Substancje psychoaktywne były, są i będą. Wiec może ten problem dotyczył, dotyczy lub będzie dotyczył twojego dziecka. Warto zatem uzbroić się w potrzebne informacje.

1. Czy moje dziecko używa marihuanę? Jak zacząć rozmowę z dzieckiem, które pali marihuanę?

Jednym z największych zmartwień dla rodzica jest zastanawianie się, czy jego dziecko korzysta z używek lub narkotyków, a jeszcze gorszym uczuciem jest to, gdy rodzic znajdzie na to dowody. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy twoje dziecko używa konopi indyjskich lub innych substancji psychoaktywnych, jest szczera rozmowa. Przeszukiwanie pokoju czy sprawdzanie telefonu pod kątem podejrzanych informacji może zburzyć wzajemne zaufanie. Niezależnie od powodu, przez który twoje dziecko sięgnęło po narkotyki, dobra relacja z rodzicem jest ważna do tego, by mu pomóc.

Często słyszymy pytanie „po jakich objawach mogę stwierdzić, czy moje dziecko używa konopi?”.

Wiele powszechnych objawów zażywania konopi, takich jak zmiany kręgu przyjaciół, częste wahania nastroju, problemy w szkole, apatia czy brak motywacji można ogólnie przypisać procesowi dorastania i niekoniecznie wskazują one na problemy z używaniem substancji psychoaktywnych. Dlatego ważne jest budowanie uczciwych i otwartych relacji ze swoimi dziećmi, aby móc prowadzić szczerą dyskusję na temat używania oraz przedstawić swoje opinie, wskazać granice i umieć dziecku poradzić. Ważnym jest również, aby pamiętać, że nie każde używanie substancji psychoaktywnych prowadzi do ciągłych, poważnych problemów. Podczas, gdy niektóre nastolatki są bardziej narażone na ryzyko związane z zażywaniem konopi indyjskich niż inne (w szczególności osoby z rodzinną historią problemów ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami), wielu nastolatków, którzy używają nielegalnych substancji, takich jak konopie indyjskie sporadycznie, nie doświadcza żadnych poważnych problemów w perspektywie krótko i długoterminowej. Jednak u tych, którzy nadużywają marihuany, szczególnie długoterminowo mogą wystąpić trudności ze zdrowiem psychicznym lub problemy prawne, co może nieść ze sobą poważne i trwałe konsekwencje.

2. Jaki wpływ może mieć marihuana na moje dziecko? Konsekwencje używania konopi indyjskich.

Trudno dokładnie przewidzieć, jakie pojawią się konsekwencje używania marihuany w przypadku konkretnego dziecka.  Niektórzy młodzi ludzie będą używać konopi tylko kilka razy i nigdy nie doświadczą żadnych negatywnych skutków. Inni (ok. 8%) mogą uzależnić się od konopi indyjskich lub doświadczać negatywnego wpływu na edukację, zdrowie, osiągnięcia sportowe i relacje ze względu na spadek motywacji, uwagi i pamięci krótkotrwałej związanej z intensywnym zażywaniem konopi indyjskich. Ogólnie rzecz biorąc, negatywne skutki są większe, im młodsze są osoby, które po raz pierwszy zaczynają używać konopi indyjskich i jak często po nie sięgają.
Okres dojrzewania jest kluczowy dla rozwoju mózgu, więc konopie, jako substancje psychoaktywne, mogą mieć większy wpływ na mózg dziecka niż to się ma w przypadku osób dorosłych. Niektóre badania wykazują również, że używanie konopi indyjskich może uruchomić choroby psychiczne (szczególnie schizofrenię) u osób z predyspozycjami genetycznymi. Trzeba także pamiętać, że konopie indyjskie nie są legalne w Polsce i wielu krajach europejskich – oznacza to, że twoje dziecko może zostać skazane za posiadanie lub hodowanie konopi indyjskich, co może mieć negatywny wpływ na ich osobowość, światopogląd, przyszłe perspektywy zatrudnienia i możliwości podróżowania za granicę.

3. Co powinienem powiedzieć dziecku  jeśli zapyta się mnie, czy kiedykolwiek używałem marihuany?

Rozmowa z dziećmi o substancjach psychoaktywnych jest trudna, szczególnie jeśli chodzi o substancję, której ty używasz. Niektórzy rodzice uważają, że najlepiej jest być szczerym, podczas gdy inni mogą chcieć zapewnić silny wzór dla dzieci pokazując pełnię swego autorytetu. Jeśli przyznasz się dziecku, że zażywałeś konopie indyjskie, mogą one pomyśleć, że skoro rodzic tego używa, one też mogą to zrobić. Jeśli nigdy ich nie używałeś, twoje dzieci mogą myśleć, że ich nie rozumiesz, nie znasz się na tym i „nie wiesz, jak to jest „. Ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem dyskretnie i dopasować odpowiednią dla wieku odpowiedź. Jeśli uważasz, że wiek jest odpowiedni, a twoje dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, możesz odpowiedzieć szczerze i wyrazić swoją opinię na temat podjętych przez niego decyzji. Niech Twoje dziecko wie, jak ty się będziesz czuł, gdy ono będzie używać konopi.

