Naukowcy z University of Minnesota ocenili związek między alkoholem a narażeniem na konopie indyjskie w młodym wieku na podstawie morfologii mózgu na populacji 436 bliźniaków w wieku 24 lat.
Autorzy donoszą: „To nadużywanie alkoholu, a nie marihuany, wiązało się ze zmniejszoną grubością kory przedczołowej i czołowej przyśrodkowej, a także płatem skroniowym, bruzdą śródciemieniową, wyspą, wieczkiem ciemieniowym, przedklinem i środkowymi obszarami ciemieniowymi”.
Badania neuroobrazowe wskazują, że zdolności intelektualne człowieka są związane ze strukturą mózgu, w tym z grubością kory mózgowej.
Badacze doszli do wniosku: „Nie zaobserwowano żadnych znaczących powiązań między używaniem konopi a grubością kory. Brak efektów specyficznych dla konopi jest zgodny z przeglądami literatury, badaniami na dużych próbach i dowodami, że obserwowane skutki marihuany można tłumaczyć współwystępującym alkoholem.
„Badanie to dostarcza nowych dowodów na to, że związane z alkoholem zmniejszenie grubości kory mózgowej kontrolnej / istotnej sieci prawdopodobnie reprezentuje skutki narażenia na alkohol i przedchorobowych cech predyspozycji genetycznych do nadużywania alkoholu. Podwójne skutki tych dwóch przyczynowych czynników związanych z alkoholem mają ważne i uzupełniające się implikacje dotyczące zdrowia publicznego i działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie picia wśród młodzieży ”.
Odkrycia są zgodne z wynikami kilku innych badań – takich jak to badanie z 2017 r. I to badanie z 2015 r. – wskazujące, że używanie alkoholu, ale nie marihuany, wiąże się z negatywnymi zmianami w morfologii mózgu. Zgodnie z wynikami przeglądu literatury 69 badań opublikowanych w JAMA Psychiatry, „Związki między używaniem konopi indyjskich a funkcjami poznawczymi w przekrojowych badaniach nastolatków i młodych dorosłych są niewielkie i mogą mieć wątpliwe znaczenie kliniczne dla większości osób. Ponadto abstynencja dłuższa niż 72 godziny zmniejsza deficyty poznawcze związane z używaniem konopi. Wyniki wskazują, że wcześniejsze badania młodzieży konopi indyjskich mogły zawyżać skalę i utrzymywanie się deficytów poznawczych związanych z używaniem marihuany ”.
Pełny tekst badania „ Wpływ alkoholu i konopi indyjskich na grubość kory mózgowej kontroli poznawczej i istotności sieci mózgowych w wyłaniającej się dorosłości: badanie kontrolne bliźniaków”, ukazuje się w Biological Psychiatry. Dodatkowe informacje w języku angielskim są dostępne w arkuszu informacyjnym NORML „ Ekspozycja na marihuanę i wydajność poznawcza ”.
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024
Sadzić, vaporyzować, zalegalizować 🙂
Sadzić, inhalować, depenalizować