Konopie – ciągnie się za nimi zła sława. Producenci odzieży postanowili zmienić ten stereotypowy wizerunek i zawalczyć o cenne włókna, które na głowę biją np. bawełnę.A jest o co się starać – bo wydające się na pierwszy rzut oka banalne konopie uprawne kryją w sobie naturalnie długie pasma włókien. To dzięki nim powstaje mocna, ekologiczna, a zarazem stylowa i ciekawa tkanina.

Konopie jak „druga skóra”

Kolekcja Ecolution

Kolekcja Ecolution

Tkaniny z konopi można chwalić długo. Są one całkowicie naturalne i przyjemne dla ciała, dlatego wywołują uczucie „drugiej skóry”. Ubrania z konopi są zdrowe, dobrze przepuszczają powietrze, a także doskonale chronią ciało przed zmiennymi warunkami termicznymi. Podczas upałów dają przyjemny chłód i świeżość, a zimą solidnie zabezpieczają przed niskimi temperaturami. Potrafią nawet ogrzać, gdy tkanina jest mokra!

Materiały z konopi nie powodują także reakcji alergicznych i podrażnień skóry, co stanowi dobrą wiadomość dla osób wrażliwych na substancje uczulające czy z innymi problemami dermatologicznymi. Również cierpiący na nadmierną potliwość dostrzegą zalety tkaniny, która ograniczając wchłanianie nieprzyjemnych zapachów, pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji.

Naturalność, ekologiczność i zdrowy charakter zostają zachowane już na etapie uprawy roślin, podczas której nie stosuje się nawozów chemicznych i sztucznego nawadniania, a brak syntetycznych komponentów daje gwarancję 100 proc. biodegadowalności. Mylą się jednak ci, którym na dźwięk wyrazów „ekologiczny”, „biodegradowalny”, „naturalny” czy „organiczny” przychodzą skojarzenia zgrzebnego, siermiężnego płótna. Okazuje się, że tkanina z konopi jest delikatna, lekka i miękka.

Jak się mają konopie do ubrań z bawełny?

Kolekcja Ecolution

Jeżeli porównujemy bawełnę organiczną do konopi, to zauważymy już znaczące różnice podczas uprawy. Konopie nie potrzebują wielkiej ilości wody i mogą rosnąć praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym. Ponadto mają mocniejsze włókna od bawełny, większą zdolność wchłaniania wody, są bardziej przewiewne i antyalergiczne. Natomiast jeżeli porównamy zwykłą bawełnę produkowaną na skalę masową z konopiami, to nie ma ona najmniejszych szans. Bawełna przegrywa już na etapie uprawy, bo potrzebuje dużej ilości herbicydów i pestycydów. Także samo włókno bawełniane ma niewiele wspólnego z włóknem organicznym.

Konopie w zgodzie z naturą

Bogactwo i potencjał tej naturalnej tkaniny dostrzegła marka Ecolution (w Polsce dystrybutorem odzieży z konopi oraz ubrań z produktów organicznych jest firma EkoKonopie). Mimo rosnącej wciąż popularności swoich ekologicznych wyrobów sprzedawcy ubrań z konopi spotykają się jednak z opinią, że odzież jest zbyt droga. Tu jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Należy pamiętać, że cena oznacza także działanie zgodne z normami Fair Trade poszczególnych producentów. Dlatego nie dość, że dostajemy ubrania dobre jakościowo, oryginalne i zdrowe, to jeszcze wspieramy firmy, które postawiły na ekologię. Dzięki takim markom jak Ecolution zatrudnienie znajduje wielu ludzi, którzy pracują w godnych warunkach, za przyzwoitą wypłatę oraz bez szkód dla swojego zdrowia. Ponadto znaczna część procesów upraw i przetwarzania na tkaninę mimo wielu udogodnień technologicznych jest nadal tradycyjna, co wymaga wysiłku i pracy wielu ludzi.

I ciekawostka dla wszystkich, którzy z konopiami mają wciąż złe skojarzenia – światowe ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zastrzegają w swoich zapisach niedopuszczalność stosowania „ziela konopnego (Cannabis sativa L.) innego niż włókniste”, które w przeciwieństwie do pozostałych odmian ma niewielką zawartość związków psychoaktywnych (mniej niż 0,2%). I słusznie! A więc nie bójmy się konopi – mają one więcej wspólnego z naturą i zdrowiem niż nam się wydaje…

ŹRÓDŁO: EKOKONOPIE.PL

AUTOR: MAGDA PLISZKA

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Astur 3 lata temu

  Dla kogo odzież z konopi? – Dla bogatych! T-shirt kosztuje dzisiaj 150 zł. To za drogo. Konopie rosną w Polsce, a bawełnę sprowadzamy. Pomimo tego odzież z bawełny jest tańsza. Czemu? Wydaje się to oczywiste – wytwory z konopi są o wiele bardziej energochłonne, a co za tym idzie, całe to gadanie o ekologiczności wygląda na bzdurę. To właśnie cena jest najlepszym dowodem opłacalności produktu. Jeżeli nie będzie powszechny, to będzie niszowy. Bez taniej technologii produkcji przędzy z konopi, wytwory z niej pozostaną na zawsze marginalne i nie ma najmniejszych szans pokonania bawełny i włókien sztucznych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content