Podejmując decyzję, jak poruszać ten temat, powinieneś również pamiętać:

 • W ciągu ostatnich 12 miesięcy co czwarty badany młody Polak miał kontakt z marihuaną, natomiast 40,2 proc. badanej młodzieży (w wieku 15-24 lat) zadeklarowało, że paliło marihuanę „przynajmniej raz w życiu”. Co dziesiąty dorosły mężczyzna co najmniej raz w życiu palił marihuanę lub haszysz, podczas gdy wśród kobiet wskaźnik jest trzykrotnie niższy.
 • Moc marihuany jest obecnie większa niż kiedyś – hodowcy stabilizują w odmianach wysokie poziomy psychoaktywnego składnika THC, aby ich produkt był mocniejszy.
 • Nie ma „najlepszego sposobu” na konsumowanie trawki. Każda metoda konsumpcji może wywołać, oprócz pozytywnych, również negatywne skutki. Waporyzacja (inhalowanie pary wodnej poprzez specjalne urządzenia) jest najzdrowsza, ale za to silniej działająca niż palenie. Olej z żywicy również jest zdrowszą niż palenie formą podania, ale działanie psychoaktywne jest najsilniejsze, może wiązać się nawet z halucynacjami.
 • Ludzki mózg nie jest w pełni ukształtowany do około 23-25 ​​roku życia, a wszelkie leki, substancje psychoaktywne, w tym alkohol, które są wprowadzane do organizmu podczas rozwoju mózgu, mogą mieć długoterminowe konsekwencje.
 • Wiele szkód dziecku i rodzicom może przysporzyć nielegalność marihuany. Wyjaśnij dziecku, że nie martwisz się tylko o jego zdrowie, ale także potencjalną rejestrację kryminalną, która może zaszkodzić podróżom po świecie i możliwościom zatrudnienia przez wiele lat.

4. Jak rozmawiać z moimi dziećmi o substancjach psychoaktywnych takich jak konopie indyjskie? Co każdy rodzic musi wiedzieć.

Często słyszymy pytania od rodziców typu : „jak właściwie rozmawiać z dziećmi? Jak im wytłumaczyć, czym są np. fajki wodne, gdy widzą je w filmie? ”

Zrelaksuj się, nie jesteś sam! Chociaż wielu rodziców uważa, że ​​ich obowiązkiem jest kształcenie i rozmawianie z dziećmi na temat używek, zdecydowana większość rodziców nie jest pewna faktów dotyczących używania konopi indyjskich i ich skutków.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie byłoby zebranie faktów i wyjaśnienie sobie, jakie są twoje największe obawy związane z używaniem marihuany przez Twoje dziecko. Wyrażanie swoich obaw może być pozytywne w skutkach ale trzeba to robić w odpowiedni sposób. Nie lekceważ tego, aby twój głos miał pozytywny wydźwięk i wpływ. Wyraź siebie jasno – bądź szczery, nie oceniaj, unikaj ultimatum i bądź pozytywny.
Nie myśl, że musisz zatuszować wszystko w rozmowie z dziećmi. Może to być ciągły dialog. Wykorzystaj możliwości aby przełamać lody na przykład widząc substancje psychoaktywne w serialach telewizyjnych, filmach lub artykułach. Być może ktoś, kogo znasz, miał problemy z używaniem narkotyków? Skorzystaj z tej możliwości i zaproś znajomego na pogadankę z dzieckiem,  zachęcaj swoje dziecko, aby wyraziło opinię na ten temat.
Pamiętaj, że w świecie medycyny leki są również klasyfikowane jako narkotyki. Nawet codzienne zażywanie tabletek na ból głowy może być niebezpieczne, jeśli nie zostaną one użyte w zalecanych dawkach.
Jeśli nadal nie czujesz się na siłach, aby podjąć temat z twoimi dzieckiem – być może zorganizuj pracownika socjalnego, pracownika młodzieżowego lub zaufanego przyjaciela, który pomoże ci w rozmowie. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak rozmawiać z dziećmi o narkotykach zapytaj się terapeutów, którzy prowadzą programy pomocowe związane z używaniem marihuany Fred Goes Net lub Candis

5. Pomocy! Znalazłem narkotyki w pokoju mojego dziecka. Co powinienem zrobić?

Wielu rodziców dorastającej młodzieży zadaje sobie często pytanie „czy moje dziecko zażywa narkotyki”?

