Filadelfia, PA: Używanie marihuany nie wiąże się ze znaczącymi zmianami w morfologii mózgu u osób starszych lub młodszych, wynika z niedawno opublikowanych dwóch badań.

W pierwszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii, Perelman School of Medicine porównali skany mózgów konsumentów marihuany i nie-użytkowników. Badanie obejmowało skan okazjonalny (jeden do dwóch razy w tygodniu) i częsty (ponad trzy razy w tygodniu). Uczestnicy mieli od 14 do 22 lat.

Badacze stwierdzili: „Między badanymi grupami nie było żadnych znaczących różnic w poziomach całej struktury mózgu, ani w poszczególnych obszarach, grubości kory lub gęstości istoty szarej, i nie stwierdzono istotnej zmiany w żadnej z grup wiekowych. „Dalsze analizy wykazały, że wartości miar neuroobrazowania strukturalnego grupy użytkowników marihuany były podobne we wszystkich regionach, a wszelkie różnice między grupami były niewielkie. „

Badacze doszli do wniosku: „Podsumowując, wskaźniki strukturalne mózgu były w dużej mierze podobne wśród osób dorosłych i osób młodych, którzy zażywają konopie indyjskie i tych którzy z nich nie korzystają”.

Odkrycia pojawiły się w czasopiśmie Neuropsychopharmacology.

W drugim badaniu naukowcy z University of Colorado w Boulder porównali skany rezonansu magnetycznego (MRI) u 28 osób używających konopi w wieku powyżej 60 lat w porównaniu z dopasowanymi grupami kontrolnymi nie-użytkowników. Uczestnicy używali marihuanę średnio kilka razy w tygodniu przez 24 lata.

Autorzy stwierdzili, że długotrwałe narażenie na konopie indyjskie „nie ma szerokiego wpływu na ogólną objętość kory mózgowej u osób starszych, pomimo przeciętnego używania marihuany przez ponad dwie dekady, co kontrastuje z dużym, szeroko rozpowszechnionym wpływem alkoholu na objętość kory mózgowej, przez co może mieć negatywny wpływ na zdolność poznawczą. ” Badacze stwierdzili również „brak istotnych różnic między grupami” w odniesieniu do zdolności poznawczej.

Stwierdzili: „Obecne badania były w stanie sprawdzić zażywanie konopi indyjskich w nowej populacji dorosłych w podeszłym wieku, która ostatnio odnotowała drastyczny wzrost używania konopi indyjskich. Badani mieli wysokie wykształcenie i byli w dobrej kondycji zdrowotnej, co potwierdza kontekst, że używanie konopi indyjskich nie ma, lub ma ograniczony wpływ na ogólne zdrowie i działania strukturalne mózgu lub zdolności poznawcze.”

Odkrycia opublikowane zostały w czasopiśmie Psychiatry Research: Neuroimaging.

Wnioski z badań są podobne do tych z wcześniejszych badań, w których nie stwierdzono żadnych znaczących długoterminowych zmian w strukturze mózgu związanych z ekspozycją na pochodne konopi indyjskich.

Jakub Gajewski
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!   |    WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt.- underground. BTC: 18RjqnTAyJ4QH3ZZkEjbZEE5MzEoactZ2H ETH: 0xf3f7F9453ea5Ac7eAFdB113bd18e7D6275229d82  
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content