Nowe badania UC Davis: Dym papierosowy bardziej szkodliwy dla dróg oddechowych niż dym z marihuany czy waporyzacja
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, dym papierosowy wywiera większy negatywny wpływ na zdrowie układu oddechowego niż dym marihuany czy waporyzacja.
W interdyscyplinarnym badaniu analizowano metabolity – cząsteczki powstające w wyniku reakcji chemicznych w komórkach – obecne w kondensacie wydychanego powietrza uczestników, aby sprawdzić, jak reagują ich drogi oddechowe. Naukowcy odkryli, że dym tytoniowy wyraźnie zwiększa stan zapalny i stres oksydacyjny. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Respiratory Research.
– Nie mierzyliśmy samych substancji chemicznych pochodzących z papierosów czy marihuany, ale reakcje komórek nabłonka dróg oddechowych oraz niektóre odpowiedzi ogólnoustrojowe – wyjaśnił dr Nicholas Kenyon, pulmonolog, dyrektor UC Davis Asthma Network i współautor badania. – Metabolity mówią nam bardzo dużo o stanie zapalnym i stresie oksydacyjnym.
W badaniu wzięło udział 254 uczestników, z czego 132 używało tytoniu lub marihuany – niektórzy obu. Naukowcy zebrali tzw. kondensat oddechowy, czyli mgłę widoczną przy wydechu na zimnej powierzchni, a następnie przeanalizowali zawartość oksylipin – cząsteczek sygnałowych powiązanych ze stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym – za pomocą spektrometrii masowej.
Odkryto, że poziomy oksylipin były znacząco podwyższone u palaczy papierosów, co świadczyło o nasilonej reakcji zapalnej. Wśród osób używających e-papierosów zawierających nikotynę odpowiedzi były łagodniejsze, natomiast u palaczy marihuany profile oksylipin były zbliżone – choć nie identyczne – do tych obserwowanych u osób niepalących.
– Papierosy znacząco podnoszą poziom zapalnych kwasów tłuszczowych, natomiast w przypadku marihuany i produktów konopnych nie widzieliśmy tego w takim samym stopniu – dodał Kenyon. – Co ciekawe, sygnatury metaboliczne palaczy marihuany były znacznie bliższe tym, które obserwujemy u osób niepalących, niż u palaczy tytoniu – to było dla nas zaskoczeniem.
Wyniki te różnią się od wcześniejszych badań laboratoryjnych na komórkach, które sugerowały, że zarówno dym tytoniowy, jak i marihuanowy wywołują silny stres oksydacyjny i stan zapalny. Obecne badanie jest pierwszym tego rodzaju przeprowadzonym na ludziach.
Innowacyjna metoda i wieloletnia współpraca
Badanie to jest wynikiem ponad 20-letniej współpracy pulmonologów z UC Davis oraz inżynierów, którzy opracowali specjalne urządzenia do zbierania kondensatu wydychanego powietrza.
– Stworzyliśmy metodę zbierania kondensatu w ilości wystarczającej do dokładnej analizy – wyjaśniła prof. Cristina Davis, starsza współautorka badania, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej oraz zastępczyni kanclerza ds. badań. – Uczestnicy oddychali przez długą szklaną rurkę chłodzoną suchym lodem, która skraplała cząsteczki oddechowe do analizy.
Zespół zbierał te tzw. biblioteki oddechowe przez około pięć lat, aby lepiej zrozumieć mechanizmy chorób takich jak astma.
– W obecnym badaniu chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak zmienia się biologia układu oddechowego w zależności od stylu życia – palenia tytoniu, marihuany lub wapowania – dodała Davis.
Co dalej?
To badanie jest częścią szerszego projektu mającego na celu lepsze zrozumienie wpływu palenia i wapowania na układ oddechowy. W kolejnych etapach zespół planuje skupić się na osobach z astmą, POChP i innymi chorobami płuc.
– Obecne badanie objęło głównie osoby zdrowe – powiedział Kenyon. – Ale chcemy wiedzieć, jak reagują drogi oddechowe u pacjentów z przewlekłymi chorobami. Czy ich reakcje są podobne do reakcji zdrowych ludzi, czy gorsze z powodu już istniejących uszkodzeń?
Zespół badawczy planuje również rozszerzyć analizę o inne biomarkery zapalne.
– Skupiliśmy się na metabolitach kwasów tłuszczowych znanych z wcześniejszych badań komórkowych, ale istnieją też inne istotne markery zapalne, którym chcemy się przyjrzeć – dodał Kenyon. – Prawdopodobnie musimy pogłębić naszą analizę, aby lepiej potwierdzić te wyniki.
Wcześniejsze badania wykazały również, że konsumenci marihuany są narażeni na mniejszą ilość szkodliwych substancji toksycznych w porównaniu do osób palących papierosy tytoniowe.
Liczne badania wykazały, że dym z konopi i dym tytoniowy nie są tak samo rakotwórcze. Ponadto stosowanie technologii waporyzacji, która podgrzewa ziołową marihuanę do określonej temperatury poniżej punktu spalania, wiąże się ze zmniejszonym narażeniem na toksyczne gazy i zostało zidentyfikowane jako „ bezpieczne i skuteczne ” urządzenie do dostarczania kannabinoidów w warunkach badań klinicznych.
Pełny tekst badania „Wpływ waporyzacji i używania marihuany na zdrowie dróg oddechowych określony na podstawie kondensatu wydychanego powietrza” znajduje się w Respiratory Research ’ Cannabis Exposure and Lung Health. ’
Podziel się tą wiadomością z innymi i udostępnij na social mediach. Pamiętaj aby podać źródło!
Grafika nr 1.

Grafika nr 2.

Grafika nr 3.

- Nowe badania UC Davis: Dym papierosowy bardziej szkodliwy dla dróg oddechowych niż dym z marihuany czy waporyzacja - 5 maja 2025
- Największa w historii analiza potwierdza: medyczna marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych - 21 kwietnia 2025
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz. 10 - 18 kwietnia 2025