Naukowcy z University of Minnesota ocenili związek między alkoholem a narażeniem na konopie indyjskie w młodym wieku na podstawie morfologii mózgu na populacji 436 bliźniaków w wieku 24 lat. 

Autorzy donoszą: „To nadużywanie alkoholu, a nie marihuany, wiązało się ze zmniejszoną grubością kory przedczołowej i czołowej przyśrodkowej, a także płatem skroniowym, bruzdą śródciemieniową, wyspą, wieczkiem ciemieniowym, przedklinem i środkowymi obszarami ciemieniowymi”. 

Badania neuroobrazowe wskazują, że zdolności intelektualne człowieka są związane ze strukturą mózgu, w tym z grubością kory mózgowej.

Badacze doszli do wniosku: „Nie zaobserwowano żadnych znaczących powiązań między używaniem konopi a grubością kory. Brak efektów specyficznych dla konopi jest zgodny z przeglądami literatury, badaniami na dużych próbach i dowodami, że obserwowane skutki marihuany można tłumaczyć współwystępującym alkoholem.

„Badanie to dostarcza nowych dowodów na to, że związane z alkoholem zmniejszenie grubości kory mózgowej kontrolnej / istotnej sieci prawdopodobnie reprezentuje skutki narażenia na alkohol i przedchorobowych cech predyspozycji genetycznych do nadużywania alkoholu. Podwójne skutki tych dwóch przyczynowych czynników związanych z alkoholem mają ważne i uzupełniające się implikacje dotyczące zdrowia publicznego i działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie picia wśród młodzieży ”.

Odkrycia są zgodne z wynikami kilku innych badań – takich jak to badanie z 2017 r. I to badanie z 2015 r. – wskazujące, że używanie alkoholu, ale nie marihuany, wiąże się z negatywnymi zmianami w morfologii mózgu. Zgodnie z wynikami przeglądu literatury 69 badań opublikowanych w JAMA Psychiatry, „Związki między używaniem konopi indyjskich a funkcjami poznawczymi w przekrojowych badaniach nastolatków i młodych dorosłych są niewielkie i mogą mieć wątpliwe znaczenie kliniczne dla większości osób. Ponadto abstynencja dłuższa niż 72 godziny zmniejsza deficyty poznawcze związane z używaniem konopi. Wyniki wskazują, że wcześniejsze badania młodzieży konopi indyjskich mogły zawyżać skalę i utrzymywanie się deficytów poznawczych związanych z używaniem marihuany ”.

Pełny tekst badania „ Wpływ alkoholu i konopi indyjskich na grubość kory mózgowej kontroli poznawczej i istotności sieci mózgowych w wyłaniającej się dorosłości: badanie kontrolne bliźniaków”, ukazuje się w Biological Psychiatry. Dodatkowe informacje w języku angielskim są dostępne w arkuszu informacyjnym NORML „ Ekspozycja na marihuanę i wydajność poznawcza ”. 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
2 komentarze
 1. Szymon 3 lata temu

  Sadzić, vaporyzować, zalegalizować 🙂

  • Żwirekimuchomorek 3 lata temu

   Sadzić, inhalować, depenalizować

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content