Dwa nowo przeprowadzone badania udowodniły, że Cannabis relatywnie zmniejsza wystawianie recept na leki opiodowe. 
Czy legalizacja marihuany może zwalczyć problem uzależnienia od opioidów i śmiertelnych przypadków ich przedawkowania? Dwa nowo przeprowadzone badania sugerują, że może. Konopie indyjskie mogą łagodzić przewlekłe bóle u dorosłych, więc zwolennicy liberalizacji prawa odnośnie marihuany zaproponowali je jako mniej ryzykowną alternatywę dla opioidów. Jednak niektóre wcześniej prowadzone badania sugerowały, że konopie indyjskie mogą prowadzić do używania opioidów. Nowe badania nie oceniają bezpośrednio wpływu legalizacji marihuany na uzależnienie od opioidów czy zgony spowodowane ich przedawkowaniem. Zamiast tego znajdują dowody, że legalizacja może zredukować proces przepisywania opioidów. Przepisywanie takowych leków jest uważane za kluczowy czynnik problemu związanego z opiatami.

Pacjenci Medicaid: 6% mniej opioidów

Jedna z analiz badała tendencje w przepisywaniu opiatów w ramach programu Medicaid, który obejmował dorosłych pacjentów o niskich dochodach, w latach 2011-2016. Porównał on Stany, w których przepisy dotyczące wykorzystania konopi zostały wprowadzone legislacyjnie w porównaniu do Stanów bez takowych regulacji. Porównywanie odbywało się co kwartał, a zatem dany Stan bez regulacji prawnych dotyczących konopi mógł dołączyć do drugiej kategorii, gdy takowe regulacje wprowadzał.
Wyniki pokazały, że przepisy, które pozwalają pacjentom używać konopi indyjskich do leczenia określonych schorzeń, wiązały się z około 6 procentowym spadkiem przepisywania opioidów na bóle. To około 39 mniej recept na 1000 osób korzystających z programu Medicaid. Gdy dany Stan przeprowadzał legalizację marihuany dla wszystkich dorosłych uczestników rekreacyjnych dodatkowy spadek w przepisywanych receptach opiatowych wynosił kolejne 6%. Wyniki sugerują, że przepisy dotyczące wykorzystania konopi w miejsce opioidów nie dotarły jeszcze do większości potrzebujących osób, powiedział Hefei Wen z University of Kentucky, który jest jednym z autorów badania.

Medicare: 14procentowa redukcja codziennego spożycia opioidów 

W innym badaniu poddano analizie dane dotyczące opioidów przepisywanych w całym kraju osobom z programu Medicare, który obejmuje osoby w wieku 65 lat i starsze oraz osoby niepełnosprawne. Każdego roku od 2010 r. Do 2015 r. naukowcy porównywali Stany z uregulowaną prawnie kwestią medycznej marihuany w odniesieniu do osób ze Stanów, które nie wprowadziły podobnej legislacji. 14 Stanów oraz Dystrykt Kolumbii posiadało takie prawo od samego początku badanego okresu; 9 innych Stanów dołączyło do nich w latach, w których przeprowadzane było badanie. Badacze odkryli, że pacjenci z Medicare w Stanach, które uregulowały korzystanie z konopi indyjskich realizowali około 14% mniej recept na codzienne wykorzystanie opioidów w terapii w stosunku do pacjentów ze Stanów, gdzie konopie pozostają nielegalne. Ponadto pacjenci ze Stanów, które zezwalają na niewielkie domowe uprawy redukują opioidy o kolejne 7%.

„Trudne do zignorowania dowody”

W. David Bradford, ekonomista z University of Georgia, który jest autorem drugiego badania, powiedział, że wyniki odzwierciedlają ustalenia, które sugerują ekspertom, że marihuana jest realną alternatywą dla opioidów. Ciężar tych dowodów jest „teraz trudny do zignorowania”, powiedział Bradford, który  uważa, że przepisy federalne powinny zostać zmienione, aby umożliwić wszystkim lekarzom przepisywanie marihuany na leczenie bólu.
Te dwa badania mają pewne ograniczenia, które dr Kevin Hill z Harvard Medical School i dr Andrew Saxon z University of Washington w Seattle opisali w załączonym artykule redakcyjnym.
Po pierwsze, nie ujawniają, czy poszczególni pacjenci rzeczywiście zmniejszyli lub uniknęli stosowania opioidów ze względu na zwiększony dostęp do konopi indyjskich. Odkrycia u pacjentów Medicaid i Medicare mogą nie dotyczyć innych osób. Wyniki mogą być wypaczone przez niektóre cechy badanych populacji państwowych.
Wezwali Stany i rząd federalny do przeprowadzenia i sfinansowania większej ilości badań w celu wyjaśnienia wpływu korzystania z marihuany na stosowanie opioidów, twierdząc, że takie badania są potrzebne nauce, by kierować tworzeniem racjonalnej polityki.

 

ŹRÓDŁO: LEAFY

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content