Zamykasz oczy i bierzesz bucha, gdy zaczyna grać muzyka. Słuchaliście tego albumu przy wielu okazjach, ale tym razem pojedyncze dźwięki, rytm i melodie wydają się wybrzmiewać ze szczególnym bogactwem i intensywnością, które rozbudzają wasze zmysły na zupełnie nowym poziomie. Jak powiedziała kiedyś Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac „Jeśli pracujesz nad czymś przez kilka godzin, a następnie zapalisz jointa, to usłyszysz to jakby znów pierwszy raz”.
Związek pomiędzy muzyką a marihuaną ma bogatą historię, sięga początków jazzu na początku XX wieku. Wielu pionierów tego gatunku muzyki było użytkownikami konopi, w tym Louis Armstrong i Dizzy Gillespie. Ale dlaczego muzyka brzmi tak dobrze po spożyciu kannabinoidów? Podczas, gdy badania naukowe dotyczące tej kwestii są rzadkie, istnieje kilka hipotez, które próbują wyjaśnić ten związek.

Jak Cannabis pomaga przy tworzeniu muzyki

Niektórzy teoretycy twierdzą, że wpływ marihuany na poczucie czasu danej osoby może być odpowiedzialny za jej atrakcyjność wśród muzyków. Wcześniejsze badania wykazały, że marihuana przyspiesza nasze zegary wewnętrzne, sprawiając, że czas „prawdziwego świata” wydaje się wolniejszy. Na przykład jedno z badań wykazało, że 15-sto sekundowy przedział czasu został „rozszerzony” do średnio 16,7 sekundy pod wpływem konopi indyjskich (podczas gdy analiza „na trzeźwo” prawidłowo oszacowały ten okres na 15 sekund).
Jorg Fachner, profesor muzyki z Ruskin University mówi, że “ludzie pod wpływem marihuany zdają się mieć nieco więcej czasu, aby przewidzieć melodyjne zmiany w muzyce, czy też dostrzec precyzyjny rytm”

Dlaczego konopie sprawiają, że muzyka brzmi lepiej

Uwaga i koncentracja.

Według indywidualnych analiz, zmiany w czasie wewnętrznym mogą zmienić nasz poziom koncentracji i ułatwić przyjmowanie bodźców.

„Kiedy zmienia się twoja percepcja czasu, zmienia się również twój poziom koncentracji” – mówi Fachner

W 2002 roku Fachner przeprowadził badanie dotyczące związku między zażywaniem pochodnych konopi indyjskich, percepcją muzyki oraz zmianami w aktywności fal mózgowych. Używając elektroencefalogramu (EEG), urządzenia zdolnego do wykrywania niewielkich zmian w aktywności mózgu, Fachner najpierw zmierzył aktywność fal mózgowych pacjenta podczas stanu trzeźwości (zarówno z obecnością muzyki, jak i bez niej). Aby zredukować odchylenia w zachowaniu, które mogłyby powstać w sztucznych warunkach laboratoryjnych, eksperymenty prowadzono w zaciszu domowego salonu. Wybrana muzyka składała się z trzech utworów, w tym muzyki kameralnej, folk-punka oraz coverów Beatlesów. Po 30-sto minutowym okresie odpoczynku uczestnicy następnie palili susz z konopi indyjskich zawierający 20mg THC i słuchali tej samej muzyki, podczas gdy rejestrowano aktywność ich fal mózgowych.

Wyniki pokazały, że użytkownicy konopi słuchający muzyki doświadczali zmian w obszarach ciemieniowym, prawostronnym oraz w lewym obszarze kory potylicznej – obszarach mózgu, które są związane ze strategią uwagi, przetwarzaniem słuchowym oraz przetwarzaniem przestrzennym.

Pamięć

Fachner proponuje również alternatywne wyjaśnienie indukowanych przez konopie zmian w percepcji muzyki, które obejmują zakłócenia w pamięci krótkotrwałej. Mimo wysokiej zawartości konopi indyjskich „masz skłonność do szybszej zmiany uwagi, jeśli jest to interesująco brzmiący utwór muzyczny” – mówi.

Ponieważ szybko przenosisz uwagę i przyswajasz więcej informacji, niż masz możliwości zatrzymania ich w pamięci, coraz częściej zatem „opróżniasz” pamięć krótkotrwałą. W wyniku tego słuchacz może bardziej skupić się na każdym pojedynczym dźwięku.
Innymi słowy, „człowiek staje się mniej zdolny do integracji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a jego świadomość staje się bardziej skoncentrowana na obecnych wydarzeniach”
Podsumowując, „po spożyciu konopi mamy inną przestrzeń akustyczną, którą postrzegamy jako inną skalę czasową dla wydarzeń dźwiękowych, czyli dla muzyki” mówi Fachner.

ŹRÓDŁO: LEAFY

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content