Gdy konsumenci konopi używają jej odpowiedzialnie nie ma to żadnego wpływu na powstawanie szkód w sferze życia prywatnego oraz publicznego. To właśnie z powodu bezpieczeństwa publicznego, zdrowia, prawa oraz ekonomii należy uchylić zakaz konsumpcji tak aby odpowiedzialne używanie konopi nie było kryminalizowane.

Istnieje parę niezaprzeczalnych reguł, które winny kierować odpowiedzialnym użytkownikiem. Warto mieć je na uwadze sięgając po marihuanę, niezależnie od tego czy pali się po raz pierwszy czy setny, czy robi się to okazjonalnie czy nałogowo.

Marihuana jest dla osób dorosłych. Ważne w tym kontekście jest bycie pełnoletnim, ale kluczowym jest fakt bycia człowiekiem dorosłym – dojrzałym fizycznie i psychicznie. Konsumpcja marihuany na etapie rozwoju ciała i kształtowania się tożsamości może mieć negatywne konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo dotyczyć to może upośledzenia pamięci krótkotrwałej, pojawiania się deficytów uwagi i zmian w hierarchii priorytetów życiowych, co bezpośrednio odbija się na edukacji, funkcjonowaniu wśród rówieśników, a także skupianiu się na mało produktywnej orientacji nastawionej na „tu i teraz”, nie zaś na przyszłości.. Odpowiedzialny użytkownik marihuany powinien także pamiętać o bardzo ważnej roli jaką spełnia edukacja wśród młodych ludzi na temat konopi i wspierać młodsze pokolenie w kwestii rozważnego sięgania po marihuanę.

Korzystając z marihuany powinno się zorientować w historii chorób (w tym uzależnień) swojej rodziny, a także monitorować stan swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Mimo, iż większość użytkowników konopi cieszy się dobrym zdrowiem, to w grupie tej pojawia się odsetek osób z chorobami psychicznymi, choć źródeł tego faktu upatruje się w różnych powodach. Najczęściej wymienia się tu wpływ marihuany na pojawianie się stanów psychotycznych i zaburzeń nastroju u osób podatnych. Warto zatem sprawdzić czy w rodzinie pojawiały się choroby psychiczne, gdyż ten fakt może użytkownika predysponować do grupy ryzyka, marihuana stan chorobowy może zaś wywołać, podtrzymać lub zaostrzyć jego przebieg. Jeżeli w najbliższej rodzinie użytkownika pojawiało się patologiczne nadużywanie substancji psychoaktywnych (np. alkoholizm rodzica) jest on także narażony na problematyczne nadużywanie marihuany z powodów genetycznych i wychowawczych (np. wpadanie w nałóg w konsekwencji nie radzenia sobie z problemami). Także jeśli w przeszłości użytkownik zauważył u siebie niepokojące objawy (jak np. napady nieuzasadnionego lęku, omamy słuchowe, wzrokowe, czuciowe, znaczne skoki odczuwanego nastroju) powinien pamiętać, że konsumpcja konopi może u niego wywołać niebezpieczne konsekwencje.

Refleksja nad tym, czemu sięga się po marihuanę – konopia używana jest przede wszystkim w celach medycznych i tzw. rekreacyjnych (np. sposób na zrelaksowanie się). Problem pojawiać się może, gdy dla przykładu sięga się po nią dla redukcji stresu, a zaniedbuje się inne, bardziej produktywne sposoby radzenia sobie z sytuacją trudną (jak zmierzenie się z problemami, próba ich rozwiązania). Odpowiedzialny użytkownik marihuany nie powinien być zatem bezmyślnym konsumentem, lecz człowiekiem stale monitorującym swoją motywację i rezygnującym z palenia, gdy sytuacja tego wymaga.

Nie należy nadużywać konopi, gdyż może to wywołać szkody zdrowotne i psychospołeczne dla konsumenta. Konsumpcja substancji psychoaktywnych winna odbywać się na zasadzie „wszystko dla ludzi, ale z głową i z umiarem”. Mimo, iż konsekwencje nadużywania marihuany nie są dotkliwe w porównaniu do innych substancji psychoaktywnych, a kwestia pojawiania się w związku z tym uzależnienia wciąż są sporne, to należy pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo – zarówno dla ciała, umysłu jak i dla funkcjonowania bez zaniedbywania obowiązków i innych ludzi.

Korzystanie ze sprawdzonego źródła – o ile to możliwe konsument konopi powinien unikać substancji niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą one zagrażać jego zdrowiu. Pomysłowość dilerów nie zna granic, więc ciężko przewidzieć jaki efekt wywoła marihuana zakupiona od przypadkowego sprzedawcy, może on się rozmijać z oczekiwaniami użytkownika.

Konsumpcja marihuany winna odbywać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych lub tam, gdzie nie ma obawy na narażenie osób postronnych na bierną konsumpcję. W ten sposób użytkownik konopi szanuje prawa innych, przestrzega przyjętych norm grzecznościowych i przyzwoitości publicznej. Nikt nie powinien naruszać praw innych osób i nawet jeśli marihuanę będzie można palić w miejscach publicznych, to odpowiedzialny użytkownik nie zdecyduje się na ten krok.

Po spożyciu nie wsiadać za kierownicę. Odpowiedzialny konsument konopi nie prowadzi pojazdów mechanicznych ani nie obsługuje niebezpiecznych maszyn, gdy jego funkcje motoryczne i poznawcze (m.in. koordynacja, spostrzegawczość, selektywność i przerzutność procesów uwagowych) są upośledzone. Jazda za kółkiem powinna być dopuszczalna jedynie w wyjątkowych sytuacjach, po konsultacji użytkownika medycznej marihuany z lekarzem.  Mimo, iż marihuana przez zdecydowaną większość ekspertów uznawana jest za jedną z najmniej szkodliwych używek dla kierowców, w porównaniu do zapisywanych pacjentom lekarstw czy prowadzenia pod wpływem alkoholu to odpowiedzialny człowiek nigdy nie odważy się na prowadzenie pojazdu ze względu na szacunek do innych użytkowników dróg!

Jakub Gajewski
Stowarzyszenie Wolne Konopie

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content