W lipcu 2017 r. Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła zalecenia dotyczące alternatyw dla sankcji karnych za przestępstwa narkotykowe, w tym za przestępstwa związane z marihuaną. Zalecenia te zostały zatwierdzone w ramach planu działania UE w zakresie narkotyków na lata 2017-2020, który wymaga od państw członkowskich zapewnienia alternatyw dla sankcji karnych w stosownych przypadkach i zgodnie z ich ramami prawnymi. W szczególności w roku 2018 należy zaprzestać ścigania pacjentów, którzy zgodnie z zaleceniem lekarza czerpią korzyści z leczenia konopiami indyjskimi. Oni nie powinni być już objęci sankcjami przez system wymiaru sprawiedliwości w krajach UE.
Dr Franjo Grotenhermen, dyrektor wykonawczy IACM, skomentował plan działania
„Umowa ta reprezentuje wolę polityczną 28 państw członkowskich UE do stosowania w każdym systemie prawnym alternatywnych środków przymusu w celu: zapobiegania przestępstwom, zmniejszenia recydywy, poprawy wydajności i skuteczności systemu wymiaru sprawiedliwości w innych sprawach karnych oraz skupienie się na ograniczaniu szkód zdrowotnych i minimalizowaniu ryzyka społecznego. Alternatywne środki mogą obejmować: edukację, zawieszenie dochodzenia lub ścigania, zawieszenie kary za leczenie, rehabilitację i powrót do zdrowia, opiekę pooperacyjną i reintegrację społeczną.
EMCDAA W SPRAWIE PLANU DZIAŁANIA UE W ZAKRESIE NARKOTYKÓW
PLAN DZIAŁANIA UE W ZAKRESIE NARKOTYKÓW NA LATA na 2017-2020
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024