Na oficjalnej witrynie internetowej GW Pharmaceuticals pojawiła się informacja, że Sativex- lek w aerozolu produkowany na bazie konopi, zostanie wkrótce dopuszczony do obrotu również w Polsce. Lek będzie dostępny dla chorych na stwardnienie rozsiane, trwają badania kliniczne sprawdzające możliwością wykorzystania tego leku również u chorych na nowotwory.

Postulaty Wolnych Konopi dotyczące medycznej marihuany ujawniliśmy już 17 lutego podczas konferencji zorganizowanej w sejmie oraz 1 kwietnia wręczając pod poznańskim sądem choremu Jakubowi sadzonki oraz susz konopi. Uważamy, że każdy chory powinien mieć możliwość uprawy konopi na własne medyczne potrzeby. Chcemy by chorzy mogli zaopatrywać się w lek samodzielnie obcując przy tym z przyrodą i opiekując się swoimi roślinami. Chorzy, którzy nie mogliby uprawiać konopi samodzielnie powinni mieć możliwość wyznaczania zaufanych osób, które robiłyby to dla nich. Wszystko to mogłoby odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarzy, którzy powinni w imię dobra pacjenta przełamać swoje narkofobiczne uprzedzenia. Przy niektórych chorobach marihuana działa terapeutycznie już w ilościach śladowych, przy innych potrzeba używać jej znacznie większych ilości. Lekarze współpracując z pacjentem indywidualnie powinni określać potrzebną choremu ilość medycznej marihuany, która mógłby posiadać i samodzielnie produkować. Jednak ci co nie mogą jej sami wyhodować lub nie maja nikogo, kto by to dla nich zrobił powinni mieć alternatywę. Taką jest właśnie Sativex, lub Bedrocan.

Wolne Konopie uważają zamiar dopuszczenia tego leku do obrotu za ogólnie pozytywny przejaw zmian skostniałej postawy decydentów naszego państwa. Doceniamy, że polskie władze, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny współpracując z koncernem GW Pharmaceuticals przyznają w końcu, że marihuana jest lekiem, zastrzegamy jednak, iż wraz z wprowadzaniem sztucznych form opartych na bazie konopi powinniśmy udostępnić również naturalne formy leczenia marihuaną. Paradoksalnie składnik aktywny marihuany, który został wykorzystany w wyciągu Sativex – Tetra Hydro Cannabinol wciąż pozostaje w naszej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii zaklasyfikowany w tabeli N-IV, zawierającej wykaz środków, których nie wolno stosować w celach leczniczych u ludzi. W tej grupie nie znalazła się nawet o wiele groźniejsza od marihuany, silnie uzależniająca morfina.  Uważamy, że zgodnie z konstytucją gwarantującą nam prawo do ochrony zdrowia należy rozważyć możliwość pozostawienia chorym wyboru metody leczenia.

Chorzy, którzy pomimo obaw zdecydowali się zapytać lekarza o możliwość legalnego leczenia medyczną marihuaną najczęściej odsyłani są z niczym, a niejednokrotnie wysłuchując przy tym niestosownych komentarzy. Ten przełomowy w Polskiej medycynie krok będzie dla nich znacznym ułatwieniem. Przede wszystkim jednak będzie to też znaczne ułatwienie dla lekarzy, którzy już nie będą musieli obawiać się występowania w skomplikowanej i długiej procedurze importu docelowego o sprowadzenie tego leku do kraju.  Należy zwrócić uwagę, że lek Sativex jest bardzo drogi, a przy tym zgodnie z relacjami pacjentów często mniej skuteczny niż marihuana w naturalnej postaci. Uprawa marihuany na własne potrzeby wymaga niewielkiego nakładu kosztów, czasu i pracy, dla wielu obcowanie z naturą jest dodatkowym atutem terapii. Należy zauważyć też, że na możliwość użycia medycznej marihuany każdego dnia czekają tysiące cierpiących na wiele innych chorób takich jak np. epilepsja, choroba Crohna, HIV, choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona przy których udokumentowane zostało lecznicze działanie marihuany.

 Reasumując, Wolne Konopie dopuszczenie do obrotu leku Sativex uznają za krok w dobrym kierunku. W stosunku do chorych, których dobrem należy się kierować jest to jednak krok zbyt ostrożny i niewystarczający. Uważamy, że powinniśmy dopuścic uprawy medycznej marihuany dla potrzebujących a lek Sativex powinien być tylko uzupełniającą formą kuracji.

Inicjatywa Wolne Konopie

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content