Grafen jest określany jako rewolucyjny materiał, który może mieć zastosowanie w elektronice i wykorzystany do budowy superkondensatorów. Uczeni odkryli jednak, że włókna z konopi mogą pomieścić tyle samo energii co grafen.
Na zgromadzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS), David Mitlin powiedział że on i jego zespół opracował superkondensator którego wydajność jest taka sama lub nawet lepsza niż w przypadku urządzenia, opartego o grafen. Jego główną zaletą jest to, że elektrody zostały wykonane z odpadów organicznych przy zastosowaniu prostego procesu, przez co jest o wiele
tańszy. Grafen posiada unikalne właściwości i może pozwolić na budowę lepszych urządzeń elektronicznych, baterii czy lepszych ogniw fotowoltaicznych. Jednak jego cena stanowi poważny problem. Dlatego uczeni chcieli sprawdzić, czy uda im się zastąpić grafen włóknami z konopi. Odkryto, że gdy włókna poddane zostały temperaturze około 177 stopni Celsjusza na 24 godziny a następnie znacznie ją podwyższono na krótką chwilę, materiał złuszczył się i przyjął postać nanoarkusza węglowego. Naukowcy wykorzystali go jako elektrody a ciecz jonową jako elektrolity. Opracowany superkondensator okazał się znacznie lepszy od tych komercyjnych – gęstość energii wyniosła 12 Wh/kg a urządzenie może pracować w szerokim zakresie temperatur, nawet do 93 stopni Celsjusza.
ŹRÓDŁO: TWOJANAUKA.PL, PHYS.ORG
Skończył studia na kierunku architektura krajobrazu w PWSZ. Społecznik i przedsiębiorca. Współzałożyciel oraz wiceprezes Stowarzyszenia Wolne Konopie. Edukator, organizator licznych manifestacji i wydarzeń dotyczących konopi. Adwokat i pasjonat tej rośliny.
Latest posts by Jakub Gajewski
(see all)