Według najnowszych danych sprzedaż detaliczna piwa spadła w Kanadzie po legalizacji rynku marihuany dla dorosłych. Badania opublikowano w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.

Zespół kanadyjskich badaczy analizował sprzedaż alkoholu w latach poprzedzających legalizację i po niej. Udokumentowali “skromny aczkolwiek ekonomicznie znaczący ” spadek sprzedaży piwa w puszkach i beczkach, ale nie stwierdzili podobnego spadku sprzedaży piwa w butelkach i napojów spirytusowych. Te dane potwierdzają także poprzednie badania prowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że spożycie alkoholu zmniejsza się w stanach, w których liberalizuje się politykę wobec marihuany.

Autorzy badania wnioskują:

“ Stwierdziliśmy, że legalizacja marihuany pozamedycznej była związana z natychmiastowym spadkiem sprzedaży piwa. Ponadto sprzedaż piwa nadal spadała w okresie po legalizacji, co sugeruje, że osoby odchodzą od piwa w kierunku legalnej marihuany. Chociaż częste używanie konopi indyjskich nie jest nieszkodliwe i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć skutki zdrowotne przejścia z alkoholu na konopie indyjskie, ograniczenie sprzedaży piwa związane z niemedyczną legalizacją konopi sugeruje, że osoby prawdopodobnie nie używają jednocześnie alkoholu i konopi indyjskich.”

Sprzedaż piwa w Kanadzie spadła o 96 hektolitrów na 100 000 ludności (p= 0,011) bezpośrednio po legalizacji marihuany pozamedycznej i przez 4 hektolitry na 100 000 populacji (p> 0,05) każdego miesiąca później dla średniej miesięcznej redukcji 136 hektolitrów na 100 000 populacji (p < 0,001) po legalizacji. Sprzedaż piwa spadła we wszystkich prowincjach z wyjątkiem prowincji atlantyckich.

Należy zauważyć fakt, że badania oceniające, czy alkohol i konopie działają jako komplementy lub substytuty, zwykle wskazują niespójne wyniki.

Według metaanalizy odpowiedniej literatury, opublikowanej w Journal of Psychopharmacology w 2020 r. w 30 badaniach znaleziono dowody na zastąpienie alkoholu marihuaną, 17 na komplementarność, a w 14 nie znalazło dowodów na żadne z nich, a 4 znalazły dowody na substytucję oraz komplementarność.

Badania wydają się także pokrywać z teorią marihuany jako leku wyjściowego z alkoholizmu i innych substancji. Niemniej jednak potrzeba jest większej ilości badań w tym zakresie.

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content