Plany kanadyjskiego rządu, by zalegalizować marihuanę rekreacyjną w lipcu przyszłego roku mogą spalić na panewce. Pomysł spotkał się z chłodnym przyjęciem ze strony Senatu.
Aby ustawa przeszła, niezbędna jest zgoda Senatu. Ten rzadko kiedy ingeruje w prace Izby Gmin blokując forsowane projekty. Niemniej jednak obecny wywołuje kontrowersje. Niektórzy senatorowie uważają, że niezbędnym jest danie policji więcej czasu na przygotowanie, a także sprzeciwiają się prawu, które zezwala na palenie marihuany od lat 18.
Legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych była elementem kampanii premiera Trudeau w 2015 roku, a rząd wyznaczył stosunkowo krótki czas na wprowadzenie projektu w życie. W przypadku sukcesu Kanada stałaby się siódmym krajem na świecie, w którym marihuana jest w pełni legalna.
Myślę, że jest na to za wcześnie. Policja poinformowała nas, że na dzień dzisiejszy nie będą w stanie przygotować się do następnego lipca – mówi senator Pierre-Hugues Boisvenu.
Boisvenu zapowiedział, że konserwatywne skrzydło w senacie spotka się, by omówić szczegóły i strategię przedłużenia procesu wdrażania ustawy, jeśli będzie to konieczne. Z tego faktu nie jest zadowolony Bill Blair, były szef policji.
Należy działać bez pośpiechu, by zrobić to dobrze, ale celowe przedłużanie jest niedopuszczalne – mówi.
Potencjalne tarcia mogą być efektem wydalenia przez Trudeau wszystkim liberalnych senatorów z klubu w 2014 roku w wyniku skandalu związanego z wydatkami.
- Wskazówki dla kierowców. Jak bronić się przed niesłusznymi zarzutami prowadzenia pod wpływem THC? - 18 stycznia 2025
- THC we krwi kierowcy – badania, przykłady orzeczeń polskich sądów karnych, wnioski i postulaty - 15 stycznia 2025
- Redukcja szkód: Jak używać marihuany bardziej świadomie - 15 stycznia 2025
Nowe komentarze