Santander, Hiszpania: używanie marihuany wiąże się z utrzymującym się wpływem na masę ciała i metabolizm, w tym niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i niższym ogólnym poziomem cholesterolu, zgodnie z wynikami trzyletnich badań opublikowanych w The Journal of Psychopharmacology .
Hiszpańscy naukowcy ocenili związek pomiędzy konopiami indyjskimi a masą ciała w okresie trzech lat w kohorcie 510 osób. Uczestnicy badania zostali sklasyfikowani jako „kontynuatorzy – użytkownicy przewlekli”, „nie-kontynuatorzy – uzytkownicy, którzy zaprzestali używania” i „nie-użytkownicy”.
Na początku badania użytkownicy konopi prezentowali „niższą wagę ciała, wskaźnik masy ciała, cholesterol całkowity i cholesterol lipoproteinowy o niskiej gęstości w porównaniu do nie-użytkowników” – stwierdzili badacze. Różnice w wadze, BMI i LDL pozostawały stałe w ciągu trzech lat wśród osób, które nadal spożywały konopie indyjskie. Natomiast ci pacjenci, którzy zaprzestali używania konopi indyjskich w trakcie badania „wykazywali wyższy wzrost masy ciała, wskaźnika masy ciała i stosunku lipoprotein o dużej gęstości triglicerydów niż” nieużytkownicy „i” kontynuatorzy „.
Autorzy podsumowali: „Możemy zatem interpretować, że spożycie konopi ma ochronny wpływ na metabolizm, co znajduje odzwierciedlenie w warunkach klinicznych”.
Wyniki badania są zgodne z wieloma wcześniejszymi badaniami – takimi jak tutaj , tutaj i tutaj – czyli ustaleniem, że historia stosowania marihuany wiąże się z mniejszą częstością występowania otyłości, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy.
Źródło: NORML
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024