Powoli upada mit o tym, że marihuana jest „bramą” do mocniejszych narkotyków. Najnowsze badania wykazują, iż spożywanie suszu z konopi może mieć wręcz odwrotny skutek.
Wedle analiz naukowców University of British Columbia (UBC) osoby uzależnione od opioidów lub alkoholu mogą skorzystać z właściwości marihuany, jako „odskoczni” od substancji znacznie bardziej niebezpiecznych.
„Badania wykazały, że ludzie mogą przy pomocy konopi ograniczyć lub zrezygnować ze stosowania substancji, które są potencjalnie bardziej szkodliwe, chodzi głównie o alkohol i opioidowe leki przeciwbólowe” powiedział dr Zach Walsh z UBC, dyrektor opisywanego studium.
„Wychodzi na to, że aktywiści i pacjenci, którzy optowali za wykorzystaniem marihuany w medycynie mają rację także w tym przypadku. A zatem stosowanie suszu z konopi może redukować spożywanie innych substancji.” kontynuuje Walsh. „Wraz z końcem prohibicji, należy zbadać dokładne działanie kannabinoidów także w tej konkretnej terapii leczenia od uzależnień”.
Walsh i jego zespół dokonał przeglądu wszelkich dostępnych badań nad wpływem marihuany na stan psychiczny pacjenta. Wzięte pod uwagę zostały też niekliniczne studia nad właściwościami konopi. Dzięki tej pracy powstał „jeden z najbardziej kompleksowych raportów”, opisuje badania UBC.
„Obecnie nie ma jasnych wskazówek w jaki sposób psycholodzy i psychiatrzy mają pracować z ludźmi, którzy używają marihuany w celach medycznych” mówi Walsh, którego zespół tworzy również grupa naukowców z Florida State University, Narodowego Centrum PTSD w Kalifornii oraz Centrum Innowacji i Wdrożeń.
Zespół uzyskał dowody na to, że marihuana może być pomocna w leczeniu objawów lęku, zespołu stresu pourazowego oraz depresji. Wyniki zostały opublikowane w dzienniku akademickim Clinical Psychology Review
Marihuana pomaga rzucić alkohol
Źródło: HT.com
- List otwarty w sprawie proponowanych ograniczeń w dostępie do medycznej marihuany - 11 września 2024
- Droga ku depenalizacji cz.3 - 3 sierpnia 2024
- Dawkowanie THC związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem - 21 maja 2024