Za historyczną zmianą głosowali konserwatyści (Hoyre), liberałowie (Venstre), Partia Pracy (AP) i Socjalistyczna Lewica (SV). Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Storting Health Committee podkreślił, że politykom nie chodzi o legalizację, a o dekryminalizację.
– Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale dekryminalizujemy – zaznaczył. – Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy – dodaje.
Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy lewicy, powiedział, że celem parlamentu jest „zaprzestanie karania ludzi, którzy walczą z nałogiem, a zamiast tego zapewnienie im pomocy i leczenia”.
Przypomnijmy, że Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków.
Jeśli reforma wejdzie w życie, odpowiedzialność za politykę narkotykową przejmie system opieki zdrowotnej. Norwegia nie ukrywa, że próbuje wzorować się na Portugalii, która w 2001 roku jako pierwszy kraj Europy zdekryminalizowała narkotyki.
Debata o polityce narkotykowej
Dekryminalizacja narkotyków w Norwegii wynika z rozpoczętego w 2006 roku programu antynarkotykowego, który miał zastąpić kary pozbawienia wolności programami leczenia narkomanów w miastach Bergen i Oslo.
Norweska debata na temat polityki narkotykowej trwa już od kilku lat. W 2014 roku w sprawie legalizacji posiadania narkotyków wypowiedział się także Prokurator Generalny, Tor-Aksel Busch. Jak podaje, prokurator uważa, że norweska policja, zamiast skupiać się na osobach biorących narkotyki, powinna zająć się źródłem problemu narkotykowego, jakim jest ich produkcja i sprzedaż. Ściganie narkomanów jest łatwiejsze niż ściganie dealerów i producentów.
ŹRÓDŁO: ONET.PL
ORYGINALNY TYTUŁ: NORWEGIA ZDEKRYMINALIZUJE NARKOTYKI? TO HISTORYCZNA DECYZJA
- RAPORT z 2017: Mit o Bramie Przejściowej (Gateway Drug) a Polityka Marihuany w Nowym Jorku: Fakty i Przyszłość Legalizacji - 28 grudnia 2024
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz. 8 - 27 grudnia 2024
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024