Nastolatek używający alkoholu ma zredukowane komórki mózgowe, lecz nastolatek, który używa marihuany, w nawiązaniu do nowych badań – nie.Badania te polegały na skanowaniu mózgów 92 nastolatków w wieku od 16 do 20 lat, a następnie powtórnego wykonania pomiarów po upływie 18 miesięcy. W przeciągu półtora roku badania połowa nastolatków, którzy w czasie poprzedzającym eksperyment mieli obszerne historie związane z używaniem alkoholu i marihuany, kontynuowali spożycie tych substancji w różnych ilościach. Druga połowa utrzymywała abstynencję lub używała środków w minimalnych ilościach, co było zgodne z ich wcześniejszymi zachowaniami w okresie dojrzewania.
Skany mózgów przed-i-po nastolatków pijących na ogół pięć lub więcej drinków co najmniej dwa razy tygodniowo pokazały redukcję białych komórek mózgu, jak powiedziała dla HuffPost współautorka badań Susan Tapert, neurobiolog z Uniwersytetu w Kalifornii, San Diego. Dodaje także, że może to oznaczać pogorszanie się pamięci, uwagi i podejmowaniu decyzji w okresie późnego dojrzewania i dorosłości.
Jednak ilość używanej marihuany – do 9 razy w tygodniu przez 18 miesięcy – nie była związana ze zmianą w obszarze komórek mózgowych. Badacze nie testowali wydajności, analizowali tylko skany mózgu.
Badania były kierowane przez naukowców z UC San Diego – ich publikacja planowana jest w kwietniu w numerze czasopisma Alkoholizm: Kliniczne i Eksperymentalne Badania (Alcoholism: Clinical & Experimental Research).
Uszkodzenia pojawiają się, ponieważ białe komórki mózgu rozwijają się do wieku dorosłego, czyli aż osoba osiągnie 20 roku życia – jak powiedziała HuffPost współautorka badań dr hab. Joanna Jacobus z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Część nadal rozwijających się komórek znajduje się w obszarze, z którego pochodzi nasza zdolność do podejmowania decyzji, co może nasilać używanie substancji. „To zamienia się w cykl [błędne koło]. Jeśli nastolatki zmniejszają kondycję swoich komórek oraz poznawczą umiejętność do hamowania swoich zachowań, mogą stać się bardziej podatni na podejmowania zachowań ryzykownych jak nadmierne używanie substancji”, mówi Jacobus.
Podczas gdy badania konsekwentnie pokazują szkodliwy wpływ alkoholu na młodzież i dorosłych, prace nad takim samym efektem marihuany – nie, mówi Tapert. „Jednym z powodów jest to, że marihuana może być bardzo zróżnicowana. Każda odmiana zawiera różne stężenie THC i innych substancji składowych marihuany. Na przykład niektóre badania sugerują, że jeden składnik – canabidiol – może rzeczywiście wywoływać efekty neuroochronne”, dodaje Tapert.
Badacze nie są pewni dlaczego alkohol wywołuje taki efekt, a marihuana nie. Mówią, że wyniki badań nie mogą świadczyć definitywnie bez większej ilości prac badawczych. Dodają również, że nie wiedzą czy redukcja komórek mózgowych jest trwała.
Duncan Clark, doktor medycyny, który nie brał udziału w przeprowadzaniu omawianych badań, lecz który zajmuje się uzależnieniami od substancji u młodzieży twierdzi, że badania te są wartościowe, ponieważ podobne eksperymenty zawierały jedynie jednorazowy pomiar, zaś te mają test zarówno przed używaniem substancji jak i po pewnym [18-miesięcznym] okresie jej używania.
Clark, profesor psychiatrii współpracujący z Uniwersyteckim Pittsburskim Centrum Medycznym [University of Pittsburgh Medical Center] dodaje także, że ze względu na to, iż rozwój białych komórek może to być podstawą do skuteczniejszej samokontroli, naukowcy wyrażają nadzieję, że będą mogli wykorzystywać skanowaniu mózgu [takie, jakie zostało zastosowane w omawianych badaniach] do przewidywania prawdopodobieństwa nadużywania substancji przez młodych ludzi.
Ponieważ naukowcy śledzili obiekty swoich badań przez 18 miesięcy, byli zdolni do częściowego monitorowania występujących uprzednio różnic między dwoma grupami. Jednak Jacobus przyznaje, że wyeliminowanie innych czynników, jak genetyka, środowisko domowe i nawet minimalne użycie narkotyków jest bardzo trudne.
Każdy badany nastolatek otrzymał obrazowanie mózgu, szczegółową ocenę użycia substancji, wynik toksykologii na początku i na końcu prowadzonej pracy badawczej oraz wywiady dotyczące używania substancji prowadzone co 6 miesięcy.
Tapert prowadziła inne badanie opublikowane w 2009 roku, które polegało na obserwacji ludzi w wieku 12-14 lat przed i po tym, jak zaczynali pić alkohol. Zespół Tapert otrzymał słabsze wyniki w testach na myślenie i pamięć u nastolatków, którzy zaczęli pić alkohol. Naukowcy donoszą, że alkohol częściowo upośledza zakres uwagi u chłopców, u dziewcząt zaś pogarsza rozumienie i interpretowanie informacji wzrokowych.
Podczas gdy ostatnie badanie testuje efekty użycia marihuany na tkankę mózgową, na Uniwersytecie Duke’a już wcześniej tego roku badano efekt wpływu narkotyków na inteligencję i wyniki. To badanie wykazało, że młodzież, która rutynowo pali marihuanę przed ukończeniem 18 roku życia, ryzykuje długoterminowym spadkiem IQ.
Młodzież używająca marihuany dalej się odurza, zaś postrzeganie szkodliwości tego środka spada [zgodnie z badaniami Uniwersytetu Michigan]. Blisko 23% kończących szkołę średnią pytanych w badaniu mówiło, że paliło marihuanę w przeciągu ostatniego miesiąca.
„to oczywiste, że jest potrzebne więcej długoterminowych badań dotyczących wpływu marihuany na mózg”, mówi Tapert. „Zwłaszcza że rośnie jej spożycie”.
ŹRÓDŁO
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024