Zapobiegawcza polityka narkotykowa ma wiele negatywnych konsekwencji, w tym zanieczyszczenia w produktach pochodzących z czarnego rynku. Na szczęście legalizacja konopi na świecie postępuje i coraz mniej prawdopodobne jest, że podróżując po globie spotkamy się z zanieczyszczoną marihuaną. Inaczej jest w Polsce. Czasami mamy tu do czynienia ze skażonymi konopiami, dlatego dobrze jest wiedzieć, co może kryć się w twoich kwiatach.

Najczęstszymi zanieczyszczeniami marihuany są „liszaje” przemysłowe, których praktycznie nie można wykryć bez analizy laboratoryjnej. Zabrudzenia te są też efektem ubocznym legalizacji marihuany, ponieważ występują w legalnych uprawach na dużą skalę. Z drugiej strony nielegalny rynek narkotyków jest pełny wyprodukowanej marihuany, którą później „chrzci” się różnymi domieszkami w celu zwiększenia ich wagi, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jedynym prawdziwym sposobem uniknięcia zanieczyszczonej marihuany jest wyprodukowanie jej sobie samemu lub zdobycie wiedzy, która pozwoli Nam na rozpoznanie jakie rodzaje zanieczyszczeń są stosowane i jak je zidentyfikować wizualnie i za pomocą kontroli dotykowej.

Różne rodzaje zanieczyszczeń marihuany

Istnieją różne sposoby wykrywania zanieczyszczenia w zależności od tego, który z nich zostanie użyty. Najczęstsze zanieczyszczenia to Brix (nawóz do roślin), piasek, cukier, mąka i lakier do włosów, a rzadziej nawet sproszkowane szkło. Wszystkie służą do tego, aby partia marihuany niższej jakości wyglądała lepiej niż w rzeczywistości, czyniąc ją cięższą, dzięki czemu można na niej więcej zarobić.

Oprócz tego istnieją również zanieczyszczenia przemysłowe, takie jak pestycydy i metale ciężkie. Zwykłemu konsumentowi bardzo trudno jest zidentyfikować te zanieczyszczenia, dlatego wiele firm na legalnym rynku dostarcza analizy laboratoryjne na temat swoich produktów. Większość zanieczyszczeń obniża jakość ogólnego doświadczenia związanego z konopiami indyjskimi, a nawet może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, które je spożywają.

1. Piasek

Podczas uprawy na zewnątrz (outdoor) nie zawsze można uniknąć dostania się do materiału roślinnego piasku pochodzącego z gleby, zwłaszcza że roślina staje się lepka podczas kwitnienia. Czasami małe drobinki piasku mogą pozostać w środku transportu, takim jak plastikowa torba. Niemniej jednak marihuana jest często celowo zanieczyszczona piaskiem lub piaskiem kwarcowym. Może to sprawić, że dla niewprawionego oka kwiat będzie wyglądał na bogatszy we włoski (Trichomy), a także może spowodować, że „pączek” będzie cięższy.

Fot. Sensi Seeds

Wdychanie kwarcu (pyłu krzemionki krystalicznej) lub piasku stwarza zagrożenie krzemicą, formą pylicy płuc, która jest poważną chorobą, powodującą zapalenie górnych płatów płuc. Jednak początek krzemicy zwykle pojawia się dopiero po inhalacji dużych ilości marihuany i przez dłuższy okres czasu.

2. Cukier

Na czarnym rynku możemy natrafić na konopie zanieczyszczone cukrem. Standardowe testy glukozy dostępne w aptekach mogą to natychmiast wykryć. Cukier jest powszechnie stosowany jako „wypełniacz”, dzięki czemu roślina zyskuje więcej suchej masy i w ten nieuczciwy sposób sprzedawcy mogą zyskać.

Cukier rozpuszcza się we wrzącej wodzie, którą po ostygnięciu opryskuje się rośliny. Woda paruje, pozostawiając lepką warstwę. Jeśli zastosowano biały cukier, „pąki” mogą mieć bardzo blady wygląd. Brązowy cukier również jest stosowany, ponieważ wydaje się bardziej zbliżony do dojrzałych włosków.

Cukier jest czasem zupełnie legalnie dodawany do tytoniu podczas procesu produkcyjnego, w celu częstszego sięgania po papierosy. Wpływ inhalacji cukru został dzięki temu zbadany w kontekście palenia tytoniu. Wdychanie spalonego cukru zwiększa poziomy formaldehydów, acetaldehydów, acetonu, akroleiny i 2-furfural w dymie tytoniowym i znacząco przyczyniają się do negatywnych skutków palenia tytoniu.