Niektórzy mogą nawet znaleźć dowody używania substancji psychoaktywnych. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko używa, nie panikuj, nie myśl o wszystkich sposobach jak ukarać dziecko, nie krzycz na nie i nie wpadaj w panikę. W pierwszej kolejności porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Możesz zgłosić się do Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, aby dowiedzieć się, co to jest i co się w nich znajduje. Możesz też zakupić testy jakościowe w internecie na stronach tej organizacji.
Choć pomaszerowanie na lokalny posterunek z dzieckiem i tajemniczą torbą trawy może się wydawać nieco kuszące, to nie jest to dobre rozwiązanie. Często rodzice to robią, aby przestraszyć dziecko i „dać mu lekcję”, jednak pamiętaj, że substancja w worku może rzeczywiście być nielegalna i w takim wypadku prawie na pewno, bo „z urzędu” zostaniesz oskarżony o posiadanie jej. Takim rozwiązaniem najczęściej nie pomożesz, a wręcz zaszkodzisz sobie i dziecku. Często takie wybory powodują większe problemy u dziecka, niż samo używanie marihuany. Najlepszym podejściem w takim wypadku jest otwarta rozmowa z dzieckiem i umożliwienie mu wyjaśnienia swojego punktu widzenia i sytuacji w jakiej się znajdujecie. Rozmawiając z dzieckiem o narkotykach, wyrażaj troskę o ich bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie oraz prawne konsekwencje ich działań.

6. Dlaczego dzieci sięgają po marihuanę?

Młodzi ludzie często eksperymentują z różnego rodzaju używkami, czego przyczyny można się doszukiwać zarówno w ich sytuacji osobistej, jak i w pewnych procesach zachodzących w wieku dojrzewania. Czy to twoja wina? Czy to wina rówieśników, telewizji? Dzieci w okresie dorastania mają tendencje do zachowań ryzykownych, co wynika zarówno z potrzeby buntu (który ma pomóc im w określeniu siebie jako osoby) jak i z niedojrzałości struktur czołowych kory mózgu (odpowiedzialnej za kontrolę zachowania). Ważna w tym okresie jest także przynależność do grupy rówieśniczej – dzieci, chcąc czuć się częścią społeczności, gotowe są podejmować różne zachowania żeby znaleźć akceptację, sympatię i szacunek. Z drugiej strony sięganie po narkotyki może być pomysłem na „radzenie sobie” z problemami, w tym z kompleksami, niską samooceną, nadmiernym stresem czy trudną sytuacją rodzinną. Wśród dzieci najbardziej narażonych na nadużywanie narkotyków są te, które pochodzą z rodzin z historią uzależnień – zarówno genetycznie, jak i poprzez obserwację stosowanych w domu sposobów radzenia sobie z trudnościami. Tendencję do uzależnień nie muszą wybierać konkretnej substancji czy zachowań – to, że w rodzinie nadużywało się alkoholu czy hazardu może zwiększać ryzyko pojawienia się uzależnienia od np. marihuany. 
Dlaczego zatem twoje dziecko próbuje marihuany? Odpowiedź na to pytanie wymaga od ciebie zarówno znajomości trudności okresu dojrzewania, wglądu w sytuacje i emocje dziecka, jak i pewnego poziomu samokrytycyzmu dla własnych metod wychowawczych i stworzonego dla dziecka środowiska dorastania.

7. Gdzie mogę uzyskać pomoc lub więcej informacji na temat marihuany i mojego dziecka?

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko używa marihuanę lub chciałbyś rozpocząć z nim rozmowę o tym, istnieje jedno źródło warte uwagi, w którym możesz uzyskać fachową pomoc:

Skontaktuj się z najbliższą twojemu miejscu zamieszkania placówką programu Candis. Znajdziesz tam wyszkolonych doradców, którzy mogą udzielić ci porad i strategii, jak podejść do dziecka w sprawie używania konopi indyjskich. Mogą również porozmawiać z dzieckiem, jeśli ty nie czujesz się na siłach.

Autorzy:
Jakub Gajewski i Malinoid
Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Bartek 6 lat temu

  Jedyny powazny problem z używaniem marihuany to ten o mozliwych problemach z policja z racji jej nielegalnosci …
  Chory kraj, skoro prawo zagraża to znaczy że trzeba je zmienić!!!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content