Zgodnie z danymi klinicznymi opublikowanymi w czasopiśmie Chronic Obstructive Pulmonary Diseases długotrwałe narażenie na działanie dymu marihuany nie jest związane z niekorzystnym wpływem na czynność płuc.
Zespół badaczy pod kierownictwem naukowców z Colorado School of Public Health ocenił związek pomiędzy używaniem marihuany, a funkcją oddechową i objawami w grupie złożonej z 2300 osób w wieku od 40 do 80 lat, z których wielu również paliło tytoń.
Autorzy donoszą: „Ani obecne, ani dawne używanie marihuany nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem kaszlu, świszczącego oddechu lub przewlekłego zapalenia oskrzeli w porównaniu do osób, które nigdy nie używały marihuany po dostosowaniu do współzmiennych. Obecni i byli palacze marihuany mieli znacznie wyższy wskaźnik FEV1 (wymuszoną objętość wydechową) w porównaniu do nigdy nie używających. Zarówno obecne, jak i wcześniejsze używanie marihuany wiązało się ze znacznie mniejszą ilością rozedmy płuc … w porównaniu z nigdy nie używanymi użytkownikami, nawet po dostosowaniu do wieku, … aktualnych lat palenia tytoniu i BMI. … W porozumieniu z innymi opublikowanymi badaniami nie stwierdziliśmy również, że stosowanie marihuany było związane z rozwojem obturacyjnej choroby płuc. ”
Nie stwierdzono również, aby długotrwałe łączne stosowanie tytoniu i konopi wiązało się z dodatkowymi działaniami niepożądanymi na płuca. Autorzy doszli do wniosku: „U osób starszych, które używały tytoniu w przeszłości, stosowanie marihuany nie zwiększa ryzyka wystąpienia niekorzystnych czynności płuc. Nie występuje zwiększone ryzyko związane z używaniem marihuany w celu dalszego nasilenia objawów ze strony układu oddechowego lub niepożądanego działania na czynność płuc u osób, u których w przeszłości stosowano tytoń. ”
Wcześniejsze badania oceniające wpływ długotrwałego narażenia na dym tytoniowy na czynność płuc wykazały podobnie, że historia stosowania marihuany u pacjentów nie jest dodatnio powiązana ze zwiększoną częstością występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), rakiem płuc lub innymi istotnymi szkodliwymi skutkami na funkcję płuc.
Pełny tekst badania TUTAJ
ŹRÓDŁO: JOURNAL COPD FOUNDATION
- Marihuana a IQ: Badania obalają długoletnie mity - 21 listopada 2024
- Długoterminowe stosowanie oleju CBD w łagodzeniu objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z chorobą Alzheimera - 21 listopada 2024
- Czy marihuana uszkadza DNA i czyni nasze pokolenia „mutantami”? Analiza faktów - 20 listopada 2024