Biolog tłumaczy, w jaki sposób marihuana skłania komórki rakowe do popełnienia samobójstwa Potencjał terapeutyczny marihuany wydaje się nie mieć granic, sięga o wiele dalej niż ograniczanie nudności czy bólu u osób nieuleczalnie chorych. Christina Sanchez, biolog molekularny z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, bada działanie kannabinoidów w komórkach od ponad 10 lat i w tym czasie ona i jej koledzy odkryli, że tetrahydrokannabinol (w skrócie THC), główny psychoaktywny składnik konopi, skłania komórki nowotworowe do „popełnienia samobójstwa”, pozostawiając w spokoju komórki zdrowe.
To niesamowite odkrycie było dość nieoczekiwane, jako że Sanchez i jej zespół początkowo badali komórki raka mózgu w celu lepszego zrozumienia ich funkcjonowania. Ale w trakcie badań zaobserwowali, że wystawione na działanie THC komórki nowotworowe nie tylko przestawały się mnożyć, ale ulegały samozniszczeniu, zarówno w próbach laboratoryjnych, jak i eksperymentach na zwierzętach.
Po raz pierwszy Sanchez opisała to jeszcze w roku 1998, w pracy o antynowotworowym działaniu THC zamieszczonej w europejskim czasopiśmie biochemicznym „FEBS Letters”. „We wczesnych latach 60. Raphael Mechoulam z Uniwersytetu Hebrajskiego w Izraelu scharakteryzował główny składnik marihuany powodujący działanie psychoaktywne, jakie wszyscy znamy” – wyjaśnia Sanchez w czasie wywiadu dla Cannabis Planet. „Po odkryciu składnika nazwanego THC było zupełnie jasne, że musiał on oddziaływać na komórki, na nasz organizm, poprzez jakiś mechanizm natury molekularnej”. Ludzkie ciało jest zaprojektowane tak, by korzystać ze składników znajdujących się w marihuanie – tak mówi badanie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA MEDYCZNY OLEJ
ŹRÓDŁO: MEDYCZNY OLEJ
- List otwarty w sprawie proponowanych ograniczeń w dostępie do medycznej marihuany - 11 września 2024
- Droga ku depenalizacji cz.3 - 3 sierpnia 2024
- Dawkowanie THC związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem - 21 maja 2024