Naukowcy z University of Colorado Boulder przeprowadzili przegląd istniejących danych obrazowych, które dotyczyły wpływu alkoholu i marihuany na mózg. Ich odkrycia wiązały spożycie alkoholu z długoterminowymi zmianami w strukturze istoty białej i istoty szarej w mózgu. Z badań wynika, że używanie marihuany nie ma znaczącego długofalowego wpływu na strukturę mózgu.

Kierownik badania, Rachel Thayer, z Wydziału Psychologii i Neuronauki na University of Colorado Boulder i jego koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie Addiction .

Szacuje się, że około 22,2 miliona osób w Stanach Zjednoczonych używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, co czyni ją „najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem” w tym kraju, a coraz więcej stanów legalizuje marihuanę zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych.

W wyniku tego zmieniającego się prawodawstwa naukowcy próbowali dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób marihuana może przynieść korzyści dla zdrowia, a także o szkodach, jakie może ona spowodować.

Na przykład w ubiegłym roku w Medical News Today przedstawiono badania łączące używanie marihuany z większym ryzykiem wystąpienia psychozy u nastolatków, podczas gdy inne badania twierdziły, że lek ten jest „gorszy od papierosów” pod względem układu sercowo-naczyniowego.

Po drugiej stronie medalu naukowcy odkryli, że kannabinoidy – które są związkami aktywnymi w marihuanie – mogą pomóc w zapobieganiu migrenom, a najnowsze badania powiązały stosowanie marihuany ze zwiększonym popędem płciowym.

Alkohol „bardziej szkodliwy dla mózgu niż marihuana”

Wraz z rosnącą legalizacją marihuany, coraz więcej naukowców bada potencjalne szkody i korzyści związane używaniem. Jednak nowe badanie sugeruje, że jeśli chodzi o zdrowie mózgu, alkohol jest zdecydowanie bardziej szkodliwy.

Marihuana kontra alkohol: co jest gorsze?

W tym ostatnim badaniu Thayer i współpracownicy próbowali dowiedzieć się więcej o wpływie marihuany na mózg. Współautor badania, Kent Hutchison, z Wydziału Psychologii i Neuronauki, zauważa, że ​​do tej pory badania, które badały to powiązanie, przyniosły mieszane rezultaty.

„Kiedy patrzysz na te badania z wcześniejszych lat, widzisz, że jedno badanie donosi, że używanie marihuany wiąże się z redukcją objętości hipokampa. Inne badania mówią, że używanie marihuany wiąże się ze zmianami w móżdżku […]. ”

„Problemem w ich wypadku jest to, że nie ma spójności we wszystkich tych badaniach pod względem faktycznych struktur mózgu.”

W celu usunięcia luki w tej niespójności naukowcy przeprowadzili nową analizę istniejących danych obrazowania mózgu. Przyjrzeli się temu, w jaki sposób wykorzystanie marihuany wpływa na białą materię i szarą masę w mózgu oraz w jaki sposób jej działanie porównuje się z innym „narkotykiem”, do którego się przyzwyczailiśmy: alkoholem.

Szara materia to tkanka na powierzchni mózgu, która składa się głównie z ciał komórek nerwowych. Istota biała jest głębszą tkanką mózgową, która zawiera mielinowane włókna nerwowe, które są gałęziami wystającymi z komórek nerwowych, które przekazują impulsy elektryczne do innych komórek i tkanek.

Zespół zauważa, że ​​jakiekolwiek zmniejszenie wielkości białej lub szarej substancji lub utrata integralności może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu.

” Już od dziesięcioleci wiemy, że alkohol jest zły dla mózgu” – zauważa Hutchison. „W przypadku konopi niewiele wiemy na ten temat.”

Używanie marihuany nie miało żadnego wpływu

Badanie obejmowało obrazy mózgu 853 dorosłych w wieku od 18 do 55 lat i 439 nastolatków w wieku od 14 do 18 lat. Wszyscy uczestnicy byli zróżnicowani pod względem używania alkoholu i marihuany. Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że spożywanie alkoholu – szczególnie u dorosłych, którzy od wielu lat pili – wiązało się ze zmniejszeniem objętości istoty szarej, a także zmniejszeniem integralności istoty białej.

Wydaje się jednak, że używanie marihuany nie ma wpływu na strukturę szarej lub białej istoty zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych.

Na podstawie tych odkryć badacze uważają, że picie alkoholu może być znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia mózgu niż używanie marihuany.

[…] podczas gdy marihuana może mieć również pewne negatywne konsekwencje, zdecydowanie nie zbliża się nawet do negatywnych skutków picia alkoholu” – powiedział Kent Hutchison

 

ONLINELIBRARY

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content