Palenie konopi przez długi czas kojarzone było z upośledzeniem pamięci krótkotrwałej. Najnowsze badania dowodzą, że zależy to od odmiany konopi. Rozwiązując zadania sprawdzające pamięć krótkotrwałą, jedynie użytkownicy konopi odmiany skun wykazywali problemy z pamięcią pod wpływem używki, natomiast użytkownicy palący haszysz lub mieszanki innych odmian konopi wykazywali takie same możliwości przypominania sobie gdy byli upaleni, jak na trzeźwo. Odkrycia te sugerują, że składniki marihuany występujące bardziej obficie w pewnych jej odmianach, zmniejszają problem utraty pamięci, którego doświadcza część palaczy…
Kluczową różnicą między poszczególnymi gatunkami konopi jest stosunek dwóch substancji. Tetrahydrokannabinol (THC) jest podstawowym aktywnym składnikiem konopi i jest odpowiedzialny za efekty związane z klasycznym stanem upalenia, włączając w to euforię, napady śmiechu, lecz również lęki i paranoje. Innym składnikiem jest kanabidiol, który działa bardziej spokojnie i który – co pokazały badania obrazowania mózgu – może blokować efekt wywoływania psychoz przez THC (Bhattacharyya, S. et al. Neuropsychopharmacology 35, 764-774 (2010)). Skun zawiera więcej THC w porównaniu do kanabidiolu w porównaniu z haszyszem lub naturalnymi odmianami konopi. Valerie Curran, psychofarmakolog z London University College, która przeprowadziła najnowsze badania powiedziała, że nałogowi palacze powinni przestawić się ze skuna na odmiany konopi zawierające więcej kanabidiolu w porównaniu z THC.
Twierdzi ona również, że badania kanabidiolu mogą pozwolić na odkrycie mechanizmów tworzenia pamięci i mogą przynieść korzyści przy terapeutycznym zastosowaniu tych związków w terapii schorzeń związanych z deficytami pamięci. Jej badania opublikowano w British Journal of Psychiatry (Morgan, C. J. A., Schafer, G., Freeman, T. P., & Curran, H. V. Br. J. Psychiat. 197, 285-290 (2010)). Wzrost liczby osób w wieku 16-24 lat, wykazujących średnie lub poważne problemy z pamięcią związane jest z hodowlą i opracowywaniem nowych gatunków konopi, bogatszych w THC. Wiązanie tego z większą częstością zachorowań na schizofrenię, czy wywoływaniem długotrwałych problemów psychologicznych, pozostaje kontrowersyjne. Badacze podejrzewają, że efekty wpływu marihuany na zdrowie psychiczne mogą być wynikiem zwiększonego stosunku THC do kanabidiolu w konopiach, ponieważ poziom kanabidiolu nie idzie w parze ze wzrastającym poziomem THC w nowych odmianach.
By zbadać tę hipotezę, Curran ze współpracownikami odwiedzili 134. ochotników, którzy upalali się swoim własnym suszem przed wykonaniem testów psychologicznych zaprojektowanych dla oceny lęków, przypominania szczegółów z pamięci i innych czynników, jak np. płynność mowy w stanie trzeźwości oraz upalenia. Badacze wzięli następnie porcję ich trawki do laboratorium i badali ilość zawartego w niej THC i kanabidiolu. Ochotników podzielono na dwie grupy – tych, którzy poddani byli działaniu dużych ilości kanabidiolu (próbki zawierające więcej niż 0,75 proc. kanabidiolu), oraz tych, w próbkach których było mniej niż 0,14 proc. kanabidiolu.
Dane zostały przefiltrowane tak, by poziom THC pozostał taki sam w obu grupach. Analiza pokazała, że uczestnicy, którzy palili konopie zawierające mało kanabidiolu, mieli znacząco gorsze wyniki w przypominaniu sobie tekstu w porównaniu z czasem, kiedy nie palili. Ci, którzy palili trawkę bogatą w kanabidiol nie wykazali różnic w przypominaniu sobie tekstu w stanie „na trzeźwo” i „pod wpływem”. Wyniki sugerują, że kanabidiol może łagodzić wpływ THC na tworzenie się pamięci. Jest to pierwsze badanie na ludziach pokazujące taki efekt. Jedne z poprzednich badań, przeprowadzonych przez Aarona Ilana, neurobadacza z San Franciso Brain Research Institute w Kaliiforni, nie wykazało różnic w działaniu procesów poznawczych przy różnych stężeniach kanabidiolu (Ilan, A.B., Gevins, A., Coleman, M., ElSohly, M.A., & de Wit, H. (2005)). Ilan przypisuje pozytywny wynik badań zespołu Currana lepszej metodologii w badaniu ochotników.
W USA prawo rządowe nakazuje, by jedynym dostarczycielem marihuany do badań był NIDA, którego trawka jest uboga w THC i słabej jakości, powiedział Ilan. Lester Grinspoon, emerytowany profesor psychiatrii na Harvard Medical School w Boston, Massachussetts, badający efekty marihuany od 1967 roku przyznał, że badania Currana są istotne: – Konopie zawierające wysokie stężenie kanabidiolu są bardziej atrakcyjne jako leki przeciwbólowe, przeciwlękowe, czy przeciwspazmatyczne, ponieważ mogą leczyć bez wywoływania zbędnej euforii.
źródła: Nature www.hyperreal.info
- Amnestia dla skazanych – manifestacja - 7 listopada 2022
- DEFOLIACJA – KONTROWERSYJNY TRENING ROŚLIN - 30 marca 2018
- KONOPIE LECZĄ – DEBATA O MEDYCZNEJ MARIHUANIE (06.05.2015 – KRAKÓW) - 5 maja 2015