Zalety stosowania czopków !
-
- eliminacja efektu pierwszego przejścia przez wątrobę – zwiększa to biodostępność leku,
- brak podrażnień dla układu pokarmowego, możliwość podania leku także, gdy pacjent ma torsje,
- możliwość podania leku osobom nieprzytomnym,
- możliwość miejscowej pomocy w przypadku schorzeń odbytu itp.
W tej formie podaje się między innymi leki przeciwbólowe, przeczyszczające, czy też leczące różnego rodzaju schorzenia odbytnicy – czopki bowiem są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nimi. Dlatego też, warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Oto najistotniejsze wskazówki.
Aplikacja czopków
Aplikacja czopków nie jest zadaniem trudnym, ponieważ sam czopek jest dość niewielki. Aby zastosować go poprawnie, należy zastosować się do poniższych zasad:
- Jeśli odczuwasz potrzebę, przed zastosowaniem czopka udaj się do wc i wypróżnij,
- Zadbaj o higienę – umyj ręce przed otworzeniem opakowania,
- Pozbądź się plastiku, lub też folii, która otacza czopek, jak najmniej dotykając sam czopek,
- W zależności od tego, jak Ci wygodniej, stań, lub połóż się, prostując jedną nogę i zginając w kolanie drugą,
- Chwyć czopek w dwa palce i skieruj zaokrąglonym końcem w stronę odbytu, a następnie delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wsuń go do wewnątrz na taką głębokość, byś miał pewność, że się nie wysunie,
- Gdy czopek znajdzie się na miejscu, usiądź i zaciśnij pośladki, pozwalając mu się ułożyć – zostań w tej pozycji przez kilka minut.
- Umyj ręce,
- O ile czopek nie miał zastosowania przeczyszczającego, unikaj wypróżniania się przez co najmniej godzinę po jego aplikacji.
Jak zatem widać, sam proces nie jest zbyt skomplikowany i każda osoba poradzi sobie z aplikacją – potrwa to maksymalnie kilka minut. Efekty medyczne zaś, będą z pewnością zadowalające.
Przechowywanie czopków
Podkreślić warto, że istotny jest sposób, w jaki przechowujesz leki w postaci czopków. Najlepszym rozwiązaniem jest ich schowanie do chłodnego i ciemnego miejsca – na pewno jednak nie do lodówki. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ich roztopienia, a co za tym idzie, zarówno do problemów z aplikacją, jak i ze skutecznością leczenia z ich pomocą.
- Marihuana a IQ: Badania obalają długoletnie mity - 21 listopada 2024
- Długoterminowe stosowanie oleju CBD w łagodzeniu objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z chorobą Alzheimera - 21 listopada 2024
- Czy marihuana uszkadza DNA i czyni nasze pokolenia „mutantami”? Analiza faktów - 20 listopada 2024
Tępym końcem czopka się aplikuje ! Niesamowite, że na tylu stronach wprowadzają ludzi w błąd i utrudniają tę czynność. Polecam sprawdzić jaka jest różnica.