Chociaż nie zostało to potwierdzone w kontekście konopi indyjskich, można postawić hipotezę, że wdychanie palonego cukru może powodować wiele niepożądanych skutków zdrowotnych dla konsumentów.

3. Nawozy Brix stosowane do konopi indyjskich

Prawdziwe znaczenie słowa „Brix” to jednostka miary służąca do pomiaru masy niektórych cukrów i węglowodanów w roślinach. Wszystkie rośliny, w tym konopie wymagają pewnego poziomu cukru i węglowodanów, aby odpowiednio rosły i przetrwały niewłaściwe warunki. indyjskie. Niektóre nawozy chemiczne są wytwarzane w celu zwiększenia Brix, a tym samym w celu przyspieszenia wzrostu.

Nawozy Brix są czasami stosowane jako środek do zwiększenia masy konopi. Kwiaty zanurza się w tym nawozie po zbiorach, a następnie poddaje się suszeniu. Takie postępowanie powoduje, że kwiaty są cięższe, a zatem diler ma większy zysk.

Bardzo trudno jest zidentyfikować Brix jako zanieczyszczenie, ponieważ jest praktycznie niewidoczny. Jednak pąki mogą palić się „strzelając” a użytkownicy mogą poczuć chemiczny smak z marihuany pokrytej nawozami Brix.

4. Lakier do włosów

Lakier do włosów jest często stosowany jako środek do „odświeżenia” starej, wysuszonej marihuany. Pąki wydają się bardziej błyszczące, sztywniejsze i ogólnie silniejsze.

Fot. Sensi Seeds

Oczywiście lakier do włosów nie jest zalecany do inhalacji. Przede wszystkim jest łatwopalny, a po drugie zawiera ostre chemikalia, których nie należy spożywać doustnie, nie mówiąc już o inhalacji. Często łatwiej jest wykryć lakier do włosów w porównaniu do innych zanieczyszczeń, ponieważ ma silny, chemicznie perfumowany zapach. Kwiaty pokryte farbą do włosów również stają się twarde i zwarte.

5. Zanieczyszczenia przemysłowe: nawozy i pestycydy

Nawozy, pestycydy i fungicydy są często stosowane w procesie uprawy w celu ochrony przed niektórymi szkodnikami i gniciem łodygi i korzeni. Chociaż są stosowane w celu lepszego wzrostu rośliny, często negatywnie wpływają na użytkownika produktu końcowego i otaczające środowisko. Jest praktycznie niemożliwe bez zewnętrznych badań laboratoryjnych, aby zidentyfikować obecność nawozów i pestycydów. Są niewidoczne gołym okiem i czasami nawet nie wpływają na smak konopi indyjskich.

Pyretryny (środki owadobójcze do ochrony roślin i opryskiwania upraw) potencjalnie prowadzą do neurotoksyczności (uszkodzenie układu nerwowego). Mogą również wywoływać poważne objawy związane z astmą, chociaż związek między pyretrynami i astmą nie został jeszcze potwierdzony.

Zanieczyszczenia przemysłowe są poniekąd produktem ubocznym legalnego przemysłu konopi indyjskich. Aby zmaksymalizować plon roślin , odstraszyć szkodniki i zwiększyć rentowność, stosuje się nawozy chemiczne i pestycydy. Zanieczyszczenia te nie są tak charakterystyczne dla czarnego rynku konopi indyjskich.

Zanieczyszczenia przemysłowe można w pewnym stopniu usunąć za pomocą techniki zwanej płukaniem. Oznacza to, że w ostatnim etapie życia rośliny nie otrzymują nawozów ani składników odżywczych, tylko wodę, co pozwala roślinie wypłukać się z wszelkich składników odżywczych lub chemikaliów pozostających w kwiatach. Nie eliminuje to jednak wszystkich zanieczyszczeń i nie jest najbardziej wydajną metodą.

6. Drobinki ołowiu i pył ołowiowy

Ołów, jako metal ciężki, jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i dlatego może być najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do konopi indyjskich. Niezwykle trudno je dostrzec gołym okiem z powodu ich ciemnego koloru, odłamki ołowiu można rozpoznać tylko pod mikroskopem (na przykład małym mikroskopem kieszonkowym).

Zatrucie ołowiem może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Może wpływać na mózg, wątrobę, nerki i kości i jest szczególnie niebezpieczny dla nienarodzonego płodu. Oprócz kilku wyjątków związki ołowiu są oceniane jako niebezpieczne dla reprodukcji.

