Według danych opublikowanych przez badaczy z Minnesota Office of Cannabis Management, 40 proc. pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) uczestniczących w stanowym programie medycznej marihuany doświadczyło znaczącej i trwałej poprawy jakości snu po rozpoczęciu terapii konopiami.

Badacze przeanalizowali ankiety 3 102 osób z nowo rozpoznanym OSA. Zauważyli, że czterech na dziesięciu pacjentów „uzyskało wyraźną poprawę snu w ciągu pierwszych czterech miesięcy leczenia i utrzymało ją przez kolejne cztery miesiące”. Ponadto ponad połowa osób, które na początku skarżyły się na umiarkowane lub silne zmęczenie, zgłosiła później znaczną redukcję tego objawu.

„Te dane pokazują istotną poprawę zaburzeń snu i zmęczenia po włączeniu medycznej marihuany do terapii” – podkreśla Grace Christensen, główna autorka raportu. – „Bezdech senny wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, dlatego łagodzenie objawów może mieć holistyczny efekt”.

Ponad jedna trzecia pacjentów z OSA, którzy na starcie zgłaszali objawy depresji lub lęku, odnotowała poprawę zdrowia psychicznego po rozpoczęciu terapii konopiami.

Jest to największe jak dotąd badanie oceniające użycie marihuany u chorych na obturacyjny bezdech senny. Wcześniejsze próby kliniczne ( 1 ) wykazały, że doustny THC (dronabinol) może łagodzić objawy OSA, a liczne badania potwierdziły pozytywny wpływ konopi na bezsenność (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8). Artykuł w Journal of Cannabis Research (2022) podał, że ponad połowa dorosłych stosujących konopie w celach samoleczenia sięga po nie z powodu problemów ze snem.

Szacuje się, że w USA obturacyjny bezdech senny dotyka ponad 26 proc. dorosłych w wieku 30–70 lat, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy typu 2, udaru i depresji.

Minnesota włączyła OSA do listy schorzeń kwalifikujących do terapii medyczną marihuaną w 2018 r. Wcześniejsze analizy tego rejestru wykazały też klinicznie istotną poprawę u pacjentów z przewlekłym bólem i zespołem stresu pourazowego (PTSD) po zastosowaniu konopi.

P.S.

Badanie pokazuje poprawę samopoczucia (lepszy sen, mniejsze zmęczenie itp.), ale nie mówi, czy marihuana zmniejsza samą częstość i ciężkość bezdechów. Do oceny wpływu na fizjologię OSA potrzebne są kontrolowane badania z polisomnografią.

Udostępnij z linkiem do źródła na Social Mediach!

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Skip to content