Środki oparte na marihuanie znane są z uśmierzania bólu i mogą być przydatne pacjentom, których objawy nie są wystarczająco łagodzone konwencjonalnymi metodami. Taki wniosek wysnuto z badań i zaprezentowano w niemieckim czasopiśmie medycznym.

W opublikowanym w zeszłym roku wydaniu 29-30 Deutsches Arzteblatt International, oficjalnego wydawnictwa Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego potwierdzono medyczne zastosowanie marihuany. Wśród symptomów, które łagodzone są przez leki z konopi, wymienione zostały skurcze mięśni, nudności i wymioty wynikające z chemioterapii, utrata apetytu u pacjentów z HIV/AIDS oraz bóle neuropatyczne. (źródło: Science Daily).

“Leki produkowane z konopi były używane do celów terapeutycznych w wielu kulturach od stuleci” – czytamy w artykule. “W Europie, pod koniec XIX. wieku, stosowane były do leczenia skurczów, bólu, astmy, zaburzeń snu, depresji i przy utracie apetytu.”

normal_t0409pm01

Struktury cząsteczek niektórych kanabinoli

“W pierwszej połowie XX. wieku leki kannabinoidowe przestały być użytkowane, m.in. z powodu nieustalonych struktur chemicznych składników rośliny”. (Nie zapominajmy, że obostrzenia prawne badań nad konopiami w Stanach Zjednoczonych również były ważnym czynnikiem.)

Wszystko zmieniło się w 1964 wraz z wynalezieniem tetrahydrokannabinolu (THC), głównego psychoaktywnego składnika marihuany, a następnie odkryciem układu kannabinoidowego w ciele człowieka ze swoimi receptorami. Wywołało to początek intensywnych badań dotyczących systemu endokannabinoidowego i przydatności klinicznej leków na bazie marihuany.

Skutki leczenia środkami konopnymi spowodowane są aktywacją receptorów kannabinoidowych ciała pacjenta. Stosowanie terapeutycznych dawek takich leków przez dorosłych nie prowadzi do nieodwracalnego upośledzenia funkcji poznawczych. Artykuł zauważa jednak, że warto zachować ostrożność podając leki dzieciom i nastolatkom, zwłaszcza przed okresem dojrzewania.

Przeciwnicy cannabis zawsze próbują wmawiać, że nie przeprowadzono “dobrych badań” nad medycznymi właściwościami konopi, lecz od 1975 roku odbyło się ponad 100 kontrolowanych doświadczeń naukowych. Ich pozytywne wyniki przyczyniły się do oficjalnego licencjonowania leków z marihuany w wielu państwach [również w Polsce, m.in. Sativex – przyp. tłumacza].

Według badań, wielu pacjentów medycznych konopi potrafi bezpiecznie prowadzić samochód

 • Podczas leczenia, zdolności pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn mogą być osłabione jednak nie jest to regułą. Największe ryzyko jest na początku terapii, podczas fazy dopasowywania dawki, a także po jej zmianie.
 • Pacjenci zażywający kannabinoidy o ustalonej dawce przez dłuższy okres czasu często zwiększają swoją tolerancję na działanie osłabiające czynności psychomotoryczne, dzięki czemu potrafią prowadzić pojazdy bezpiecznie (e117).
 • Dzięki złagodzonym objawom, leczenie środkami konopnymi faktycznie może wyraźnie polepszyć zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów (w porównaniu do pacjenta nieleczonego) (e118, e119).

 

Niemcy dopuściły ekstrakt konopny w zeszłym roku w leczeniu spastyczności u chorych na stwardnienie rozsiane. Wspólny Komitet Federalny — największy organ decyzyjny stowarzyszenia lekarzy, dentystów, szpitali i zakładów oferujących ubezpieczenia medyczne w Niemczech — w czerwcu ogłosił, że ekstrakt z marihuany wykazał „niewielkie dodatkowe korzyści” dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz przyznał tymczasową licencję na jego stosowanie, trwającą do 2015 r. (źródło: Science Daily)

Co ciekawe, biorąc pod uwagę obecne kontrowersje w stanie Waszyngton wywołane inicjatywą I-502 — wprowadzającą przepis o częściowej legalizacji  która broni przekonania o możliwym niekorzystnym wpływie na pacjentów — zauważa, że zdolność wielu chorych do prowadzenia pojazdów jest nienaruszona.

“Pacjenci zażywający leki kannabinoidowe o ustalonej dawce przez dłuższy okres czasu często zwiększają swoją tolerancję na działanie osłabiające czynności psychomotoryczne, dzięki czemu potrafią prowadzić pojazdy bezpiecznie (e117).”

W rzeczywistości, zgodnie z artykułem, wielu pacjentów potrafi prowadzić lepiej podczas działania leków.

“Z powodu złagodzonych objawów, leczenie środkami na bazie marihuany może wyraźnie polepszyć zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów silnikowych (w porównaniu do pacjenta nieleczonego)” – wskazują wyniki badań.

 

ŹRÓDŁO: TOKESIGNALS

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content