W 2007 r. Niemieckie miasto Lipsk zgłosiło 597 przypadków użytkowników, którzy palili konopie skażone ołowiem. Około 163 konsumentów zatruło się ołowiem i wymagali leczenia, a 73 użytkowników miało wysokie stężenia ołowiu wymagające monitorowania. Dodatkowo 35 z nich było hospitalizowanych. Ołów odkłada się w zębach i kościach, dlatego jego skuteczne wypłukanie z organizmu może zająć dużo czasu (czasami nawet do 37 lat). W tym filmie George Wurth z DHV (Deutscher Hanf Verband = German Hemp Alliance) wypowiada się na temat zanieczyszczenia konopi indyjskich ołowiem (film dostępny tylko w języku niemieckim).

7. Grzyb jako zanieczyszczenie konopi

Spleśniałe i stęchłe, zainfekowane grzybem kwiaty konopi są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania. W zależności od stopnia formowania się kwiatów konopi mogą pokazywać białe, puszyste kropki. Spleśniała marihuana występuje zwykle podczas fazy kwitnienia rośliny lub w wyniku źle przechowywanej marihuany.

Fot. Sensi Seeds

Zarodniki pleśni mogą być groźne, szczególnie dla użytkowników, którzy już cierpią na alergie lub astmę lub mają słaby układ odpornościowy. Również osoby bez wcześniejszych problemów zdrowotnych mogą doświadczać objawów takich jak problemy z oddychaniem, podrażnienie błon śluzowych i bóle głowy.

8. Szkło i odłamki szkła w konopiach indyjskich

Kawałków szkła w konopiach na ogół nie można znaleźć gołym okiem, ale można je zobaczyć pod mikroskopem (kieszonkowym).

Wysokie temperatury (spalanie) powodują pękanie cząstek szkła zawartego w marihuanie, w wyniku czego mogą powstawać fragmenty o ostrych krawędziach. Gdy znajdą się w układzie oddechowym, mogą powodować uszkodzenia w postaci drobnych skaleczeń. Blizny na zranionej tkance mogą prowadzić do wspomnianej już wyżej krzemicy, ale tylko wtedy, gdy konopie zanieczyszczone szkłem spożywane są w sposób ciągły.

9. Talk, aby zmienić wygląd konopi

Talk to biały matowy minerał, nazywa się go steatytem. Konopie pokryte proszkiem talku powinny wyglądać bardziej żywicznie i ciężko, ale stają się również znacznie jaśniejsze. Ponadto kwiaty tracą typowy zapach konopi.

Pył talku wpływa negatywnie na układ oddechowy i oskrzela. Nadmierne wdychanie talku w proszku może powodować choroby układu oddechowego, takie jak talkoza płucna.

Skąd mam wiedzieć, czy moja marihuana jest zanieczyszczona?

Teraz, gdy znasz już niektóre z typowych zanieczyszczeń, które można znaleźć w konopiach indyjskich, jesteś lepiej przygotowany do rozpoznania „chrzczonej” marihuany. Masz pięć zmysłów i jeśli tylko możesz ich wszystkich użyć, powinieneś to zrobić. Badanie organoleptyczne połączone ze zmysłem i wiedzą to dość skuteczne narzędzie.

1. Kontrola wzrokowa

Przed spożyciem nowo nabytej marihuany należy dokładnie sprawdzić kwiat, w razie potrzeby używając szkła powiększającego lub mikroskopu. Uważaj na białawe krystaliczne substancje (które NIE są włoskami – różnica może być niewielka w przypadku niektórych zanieczyszczeń, więc bądź ostrożny!), Zbadaj też łodygi, które jeśli wydają się być oblepione obcą substancją wyrzuć. Części zielone roślin tj. pędy, łodygi mogą być często wyraźniejszym wskaźnikiem zanieczyszczeń, ponieważ drobne cząsteczki mogą być ukryte między nieregularnymi powierzchniami samych kwiatów.

Kontrola wzrokowa powinna pomóc ci zidentyfikować granulki cukru lub szkła na pąku, a także wszelką pleśń lub grzyby, które mogą ukrywać się w pąku lub na łodygach.

2. Kontrola dotykowa

Pocieraj kawałek pąka lub łodygi między palcami, aby sprawdzić obecność sprayu. Możesz poczuć kredową, suchą teksturę, a także pojedyncze ziarna grysu, szkła lub cukru. Oprócz używania palców możesz także dotknąć czubka języka pąkiem, a następnie pocierać językiem usta i podniebienie, aby sprawdzić, czy nie ma ziarnistych substancji. Uważaj, aby nie połknąć żadnych zanieczyszczeń, ponieważ mogą być szkodliwe.

