Do udziału w debacie zaproszono m.in. Marka Balickiego (byłego ministra zdrowia), Ryszarda Kalisza (posła na Sejm RP), Krzysztofa Kwiatkowskiego (byłego ministra sprawiedliwości; obecność nie potwierdzona), Agnieszkę Sieniawską (szefową Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej) oraz Andrzeja Dołeckiego (prezesa Stowarzyszenia Wolne Konopie).Partia Zieloni zaprasza serdecznie do udziału w debacie poświęconej polityce narkotykowej w Polsce, którą organizujemy w czwartek 4.10.2012 roku o godz. 18.00 w Zielonym Centrum, ul. Marszałkowska 1 lok. 160.

W porównaniu z rokiem 2000 i 2001 zanotowano wzrost przestępstw narkotykowych o 140 %, w latach 2001– 2002 o kolejne 80%, a od roku 2000 do 2008 aż 1500%.
Niestety liczby te dotyczą głównie przestępstw posiadania nieznacznych ilości narkotyków, których sprawcami są osoby uzależnione.

Dziś – po 10 latach obowiązywania ustawy – można stwierdzić, że nie odnotowano realnego wpływu na zmniejszenie zjawiska narkomanii ani na sytuację rynku narkotykowego. Policji nie udało się poprawić wykrywalności poważnych przestępstw związanych z produkcją, handlem i przemytem narkotyków.

(Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2010/2011).

Ilość osób skazanych za posiadanie wzrosła z niecałych 3 tysięcy do prawie 20 tysięcy, a w tym czasie ilość skazanych dilerów spadła z prawie dwóch tysięcy do raptem 800 przypadków.

Specjaliści alarmowali, że polska polityka narkotykowa jest nie tylko nieskuteczna, lecz także społecznie szkodliwa. Instytut Spraw Publicznych obliczył, że represje wobec posiadaczy narkotyków kosztują budżet 80 milionów złotych rocznie.

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce debata o potrzebie racjonalizacji polityki narkotykowej w naszym kraju. Obowiązująca obecnie ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie spełnia swojej roli. Karanie osób za posiadanie drobnych ilości substancji psychoaktywnych utrudnia terapię uzależnionych, natomiast dla przygodnych użytkowników ma bardzo poważne konsekwencje życiowe.
Zaproponowane niedawno zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii zostały przygotowane przez ekspertów i ekspertki Polskiej Sieci Narkotykowej.  Zgłoszone zostały przez Parlamentarny Zespół ds. Racjonalnej Polityki Przeciwdziałania Narkomanii i odnoszą się do zmieniającej się sytuacji. Podczas debaty chcemy się zastanowić czy to dobry kierunek zmian. W jaki sposób należałoby udoskonalić polskie prawo, aby dawało szansę na prowadzenie racjonalnej polityki narkotykowej.

Polityka narkotykowa w Polsce, po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 9 grudnia 2011 roku diametralnie nie uległa zmianie. Od jej wejścia w życie było ok. 15 tys. przypadków osób zatrzymanych z niewielką ilością i prokuratura skorzystała z tego przepisu w niecałych 8 proc.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Skip to content