konopie w kuchni

Dlaczego warto jeść konopie?

Żywność z konopi to ekologiczne, pełnowartościowe produkty, które wzbogacają codzienną dietę o najważniejsze wartościowe składniki. Zaliczane są do superfoods i zdobyły serca i żołądki ludzi na całym świecie. Żyjemy w czasach, w których dostępne na rynku produkty spożywcze są bardzo niskiej jakości. Jednocześnie nasze zapotrzebowanie na wartościowe składniki wzrasta. Ponadto stres i zanieczyszczenia panujące na świecie dodatkowo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i kondycję. Odpowiedzią na ten problem są konopie, które mają większe zdrowotne zastosowanie, niż inne rośliny występujące na naszej Planecie.

Dlaczego warto jesc konopie

Mowa o jedzeniu z konopi siewnej, czyli Cannabis Sativa L. Produkty te są w pełni legalne, pozbawione działania psychoaktywnego, a ich zastosowanie w kuchni było znane od wieków i wykorzystywane również przez naszych przodków, np. do tradycyjnej polskiej potrawy wigilijnej, jaką jest siemieniotka. Są doskonałym elementem zbilansowanej diety, a ze względu na wyjątkowe właściwości nie powinno ich zabraknąć w żadnej kuchni! Dostępne na rynku produkty z konopi to nasiona w różnej postaci oraz wytwarzane z nich oleje, mąki oraz białko. Ich szerokie spektrum działania czyni je obowiązkową pozycją w każdym jadłospisie.

Czym ta roślina zasłużyła sobie na czołówkę wśród superfoods? Co czyni ją wyjątkową i pełnowartościową? Oto 4 podstawowe odpowiedzi:

1. Tłuszcze

Konopie zawierają od 25 do 35% tłuszczu, z czego aż 80-90% to nienasycone kwasy tłuszczowe, tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiadają idealny dla zdrowia stosunek esencjonalnego kwasu Omega-6 do kwasów Omega-3, który wynosi 1:3. Ponadto zawierają inne cenne kwasy, jak np. kwas gammalinolenowy GLA oraz kwas stearydowy, które są bardzo rzadkie w przyrodzie. Zapewnia to konopiom optymalny profil tłuszczowy, który jest niepowtarzalny wśród roślin.

2. Białka

Zbilansowana zawartość lekkostrawnego białka na poziomie 20-25% to kolejna mocna strona konopi, która daje im przewagę nad innymi roślinami. Spectrum protein, które oferują nam konopie, również jest niezwykłe, ponieważ zawierają wszystkie nasycone oraz prawie wszystkie nienasycone aminokwasy, a ich proporcje są zrównoważone. Dzięki temu zawarte w nich białko bardzo dobrze się przyswaja. Ok. 65% stanowią proteiny edestyny i albuminy, podobne do elementów białek ludzkich. Profil aminokwasowy nasion konopi jest niemal identyczny, jak białka mięsnego lub z jaj, tym samym doskonale nadają się dla wegan i wegetarian, którym pomogą utrzymać poziom protein na odpowiednim poziomie. Nie powinno się jednak bazować na konopiach jako na jedynym źródle białka.

jedzenie z konopi

3. Witaminy i minerały

Konopie zawierają liczne witaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K2) oraz minerały (m.in. żelazo, fosfor, wapń, potas, magnez, cynk, chrom, miedź, mangan, selen) co czyni je doskonałym źródłem substancji witalnych. Tym samym korzystnie oddziaływają na organizm, wspomagając jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie sprzyja to regeneracji u osób przewlekle zmęczonych i zestresowanych, z zaburzeniami hormonalnymi, z nerwicą oraz zaburzeniami snu.

4. Antyoksydanty

Zdolność absorbowania wolnych rodników przez konopie jest bardzo duża, co klasyfikuje je w czołówce roślin o potencjale antyoksydacyjnym. Tym samym mogą one wspomagać rekonwalescencję i powrót do zdrowia, chronić przed chorobami, a także pomagać utrzymać dobrą kondycję organizmu. Dzięki temu ograniczają stany zapalne, zmniejszają wystąpienie chorób serca oraz chronią synapsy i neurony w mózgu.

Ponadto

Konopie zawierają flawanoidy, lignany, fitosterole i fitoestrogeny. Zwiększa to dodatkowo ich zdolności antyoksydacyjne oraz wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie, a co za tym idzie, chroni przed chorobami serca i udarem.

Poznaj i pokochaj konopie w kuchni!

Bogactwo wartości odżywczych zawartych w konopiach czyni je królowymi wśród wartościowych roślin. Pomimo owiania złą sławą i długich lat spychania do podziemia, roślina ta wraca na salony i do kuchni. Ich liczne właściwości prozdrowotne zachęcają, aby dodawać je do swoich dań, zastępując tym samym liczne suplementy w tabletkach (które są dużo gorzej przyswajalne, a zawartość wartościowych składników w nich niższa). Wpływają regenerująco i kojąco na ludzki organizm od wewnątrz, mogą być też z powodzeniem stosowane zewnętrznie (np. w formie oleju na skórę i włosy).

Produkty spożywcze z konopi są szczególnie polecane dla sportowców, osób na specjalnej diecie, podczas odchudzania oraz przez wszystkich, którzy chcą jeść świadomie i zdrowo. Nadają się dla osób z zaburzeniami układu pokarmowego, alergiami pokarmowymi, nietolerancją na gluten oraz innymi problemami gastrycznymi. W czasach, kiedy większość oferowanych artykułów spożywczych jest przetworzona chemicznie i pozbawiona wartości odżywczych, konopie pomagają zwalczać niedobory oraz leczyć choroby z nich wynikające.

Już dziś wprowadź konopie do diety swojej i swojej rodziny, aby nadać waszym posiłkom wszystkich niezbędnych składników. Produkty konopne nadają się zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Ich wykorzystanie zależy tylko od Twojej diety i wyobraźni. Inspiracji i przepisów szukaj na naszej stronie internetowej w dziale kulinaria.

Zosia
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
2 komentarze
 1. […] Zaliczane są do superfoods i zdobyły serca i żołądki ludzi na całym świecie. Sprawdź dlaczego warto jeść konopie i zacznij wykorzystywać produkty konopne w swojej kuchni już […]

 2. […] dodajemy do tej listy również produkty z nasion konopi – więcej na ten temat przeczytasz […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content