3. Smak i zapach

Smak i zapach marihuany może wiele powiedzieć o tym, jakie zanieczyszczenia są obecne w kwiatach. Często jednak nie mamy czasu na wykrywanie marihuanowych brudów, tylko chcemy użyć jej od razu. Powąchaj i jak poczujesz zapach perfum, to znaczy, że źle trafiłeś. Możesz także dotknąć marihuany językiem. Jeśli smak jest słodszy niż zwykle, może być pokryty cukrem.

4. Inne metody wykrywania

 • Jeśli już zacząłeś palić zioło, możesz ocenić jakość samego dymu. Jeśli dym jest szczególnie ostry i chemiczny, może wskazywać na obecność zanieczyszczeń. Oprócz rozpylonych zanieczyszczeń może również wskazywać na pleśń lub nadmierne, niewypuszczone składniki odżywcze.
 • Tak czy inaczej, jeśli twój pączek smakuje szczególnie źle lub ostro, może równie dobrze zawierać chemikalia szkodliwe dla zdrowia. Dobrze wypłukana, profesjonalnie uprawiana marihuana powinna mieć czysty, soczysty smak, dlatego zawsze zwracaj uwagę na smak.
 • Innym bardzo ważnym sposobem wykrywania jest sprawdzenie popiołu. Niektóre typowe zanieczyszczenia, szczególnie grys budowlany, powodują, że popiół z konopi staje się twardy i zagęszczony, tak że po stuknięciu w grudkę popiół pozostaje na swoim miejscu. Taki popiół może mieć również bardzo ciemny kolor, chociaż nie zawsze tak jest.

Ogólne wskazówki dotyczące wykrywania zanieczyszczonej marihuany

Poniżej znajduje się kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc rozpoznać skażoną marihuanę i tym samym ochronić nas przed narażeniem na utratę zdrowia. Zachowaj ostrożność, gdy:

 • kwiaty są podejrzanie ciężkie
 • marihuana pali się jak brylant lub węgiel z sziszy
 • płonąca końcówka jointa wydziela iskry
 • podczas palenia powstaje chemiczny, plastyczny zapach
 • pozostałości popiołu są twarde i czarne, a po lekkim nacisku stają się oleiste i tłuste
 • pąki są szczególnie białe i wyglądają na pokryte krystaliczną lub błyszczącą substancją
 • pąki są szczególnie kruche i puszyste i łatwo się rozpadają
 • pąki nie wysychają, gdy są wystawione na działanie powietrza
 • pozostałości znajdują się w opakowaniu: granulat, kryształy oraz piaszczyste, sypkie substancje

Za każdym razem, gdy kupujesz konopie indyjskie, należy je zbadać pod kątem zanieczyszczeń. Wiedza, że ​​zanieczyszczona marihuana wciąż krąży na rynku i istnieją sposoby jej identyfikacji, pomaga konsumentom zachować ostrożność przy jej zakupie.

Pomoc i informacje

Z powodu nielegalnego handlu narkotykami osoby poszkodowane przez skażoną marihuanę nie mogą po prostu zwrócić się lub narzekać na marihuanę ani pociągnąć sprzedawcy do odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest, aby użytkownicy byli informowani.

Z tego powodu Wolne Konopie zbierają bazę danych zanieczyszczeń. Jeśli spotkacie się z takim procederem możecie zgłosić swoje doświadczenia pod e-mail: rzecznik(at)wolnekonopie.pl. Na pewno

Podejście do rozwiązania problemu zanieczyszczenia

Legalizacja marihuany jest jedynym podejściem do rozwiązania problemu zanieczyszczenia. Teoretycznie we właściwie regulowanym systemie rośliny mogłyby być odpowiednio regulowane i uprawiane pod nadzorem. Konsumenci mogliby uzyskać informacje i przejść szkolenie. Produkcja, dystrybucja i konsumpcja byłyby dostosowane do prawodawstwa. Odpowiednie instytucje kontrolne miałyby ułatwione zadanie, aby tropić niewłaściwie wyprodukowaną i szkodliwą dla zdrowia marihuanę.

Prawodawca miałby większą kontrolę nad jakością marihuany poprzez dekryminalizację i regulację całego przemysłu.

Również wprowadzenie naszej formy ustawy Inicjatywy 100 tys podpisów, czyli dopuszczenia uprawy roślin na własny użytek, czy to z powodów leczniczych, czy rekreacyjnych, byłaby znaczącym działaniem, aby zapobiec niebezpieczeństwom związanym z zanieczyszczeniem konopi indyjskich.

Żródło: Sensi Seeds

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Albin 4 lata temu

  Prosimy zatem o jakieś wskazówki na temat oczyszczania suszu z zanieczyszczeń.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content