicjatywa obywatelska 50 tys. podpisów, która wzywa do dekryminalizacji zażywania konopi indyjskich może zostać przekazana fińskim deputowanym do rozpatrzenia. Petycja została zainicjowana przez działaczkę prolegalizacyjną Janne Karvinen i uzyskała poparcie 50 000 sygnatariuszy wymaganych przez fińskie prawo do jej rozpatrzenia.

Wniosek ma na celu doprowadzenie do dekryminalizacji używania i posiadania 25 gramów marihuany oraz uprawy maksymalnie czterech roślin konopi indyjskich.

Akcja rozpoczęła się w maju i do początku października nie osiągnęła nawet połowy wymaganych podpisów. Termin składania wniosków upływał 1 listopada. Dopiero w ostatnich tygodniach, dzięki intensywnej promocji w mediach społecznościowych udało się pozytywnie zakończyć zbiórkę.

Organizator Karvinen Yle uważa, że ​​„z pewnością w Finlandii jest ponad 50 000, a nawet ponad 100 000 osób, które popierają jego petycję. Ludzie zwykle zostawiają rzeczy na ostatnią chwilę”- powiedział.

Według Karvinena marihuana musi zostać zdekryminalizowana, ponieważ „jej zakaz nie zadziałał i karanie jej używania wyrządza więcej szkody niż pożytku. Zakaz używania i posiadania marihuany jest głównie motywowany stworzeniem antynarkotykowej propagandy i nabijania statystyk. W praktyce tylko niewielka część użytkowników jest penalizowana. Utrzymanie zakazu marnuje zasoby policyjne i szkodzi użytkownikom.” Zwolennicy petycji twierdzą, że nakładanie sankcji karnych, nawet niewielkich, na konopie indyjskie jest szkodliwe, ponieważ przestępstwa te pozostają w kartotekach i utrudniają życie, szczególnie młodym ludziom”.

Gazeta Kaleva z Oulu poinformowała w lipcu, że osoby skazane za drobne przestępstwa narkotykowe nie mogą studiować ani pracować w ponad 60 sektorach gospodarki. Według artykułu główny lekarz centrum A-Clinic zajmującego się nadużywaniem substancji oraz profesor naukowy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej zasugerowali, że kraj powinien zdekryminalizować używanie narkotyków.

Obecnie fińscy prawodawcy są zobowiązani do formalnej debaty i rozważenia dekryminalizacji, niekoniecznie oznacza, że ​​ją wprowadzą. Karvinen powiedział jednak, że uważa, iż możliwe jest, iż fiński parlament przyjmie zapisane w inicjatywie dyrektywy.

„Uważam, że posłowie nie będą chcieli sprzeciwić się korzyściom, jakie przyniosłaby dekryminalizacja”- powiedział, zauważając, że w rządowym programie wyborczym premiera podnoszono przymus reformy polityki narkotykowej.

Fiński badacz polityki antynarkotykowej z University of Lapland, Mika Luoma-Aho, powiedział, że uważa, że ​​fińscy prawodawcy odrzucą tę inicjatywę.

„Nie sądzę, by Parlament był gotów to zaakceptować. Wymusi to jednak debatę na ten temat. Usłyszymy dyskusję, która unieważni inicjatywę, ale spowoduje kontynuowanie dialogu na tej podstawie” – powiedział Luoma-Aho.

Jak będzie w Polsce w przypadku naszej inicjatywy przekonamy się na wiosnę w 2020r. Jeśli chcesz pomóc zbierać podpisy pod polska inicjatywą obywatelską zgłoś się na inicjatywa@wolnekonopie.pl

 

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content